לפרסום חייגו: 050-5788255

חדשות בהעוטף

חדשות, חדשות מקומיות בעוטף עזה, חדשות העוטף

חקירה פלילית נפתחה נגד משליכי פסולת בניין פיראטיים שנתפסו בחוף אשקלון

המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה פתחה בחקירה פלילית נגד משליכי פסולת בניין פיראטיים שנתפסו "על חם" ותועדו בחוף אשקלון (צילום: המשטרה הירוקה, המשרד להגנת הסביבה)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 28, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף עם המדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל, ביצעו בשבועות האחרונים בחוף אשקלון פעילות סמויה של תצפיות ותיעוד. זאת, לצורך איסוף ראיות על קיומם של אתרים להשלכת פסולת בניין פיראטיים.

לאחר איסוף ראיות מתמשך בחודש שעבר, נתפסה משאית (פירקית) שבאמצעותה הושלכה פסולת בניין באתר לאיסוף פסולת פיראטי בחוף אשקלון. המשטרה הירוקה פתחה תיק חקירה, בוצעו חקירות באזהרה, והמשאית נתפסה. בית המשפט קבע כי המשאית לא תשוחרר עד אשר אתר הפסולת ינוקה. בעקבות כך, השטח נוקה - פונתה מהאתר פסולת בכמות של כ-300 טון, ואישורי ההטמנה הועברו למשרד כנדרש. לאור זאת, המשאית שוחררה - רק לאחר ניקוי אתר הפסולת הפיראטי.

יוסי בר, מנהל המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה: "נמשיך לפעול ביד קשה ובנחישות כנגד עבריינות סביבתית. תפיסת כלי-הרכב ששימשו לביצוע העבירה, גרירתם ואחסנתם, מביאה להפרדה בין העבריין לבין כלי ביצוע העבירה ולהגברת הציות הסביבתי. שימוש בסמכות זו, בנוסף לחקירה פלילית, הגשת כתבי אישום ודרישות להסרת המפגע – מאפשר לנו להתמודד עם תופעת ההשלכות הפיראטיות".

השלכת פסולת בניין ברשות הרבים היא בעיה רחבת היקף, המהווה את אחד המפגעים הבולטים ביותר להם חשוף הציבור הרחב. ערוצי נחלים וצדי דרכים בכל רחבי הארץ, מלאים בערימות של פסולת בניין שפונו שלא כחוק על-ידי קבלנים ומובילים שונים.

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, מדי שנה נוצרים בישראל כ-3.6 עד 6.2 מיליון טון פסולת בניין. פסולת זו היא תוצר לוואי של בנייה חדשה והריסת מבנים, שיפוצים של נכסים והקמת תשתיות לאומיות ומוניציפליות. בעוד שחוק שמירת הניקיון אוסר על יצרן פסולת בניין להשליכה ברשות הרבים, רק 2.7 מיליון טון פסולת בנייה מגיעה למתקני טיפול וסילוק מוסדרים, כך שלמעשה בין 1 עד 3.5 מיליון טון פסולת בנייה מושלכים כל שנה לשטחים הפתוחים באופן לא מוסדר.

לפני כשנה עבר בקריאה ראשונה בכנסת חוק שהוביל המשרד להגנת הסביבה, שנועד להסדיר את נושא ההשלכות הפיראטיות של פסולת בניין בשטחים פתוחים. זאת, באמצעות הטלת חובה על יצרן פסולת הבניין לפנות את כל פסולת הבניין שהוא מחזיק בה, באמצעות כלי אצירה רשומים שיוצבו על ידי מפעיל מתקן מורשה לטיפול או לסילוק פסולת בניין, ובהתאם להתקשרות ביניהם. בכוונת המשרד להגנת הסביבה להמשיך בכנסת הבאה לקדם חוק חשוב זה.

השר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין: "השלכת פסולת בניין היא עסק כלכלי ועברייני, והיא הפכה למכת מדינה שממנה סובלות כל הרשויות בארץ. הפעם הצלחנו לשים את ידינו על אותם עבריינים וחילטנו את המשאיות עד לניקיון המוחלט של השטחים המזוהמים. למרות ההצלחה, אנחנו מפסידים במערכה. ללא שינוי הכללים ואימוץ חוק פסולת בניין שאותו יזמנו והעברנו בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה, התופעה המכוערת הזו תימשך. נפעל בכל הכוח כדי שעבריינות כזו פשוט לא תהיה משתלמת".

גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "עבריינים מחריבים את הארץ בתמורה לרווח אישי,  על-ידי זריקת פסולת בניין מזוהמת ברחבי הארץ. הפעם נתפסו על ידי המשטרה הירוקה עבריינים בחוף אשקלון ובגבעון, אך תופעה זו מתרחשת מידי יום בכל רחבי המדינה. את התופעה הזו נפסיק על-ידי שינוי כללי המשחק ושינוי שוק פסולת הבניין באמצעות חקיקה שאותה נוביל בתחילת מושב הכנסת הבאה"

בתמונה: צילום אווירי של אתר הפסולת הפיראטי בחוף אשקלון אחרי הניקיון. קרדיט: המשטרה הירוקה, המשרד להגנת הסביבה

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: