לפרסום חייגו: 050-5788255

טיולים בהעוטף

טיולים, מסעות וסתם רשמים

סיור לקיבוץ נחשולים, קיסריה,פארק שוני בבנימינה

רינה פוקס דוידי כותבת על טיול לימודי לקיבוץ נחשולים, לקיסריה ולפארק שוני בבנימינה

פורסם בתאריך:


חבורת הלומדים הנלהבת מעין צורים יצאה הפעם למסע בזמן, משרידי העיר דור לחופו של קיבוץ

נחשולים, עיר בת 5000 שנה, שכל שכבה שנחפרת חושפת את עתיקותה.

נפגשנו בבוקר שמשי בנמל קיסריה עם אחת הדמויות הססגוניות והמרתקות בעולם הארכיאולוגיה

הימית – דר' קורט רווה. האיש הגיע כמתנדב במלחמת יום כיפור, כטייס, היישר מהולנד. בא לשבועיים ונשאר, ומקדיש את חייו לארכיאולוגיה ימית. הוא זה שחשף את העיר העתיקה "דור". לימים הקים את מוזיאון דור בבניין המזגגה לשעבר מתקופתו של הברון רוטשילד, שהגה בעיני רוחו בניית מזגגה לבקבוקי יין לגפנים שנטע בחמש המושבות שהקים באזור. המזגגה היתה עסק שכשל, ובמשך שש שנים ניסו לייצר בקבוקי זכוכית מהחול המקומי, שנתברר כחול גרוע, בניגוד לחול מצפון לחיפה שהוא מצוין להפקת זכוכית, ולימים הקימו בנהריה את מפעל פניציה. לאחר כישלון המזגגה הבניין הוזנח, עד אשר דר' קורט רווה, ביוזמתו ובעזרת מתנדבים, שיפצו את קומתו הראשונה בהשראת המבנים הטמפלרים.

את הקומה השניה תרמו נדבנים מחו"ל שרצו לשמר את עבודתו של דר' רווה, שנעשתה ללא תמורה.

אחרי שלמד ארכיאולוגיה נתבקש דר' רווה להצטרף למגמת הארכיאולוגיה הימית באוניברסיטת חיפה, בה הוא חבר. הוא הרוח הפעילה בחשיפת העיר דור. הוא משה מהים מול נחשולים מימצאים רבים המוצגים במוזיאון דור במזגגה.

דר' קורט רווה מתגורר בבית הסמוך למוזיאון, על חוף נחשולים.

את הטיול פתחנו בסיור בקיסריה. ראינו את החשיפות החדשות שנמצאות במרכז הנמל. נתגלו שרידים של פסיפס יפהפה מתחת לרצפת העיר הנחשפת, כלומר, בשכבה תחתונה נערכה חפירת הצלה לשימור הפסיפס. המבנים עשויים בקשתות ומיוחסים לתקופה הרומית – בנייתו של הורדוס, שהוא אביו המכונן של נמל קיסריה. בחלק העליון של העיר עמד מקדש שפאר את הקיסר ונראה למרחוק – עוד מהים. רוב האניות שהגיעו לחוף דור עגנו במים עמוקים והסחורות הגיעו בסירות קטנות יותר לחוף. בתקופת הורדוס הוקם מעגן שאיפשר כניסה של אניות, שהגן עליהם, וכן שובר גלים.

במוזיאון דור נמצאים שני תותחים שמשה דר' רווה מהים, שזרק נפוליאון לים בנסיגתו מעכו לאחר שנחל מפלה. צבאו המובס הגיע לחוף דור מוכה, חולה ורעב. כדי להגיע למצרים השאיר נפוליאון בים תותחים,כלי נשק, חרבות סייף, בגדי חיילים וציוד, וברח מדור למצרים על עגלות וסוסים, ומשם לצרפת. חדר שלם במוזיאון מכיל ממצאים אלה.

לאחר שסיימנו את הסיור בחוף דור ובמוזיאון, שמנו פעמינו לפארק שוני, כדי להיפגש עם מוישל'ה

מקיבוץ גינוסר. מוישל'ה ואחיו יובל מצאו בכנרת, בשנת 1981 ,שרידי מסמרים באזור שנחשף עם ירידת פני הכנרת עקב מחסור בגשמים. לאחר חפירה זריזה גילו האחים שרידי סירה עתיקה, ומיד הזעיקו את דר' קורט רווה לעזרתם. במשך 11 ימים נחפר הבוץ סביב הסירה ומתחתיה, ונתגלתה סירה עתיקה מתקופת בית שני. סגנון הבנייה והנגרות מתאים לתקופה זו. זוהי סירת דייגים. העולם הנוצרי געש ורעש– נתגלה סירתו של ישו – שהיה כאמור גם דייג, בנוסף לתכונותיו הטרומיות. ודאי שאין סימוכין לכך,אבל השמועה עשתה לה כנפיים, ולאחר שחזור וטיפול של 3 שנים, הוצגה הסירה בבית יגאל אלון בקיבוץ גינוסר. האפיפיור טרח לבוא לראותה, ומאז שמה "הסירה של ישו". אלפי צליינים מאמינים חלפו על פניה. מוישל'ה סיפר בהתרגשות רבה על תהליך המציאה, החשיפה וההצלה. זהו באמת סיפורם המדהים של שני האחים שכל חייהם שוטטו על שפת הכנרת מתוך מגמה למצוא שריד ארכיאולוגי – ואכן הם מצאו.

במוזיאון שוני מוצגים כ-300 פסלים משיש בזלת ואבן. המוזיאון נמצא בבנימינה. פארק שוני מוקם באזור שהיה פעיל מאד בתקופת המשנה. האתר שוכן על חורבות הכפר שמי, שנזכר בתקופת התלמוד הירושלמי, בתקופה הרומית מהמאה השניה-שלישית. המקום זכה בפרסומו בשל המעיינות הרבים.משוני יצאה אמת מים שהוליכה מים לקיסריה. יש במקום אמפיתיאטרון רומי. במהלך החפירות במקום

נחשפו בריכות גדולות ואמת מים. אנשי התקופה הנ"ל האמינו ביכולות הריפוי של המעיין, שהוליך מים למקום – מים בעלי סגולות פריון ו"כי כל אשה הרוחצת במים, תהיה מעוברת". הכוונה למעין עין-דור שנובע מרמת הנציב. הבריכות הגדולות, רצפתן קושטה בפסיפסים. משערים שנערך במקום פולחן להקרבת בעלי חיים. בתקופה הביזנטית נהרסו מבני השעשועים ונבנו מתקני תעשיה כמו בית בד. לימים קנה את האדמות הברון רוטשילד. המקום היה מוזנח עד שנת 1984 .קק"ל עשתה מבצע להצלתו וכעת המקום שוקק חיים. יש בו אתר מורשת לזכרו של ז'בוטינסקי, וכן לפורצי הכלא בעכו. יש במקום גם מוזיאון ארכיאולוגי וגן בוטני יפהפה. מקום נהדר לטיולים ולאירוח.

חתמנו בכוס תה עשבים שרקח מוישל'ה, מתיבת העץ שלו, ופלחי פומלית מתוקים שערבו מאד. כל

מקומות הסיור מומלצים לטיול ולסיור.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: