לפרסום חייגו: 050-5788255

חדשות בהעוטף

חדשות, חדשות מקומיות בעוטף עזה, חדשות העוטף

אשכול נגב מערבי זכתה להשתתף בתוכנית "הזירה" - תוכנית משותפת למשרד הפנים ומרכז פרס לשלום ולחדשנות

שלוש רשויות מקומיות ואשכול אזורי אחד נבחרו להשתתף בתוכנית "הזירה", תוכנית להתמודדות עם אתגרים מהותיים ב-12 רשויות מקומיות במהלך 5 השנים הבאות. הצוותים יוכשרו ליישום מתודולוגיות חדשנות מבוססות חשיבה עיצובית, הערכה ומדידה על מנת לאפשר לרשויות להתמודד באופן בר-קיימא וחדשני עם אתגרים עירוניים ואזוריים. ארבע המשתתפות הראשונות שנבחרו למיזם הן הערים אשדוד, בת ים ועכו, וכן אשכול נגב מערבי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 29, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

משרד הפנים ומרכז פרס לשלום ולחדשנות הודיעו השבוע על הערים והאשכול שנבחרו להשתתף בסבב הראשון של תוכנית "הזירה". "הזירה" הינה תוכנית ארצית לחדשנות מוניציפאליות שמטרתה להאיץ תהליכי חדשנות ברשויות מקומיות ברחבי ישראל.

הרשויות שנבחרו למחזור הראשון הן: אשדוד, עכו, בת ים, לצד אשכול נגב מערבי אשר מאגד בתוכו 10 רשויות מקומיות, לרבות הרשויות שדרות, והרשויות הבדואיות רהט ולקייה.

במהלך 5 השנים הבאות, יוקמו צוותי חדשנות (i-teams) ב- 9 ערים ו-3 אשכולות אזוריים ברחבי ישראל, הפרוסים בעיקר בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, , אשר יקנו לרשויות את הכלים הנדרשים להתמודדות עם האתגרים הקשים והמורכבים ביותר, ובכך לשפר את חייהם של מאות אלפי תושבים.

בספטמבר 2019 הוציא משרד הפנים קול קורא להקמת צוותי החדשנות, אליו הגישו מועמדות  24 רשויות מקומיות ו- 5 אשכולות אזוריים מכל רחבי ישראל. המועמדים עברו תהליך מיון קפדני.

הרשויות המקומיות והאשכול האזורי שהתקבלו ייצאו לתהליך עומק של שלוש שנים, החל מגיוס הצוות המקומי - שיורכב מראש.ת צוות ו- 5 עובדים.ות מכל מחלקות הרשות. כל צוות רשותי יזכה להכשרה מקצועית וליווי פרטני על ידי צוות "הזירה" - צוות רב-תחומי בעל ניסיון אשר הוכשר והתנסה בעבודה בפועל על פי המתודולוגיות הייחודיות שפותחו על ידי קרן בלומברג העולמית, ושמטרתן לסייע לערים ברחבי העולם להתמודד באופן בר קיימא וחדשני  עם האתגרים הניצבים בפניהן, ולקדם בהצלחה פתרונות לעתיד לבוא.

הרשויות שנבחרו לקחת חלק בשנה הראשונה של המיזם:

אשכול נגב מערבי הינו חלק מתכנית האשכולות האזוריים שמפעיל משרד הפנים בשנים האחרונות, ומורכב מעשר רשויות מקומיות הכוללות כ-230,000 תושבים. האשכול ממוקם בסמיכות לרצועת עזה, ומורכב מרשויות מקומיות יהודיות ובדואיות החולקות אותו מרחב גאוגרפי בין ערי האשכול ניתן למצוא את שדרות, נתיבות ואופקים, וכן את רהט - העיר הבדואית הגדולה בישראל. בנוסף, האשכול כולל גם חמש מועצות אזוריות וכן ישוב בדואי נוסף – לקייה.

עם קצת יותר מ-250,000 תושבים, אשדוד היא העיר השישית בגודלה בישראל. ממוקמת על חוף הים התיכון, כ-40 ק"מ דרומית לתל אביב. אשדוד היא ביתו של אחד הנמלים הגדולים בישראל, וכלכלתה מבוססת בעיקר על תעשייה כבדה ולוגיסטיקה. אוכלוסייתה המגוונת כוללת מספר רב של יהודים חרדים ועולים חדשים, בעיקר מארצות חבר העמים לשעבר.

עכו היא עיר המונה כ-60,000 תושבים, ושוכנת לחופי הים התיכון, כ-20 ק"מ מגבול לבנון. עכו היא עיר עתיקה, עם היסטוריה המתוארכת לימי תקופת הברונזה. עכו היא עיר מעורבת, עם כ-40% תושבים לא-יהודים.. מלבד ההיסטוריה שלה, עכו ידועה גם בתרבות הענפה שלה, כולל פסטיבל תיאטרון פרינג' שנתי וכיעד תיירותי במשך כל השנה.

בת ים היא עיר המונה כ-160,000 תושבים, הגובלת עם תל אביב מדרום. לצד מיקומה המרכזי וקו החוף האטרקטיבי שלה, העיר מתמודדת עם מחסור בשטח פנוי לפיתוח ואתגרים כגון הזדקנות האוכלוסייה והגירה שלילית..

משרד הפנים

משרד הפנים מתכנן ומיישם מדיניות לאומית בענייני ממשל מקומי, מרשם אוכלוסין, שירותי חירום מקומיים ופיתוח מקומי ואזורי, וכן מפקח על בחירות השלטון המקומי. המשרד פועל בשני מישורים: ברמה הלאומית, שקובעת הנחיות ומדיניות, וברמה האזורית, רמת יישום השומרת על קשר הדוק עם הרשויות המקומיות והציבור הזקוק לשירותי המשרד. בשנים האחרונות המשרד העביר את המיקוד שלו מרגולציה ופיקוח על עיריות, לפיתוח הערים והעיירות בישראל, והקצה את משאביו ותקציביו לתכניות של פיתוח כלכלי ואסטרטגי, פיתוח משאבי אנוש ופיתוח של שירותים דיגיטליים וחדשנות מקומית בעיריות. בנוסף, המשרד מוביל בשנים האחרונות מהלך אזורי בהיקף נרחב, התומך בהקמת אשכולות אזוריים לשיפור שיתוף הפעולה האזורי ולקידום יתרונות הגודל.

מרכז פרס לשלום ולחדשנות

מרכז פרס לשלום ולחדשנות, שנוסד בשנת 1996 על ידי אחד האבות המייסדים בישראל - שמעון פרס, היא אחת העמותות המובילות בישראל ללא מטרות רווח, המפתחת ומיישמת תכניות ייחודיות וחדישות לקידום שלום וחדשנות באמצעות ספורט, טיפוח מנהיגות ויזמות, בריאות, עסקים, טכנולוגיה וסביבה. תוכניות הדגל משרתות מאות אלפי משתתפות ומשתתפים מכל הגילאים, הדתות והמינים, ומיושמות באמצעות רשת של שותפים מקומיים, אזוריים ובינלאומיים. מרכז פרס לשלום מאכלס את מרכז החדשנות הישראלי ביפו המציג את החדשנות הישראלית בעבר, בהווה ובעתיד. למידע נוסף, בקרו בחשבונות האתר, פייסבוק, אינסטגרם, יוטיוב וטוויטר.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: