לפרסום חייגו: 050-5788255

חדשות בהעוטף

חדשות, חדשות מקומיות בעוטף עזה, חדשות העוטף

עם פתיחת חופשת הקיץ: סיכום ביניים למצב היערות וחניוני קק"ל בעוטף עזה

לרגל פתיחת חופשת הקיץ והיציאה של מיליוני ילדים ובני נוער לחופש הגדול, קיימו בקק"ל סיכום ביניים של מצב השריפות בחניוני התיירות והיערות בעוטף עזה (צילום: משה ברוכי)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 29, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

מאז חידוש גל טרור העפיפונים בתחילת אפריל השנה, מצאו עצמם לוחמי האש של קק"ל ושירותי הכבאות נלחמים בעשרות שריפות מדי יום. כעת, עם היציאה לחופשת הקיץ, החליטו בקק"ל לבצע בדיקה על שטחי השריפות ביערות באזור, ועוצמת הפגיעה בחניוני התיירות. זאת במטרה להכין את האזור למטיילים ברגע שיירגע המצב.

בבדיקה שביצעו בקק"ל גילו כי בשונה משנה שעברה, השריפות השנה מצומצמות בשטחן וזאת בשל התגובה המהירה של צוותי הכיבוי ושיתוף הפעולה המוצלח בין כלל הכוחות בשטח. בנוסף גילו כי פעולות המנע שביצעו ביערות במהלך החורף האחרון השתלמו ואכן מעכבות את השתלטות האש על השטח. פעולות המנע כללו הוצאת גזם מהיערות, כיסוח עשבים יבשים ויצירת אזורי חיץ בין שטחי עצים.

בגזרת החניונים ואתרי הטיולים גילו בקק"ל כי חניונים רבים בסביבה אמנם נפגעו מהשריפות, אך במצב קל יחסית, עם יכולת שיקום גבוהה. במצפור אסף סיבוני, הסמוך לקיבוץ ניר עם, התרחשה שריפה מעפיפון שנחת בתוך שטח המצפור, אך לאחר בדיקה גילו כי הוא נפגע רק מעט ועיקר הנזק בצמחייה מסביב.

עוד עלה בבדיקה שמספר האירועים עלה משמעותית בחודשים האחרונים, מאז חזרו העפיפונים. לשם השוואה, בחודש אפריל השנה התרחשו תשעה אירועי שריפות בלבד, לעומת חודש יוני, שבו לחמו כוחות הכיבוי ב-82 אירועים. בסך הכול התרחשו עד היום, כולל בחודש יוני, 138 אירועי שריפות באזור עוטף עזה, שהתפרסו על שטח של 730 דונמים, מתוכם 488 דונמים בתוך היערות. היערות שנפגעו בצורה הקשה ביותר הם יערות בארי וכיסופים. איתם נפגעו גם האזורים נחל חנון, שובלים, נחל הבשור, נתיבות, שוקדה, שדרות, ארז, גברעם ויד מרדכי.

יו"ר קק"ל, דניאל עטר: "עובדי קק"ל מרחב דרום עובדים מסביב לשעון במטרה לשמור על היישובים והיערות בנגב המערבי. האתגרים מולם הם עומדים קשים ביותר, ולכן אני שמח שאנשים כמוהם נדרשים למשימה. אני מקווה כי כעת, עם יציאת הילדים לחופשת הקיץ והחתימה על הסכמים ברמה המדינית, יירגעו השריפות ונוכל לחזור לעבודה שלנו למען יישובי הדרום והתיירות בנגב".

"לא רצינו להאמין שנצטרך להתמודד עם טרור העפיפונים גם השנה", סיפר מנהל מפ"ק בקק"ל ירון אוחיון. "אך הכנה מוקדמת, ושעות האימון הרבות שעובדי קק"ל צברו בקיץ הקודם הכינו אותם לעונה נוספת של שריפות ועפיפוני תבערה. למרות מספר האירועים הגבוה, אנו מצליחים לשמור על מוקדי שריפה קטנים, עם זמני כיבוי והשתלטות מהירים".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: