לפרסום חייגו: 050-5788255

חדשות בהעוטף

חדשות, חדשות מקומיות בעוטף עזה, חדשות העוטף

חבר הכנסת אורי מקלב סייר בישובי עוטף עזה

מקלב ביקר בחמ"ל תת קרקעי ממוגן הממוקם בקיבוץ אורים ונפגש עם גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול. מקלב: "החוסן לאזרחים הוא דבר חשוב ויש הכל לשמרו לצד מענה ממשי לכל צרכי התושבים במקום" (צילום: דוברות)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 29, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

חבר הכנסת אורי מקלב הגיע בסוף השבוע לסיור מקיף ביישובי עוטף עזה והמועצה אזורית אשכול. מקלב נועד עם תושבים מקומיים, ראש המועצה האזורית, וביקר בחמ"ל תת קרקעי ייחודי הממוקם בקיבוץ אורים, שם גם נפגש עם בכירי פיקוד העורף ושמע מהם על היערכות העורף בשעת החירום, לצד חסינות העורף בשגרה. 

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, הסביר במפגש כי המועצה שבראשותו מזימה תקציבים רבים בחזרה לחקלאות, דבר שלא היה בעבר: "אנו מכנסים כלים טכנולוגים לחקלאות מדויקת, מוכנים להשקיע בחברות שיגיעו לפה ויפעלו מהאיזור שלנו, אם לא יהיה לנו איכות חיים לא נוכל לחיות כאן", אמר. ח"כ אורי מקלב הציג פתרונות לשילוב הטכנולוגיה בחקלאות כלים שהוצגו בועדת המדע בקדנציה האחרונה. מקלב הסביר כי יש להשקיע בחינוך, "זהו הדבר החשוב ביותר, ובמיוחד במקומות כמו בעוטף עזה בהם המצב הבטחוני אינו תקין".

ראש המועצה סיפר כי המועצה נכנסה כעת לפרוייקטים גדולים בהיקפי ענק לייצור חשמל מפסולת האשפה ופיתוחים שונים של אנרגיה מתחדשת, אך לצד זאת השיב והזכיר את הנושא הבטחוני, "אצלנו הוא חשוב יותר משאר המקומות היות וכאן יש מצב חירום. ישנם יישובים לא ממוגנים וחייבים להגדיל את התקציב הממשלתי לכך, ישנם תושבים קשישים או חולים שאין להם ממ"ד בבית ואין להם את התקציב לבנות זאת באופן עצמאי, דבר שמהווה סכנה יום יומית לשלומם". מקלב סיכם את הפגישה המוצלחת תוך התחייבות לסייע ככל הניתן לצרכי התושבים באיזור. 

מיד לאחר סיום הפגישה יצאו ח"כ אורי מקלב, צוות לשכתו והתושבים לביקור בחמ"ל תת קרקעי ייחודי הממוקם בקיבוץ אורים, שם נועדו עם אנשי פיקוד העורף וראש הצוות חירום היישובי אילנה בן דב, שסקרה את הנעשה בחמ"ל בעת הכרזה על מצב החירום, והסבירה לנוכחים את המצוקה של התושבים במקום אשר חיים ללא ממ"דים. א', קצין פיקוד העורף שנכח במפגש, הסביר כי עיקר המשימה היא ההכנה למצב החירום, תוך אפשרות שגרת החיים בתוך המצב חירום, "אנו נותנים מענה מלא לתושבים במצב החירום. יש לנו פה מרכזי חוסן ואנו נותנים את המידע לאזרחים". מקלב הסביר כי המידע לתושבים בזמן אמת מסייע רבות לחוסן האזרחי, "חוסר המידע מביא את האנשים ללחץ ופוגע בחוסן. כאשר האזרחים והתושבים המקומיים מנהלים שגרת חיים גם במצב חירום - זה מעניק את החוסן המלא ליישובים כולם.

עם סיום חלק זה של הביקור הגיע הצוות אל השדות שבאיזור, שם נפגשו עם חקלאים ובעלי מפעלים אשר מחזיקים שדות וגידולים סמוך לגדר המערכת, לצד מפעלי מזון איכותיים אשר נמצאים באיזור. החקלאים הציגו בפני מקלב את הקשיים אותם הם חווים מידי יום, והבירוקרטיה הנוקשה איתם הם נאלצים להתמודד. אחד מן החקלאים אשר נכח במפגש סיפר כי עקב עומס הבירוקרטיה בנושא העובדים הזרים, הוא נאלץ לסגור ולהשבית את עשרות החממות אותם הפעיל שנים רבות.

מקלב סיים את הביקור בעוטף עזה בשדות השוממים לצד החממות העזובות, שם הציגו החקלאים את שנגרם להם עקב הבירוקרטיה הנוקשה. מקלב סיכם ואמר: "אין ספק שנחמץ הלב לראות את העזובה הגדולה כאן באזור, שרק עד לאחרונה היה שוקק חיים ופעילות. לראות את החממות עזובות זהו דבר שמוכיח יותר מכל את הצורך הגדול לעזור ולסייע לחקלאים, שמלבד הקושי אותם הם חווים כחקלאים, מתמודדים גם עם בעיות ייחודיות לאיזור זה, בו המצב הבטחוני אינו כשורה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: