לפרסום חייגו: 050-5788255

לזכרם בהעוטף

לזכרם - הספדים, זיכרונות ודברי נחמה

מורי דרך מוקירים את הנופלים

ביום הזיכרון הקרוב, יעמדו מורי דרך בעשרות אתרים ברחבי הארץ, ויספרו את סיפורם של הנופלים למבקרים שיגיעו להוקיר את זכרם. איתן זיו מקיבוץ כפר עזה, שיזם את הפרויקט, מספר לנו מתי נולד הרעיון ולאילו אתרים ניתן להגיע (צילום: איתן זיו)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 29, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

ביום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה שיתקיים מחר (רביעי), יעמדו זו השנייה מורי דרך מקצועיים בעשרות אתרי הנצחה ברחבי הארץ, ויספרו את סיפורם של הנופלים באתרים הללו. אחד ממורי הדרך שיזמו את פרויקט ההנצחה הוא איתן זיו מקיבוץ כפר עזה, מורה דרך מקצועי עם תעודה של משרד התיירות. הוא נולד בתל אביב, אך מתגורר מעל ל-20 שנה בכפר עזה, "אני חי בנגב המערבי ומאוד אוהב אותו. עוסק ועובד כמורה דרך למעלה מ-40 שנה. הדרכת טיולים, ליווי קבוצות בארץ ובחוץ לארץ".

ביום הזיכרון לפני שנתיים, סייר איתן יחד קבוצה של מורי דרך באתרי הנצחה באזור הדרום, "כשאנחנו מכינים טיולים אנחנו מבקרים באתרים עצמם ובונים את הטיול. באותו יום עמדנו בארבעה אתרים באזור הזה". איתן מספר כי במהלך הסיור שלהם באתרי ההנצחה, הגיעו קבוצות מטיילים, רוכבי אופניים ועוברי אורח אחרים, "שאלנו אותם מה הרעיון מאחורי הגעתם, ותוך כדי שיחה התברר לנו שהם החליטו לכבד את היום הזה באמצעות הגעה לאתרי ההנצחה". בעקבות השיחה איתם, נולד הרעיון בו ביום הזיכרון לחללי צה"ל, יעמדו מורי דרך באנדרטאות ויספרו את הסיפור של הנופלים המונצחים בהן, "אנחנו לא במקום בתי קברות, לא במקום האזכרות, לא במקום לכבד חללים ליד קבריהם, אנחנו לא אלטרנטיבה לשום דבר – אבל מי שכן רוצה לעשות את זה ככה ולהגיע לאתרי ההנצחה - אנחנו נהיה שם ונעזור".

41 מדריכים התגייסו בהתנדבות מלאה, ויעמדו ב39 אתרים ברחבי הארץ. כל מורי הדרך בעלי תעודת מטעם משרד התיירות, "המדריכים צריכים לדעת לדבר אל קהל ולספר את הסיפור כמו שהוא, בצורה מכובדת וראויה", אומר איתן. הדגש, הוא אומר, הוא להוקיר את הנופלים, "גם אם נעמוד לבד ולא יבוא אף אחד – אנחנו נהיה אלו שמוקירים ומנציחים אותם".

התכנסות באנדרטאות בשעה 10:00, וההדרכות יחלו מיד לאחר הצפירה ועד השעה 12:00, "זו הדרכה מתגלגלת, מי שבא – מספרים, זה משהו יותר עממי. אוירה מכבדת ומאוד נינוחה".

רשימת האתרים בהם תיערך הסברה מפי המתנדבים:

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: