לפרסום חייגו: 050-5788255

מ.א שער הנגב בהעוטף

שער הנגב

יזמות באדום - דרום אדום חוגג 15

בדיוק כמו השמש, הזורחת בכל בוקר, כך מביא איתו חודש פברואר את פסטיבל "דרום אדום" המתקיים ברחבי הנגב המערבי. השנה, אנו מציינים 15 שנים לתחילתו של מיזם שהתחיל בקטן והפך לאירוע הנמשך על פני חודש שלם, 5 סופי שבוע והוא האירוע הגדול ביותר בישראל המתקיים במרחב הפתוח. בעיצומו של הפסטיבל ובתחילתו של השבוע השלישי מצפה לנו מזג אויר מושלם שיביא איתו את המטיילים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

יפעת בן שושן

כותבת תוכן מקצועית מתמחה באירועי תרבות. מפגשי תוכן ומפגשי קולנוע. הפקת ימי גיבוש וטיולים עם התמקדות באזור הדרום ועוטף עזה.

https://www.facebook.com/ifat.shoshan

בדיוק כמו השמש, הזורחת בכל בוקר, כך מביא איתו חודש פברואר את פסטיבל "דרום אדום" המתקיים ברחבי הנגב המערבי. השנה, אנו מציינים 15 שנים לתחילתו של מיזם שהתחיל בקטן והפך לאירוע הנמשך על פני חודש שלם, 5 סופי שבוע והוא האירוע הגדול ביותר בישראל המתקיים במרחב הפתוח. בעיצומו של הפסטיבל ובתחילתו של השבוע השלישי מצפה לנו מזג אויר מושלם שיביא איתו את המטיילים ניתן להגדיר את הפסטיבל כהצלחה גדולה עם שותפים רבים.

לפני קצת יותר מ- 15 שנים נפתח פורום יזמים במועצה האזורית שער הנגב. אופיר וורד ליבשטיין , תושבי קיבוץ כפר עזה, עובד בהייטק ויועצת אסטרטגית, חיפשו דרך שבה יקימו מיזם שיתרום לסביבה. הם העלו מספר רעיונות ובמהלך מפגשי הפורום עלה יום אחד בביתם הרעיון לקיים אירוע סביב פריחת הכלניות. הרי הכלניות כאן בכל שנה בתקופת החורף, האדום הזה משתלב נהדר בטבע והאזור כולו הופך לצבעוני ומזמין.  "לרעיון שלנו רתמנו מספר תושבים ויזמים ובשנה השנייה הוצאנו אוטובוס של מתנדבים מהקיבוץ (כפר עזה) שעסקו בהקמת תשתיות לקראת הצעדה המתוכננת. מגיל גן ועד 80 – אנשים פילסו דרכים ושילטו את אזור הצעדה שאליה הוזמן הציבור. מותר לומר שנוצרה כאן גאווה מקומית והאזור זכה לאזכורים חיוביים בתקשורת בישראל", מספר ליבשטיין.

אופיר מכהן כבר מעל שנה כראש המועצה האזורית שער הנגב ונזכר בחבלי הלידה של הפסטיבל: "במשרד שבו אני יושב היום, התקיימה הפגישה הראשונה עם אלון שוסטר, ראש המועצה הקודם. לא כולם הבינו מה תהיה התרומה של אירוע סביב הכלניות אך אלון כנראה התחבר ליוזמה ותמך רעיונית וכלכלית כי מקסימום זה יצליח. בהמשך פניתי לראשי מועצות שכנות ובמשך 5 שנים הפסטיבל נעשה בהתנדבות מלאה על ידי אנשים טובים מהאזור. אנשים שראו את הגידול במספר המבקרים משנה לשנה והבינו שהמגמה הזו תלך ותתעצם".

כל יזם שהצליח בגדול זוכר שכשנולד הרעיון בראשו, היה סביבו קומץ של מאמינים, אם בכלל. גם במקרה של דרום אדום – היו רבים שהביעו ספקות באשר לכדאיות של אירוע סביב פריחה. "ברגע שהייתי נחוש – רבים המליצו לי להפסיק, אך ברגע שאותם רבים זיהו את ההצלחה בעקבות הביצוע, הם כבר ביקשו להצטרף. זה היה הרגע שבו הבנתי שעלי לנצל את נקודת הזמן להמראת הפרויקט".

לאט לאט הצטרפו בעלי העסקים המקומיים לאירוע שלא היה ברור להם אם ירוויחו ממנו או לא. המטיילים הצביעו ברגלים והמשיכו להגיע וכך נולד הצורך לפצל את המוקדים ולאפשר לקהל ליהנות לצד הכלניות, גם מהתוצרת המקומית. כך החלו לפעול השווקים שהופעלו על ידי בעלי העסקים מהאזור. דרום אדום היה בתחילת דרכו אירוע של סופי שבוע בלבד. "ניסינו לגייס תקציבים בעיקר ממשרדי ממשלה כי הבנו שהביקוש רק ילך ויגבר ואנו זקוקים לתשתיות, לפרסום ולשיווק. לא תמיד הבינו את התרומה של אירוע כזה ובדרך ננזפתי לא פעם על ידי בכירים במשרדי הממשלה. מה גם, שבכל פעם שהצלחנו לגייס תקציב, לא ידענו לומר מה יהיה בשנה הבאה".

בהמשך, הוקמה עמותת תיירות לה שותפות 6 מועצות אזוריות ולפסטיבל שותפים גופים ציבוריים וממשלתיים כמו: קק"ל, המשרדים הממשלתיים: לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, התרבות והספורט, התיירות, החקלאות, הרשות לפיתוח הנגב, רשות הטבע והגנים ועוד. לצד תפקידו כראש מועצה החברה בעמותה, מונה ליבשטיין  לאחרונה ליו"ר עמותת התיירות שקמה-בשור. עבורו, מדובר בסגירת מעגל מלווה באהבה. "כיו"ר, התפקיד שלי הוא לסייע לשחרר חסמים. הפסטיבל כבר לא שלי באופן פרטי, הוא של כלל העוסקים בו כולל כל היזמים המשתתפים בו ומפעילים אותו", מסכם אופיר. 

"דרום אדום" הוא הפסטיבל הגדול ביותר מבחינת מספר המבקרים בו, המתקיים במרחב הפתוח. הוא מתרחש במהלך כל חודש פברואר, כולל באמצע השבוע ומאות בעלי עסקים מכל המרחב זוכים להתפרנס ממנו. עשרות פעילויות מוצעות למטיילים הפוקדים את האזור, החל משווקים ואירועים הפתוחים לקהל, דרך הופעות חיות בכל סוף שבוע ועד פעילויות המתקיימות בבתיהם של בעלי העסקים הקטנים, בכל רחבי הנגב המערבי. אין מי שאינו מברך על קיום הפסטיבל, גם התושבים באזור כבר למדו שאולי בסופי שבוע מומלץ להם להישאר בבית ולהימנע מלעמוד בפקקים, אך הכלניות לא הולכות לשום מקום באמצע השבוע וזה זמן מצוין לבקר אותן.

שני סופי שבוע מעט חורפיים, לא הפחידו את המטיילים שהגיעו. לפנינו 3 סופי שבוע שבהם מצפים מארגני הפסטיבל לעשרות אלפי מבקרים מכל הארץ. מזג האויר החמים באמצע החורף מעלה את האדרנלין אצל בעלי העסקים וכולם ערוכים לקלוט את האורחים. אירועים גדולים כמו צעדת הכלניות, ומרוץ הכלניות ביוזמת עמותת התיירות, ואירועים ביוזמת מועצות אזוריות כמו "גלגלים באדום" או הפנינג ביער שוקדה – מצריכים הקמת תשתיות לרווחת הקהל ובחודש שקודם לפסטיבל עובדים עליהן כך שכל מי שיגיע יוכל ליהנות מפעילויות ומהטבע.

צאו מהבית, בואו אלינו לנגב המערבי ואל תשכחו להעלות תמונה שלכם עם הכלניות לרשתות החברתיות. פסטיבל דרום אדום – יתקיים עד 29.2.2020

קישור לתוכניית הפסטיבל ובה פירוט כל הפעילויות: www.habsor.co.il

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: