לפרסום חייגו: 050-5788255

לזכרם בהעוטף

לזכרם - הספדים, זיכרונות ודברי נחמה

"זיכרון בסלון" בבית ראש העיר

יום הזיכרון לשואה ולגבורה מצוין מידי שנה בטקסים ועצרות, אך גם בפרויקט מיוחד במינו בשם "זיכרון בסלון". אנשי עדות, שניצלו מהשואה או שרדו בשואה, מגיעים לבתים של אנשים המזמינים אותם, ומספרים לקהל את סיפורם מהמלחמה הנוראה. ראש עיריית שדרות, אלון דוידי ורעייתו נורית הצטרפו השנה למיזם ואירחו בביתם את הזוג זיוה ואורי בכר מקיבוץ רוחמה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

"רוצה אני שתקימו יד לנו – מצבה שתגיע עד השמיים, ציון שיראה אותו העולם כולו – פסל, לא משיש ולא מאבן, אלא ממעשים טובים. כי מאמינה אני באמונה שלמה, שרק מצבה כזו עשויה להבטיח לכם ולילדכם עתיד טוב יותר" (מיומנה של הנערה דוניה רוזן, 1943). מעשים טובים ומרגשים בהחלט קרו ביום רביעי בערב, ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, כאשר עשרות בתים בעיר שדרות הפכו את חלל הבית לסלון אחד גדול בו התקבצו תושבי העיר להקשיב לסיפורי גבורה מפיהם של לוחמים אמיתיים, שורדי שואה.

מיד לאחר שתמה העצרת המרכזית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, עשרות מתושבי העיר הגיעו לביתם של ראש עיריית שדרות, אלון דוידי ורעייתו, נורית, בכדי לשמוע עדות חיה מפי שורדי שואה במסגרת המיזם 'זיכרון בסלון'. ראש העיר הזכיר את חשיבות הערב וציין כי "עלינו להנחיל לדורות הבאים את זיכרון השואה וללמד את עצמנו ואת ילדינו להוקיר את עצם קיומה של מדינת ישראל בעזרת סיפורים אלו". בסלון חיכו אורי וזיווה בכר שעלו לארץ ישראל מבולגריה ושיתפו את המשתתפים בזכרונות מהמלחמה הארורה.

בשדרת חסידי אומות העולם ב'יד ושם' מתנוססים שמותיהם של דימיטר פשב, פוליטיקאי בולגרי והמטרופוליט סטפן – ראש הכנסייה האורתודוכסית הבולגרית. עד לפני רגע לא היינו מעלים על דעתנו כי שמותיהם יכולים להיקשר להצלת כמות כה גדולה של יהודים אך נפלה בחלקנו הזכות לשמוע סיפור שמוכרחים לזכור ולשמור.

לאורי וזיווה בכר ובני משפחתם היו רק שעתיים ביום בהם יכלו לצאת מפתח ביתם אל אור השמש. הם ידעו קרוא וכתוב ברמת בית ספר יסודי כיוון שעל בתי הספר בהם למדו השתלטו החיילים הגרמנים והפכו אותם למוצב צבאי. בשלב מסוים, הם גם נאלצו לעזוב את מקום היוולדם לאור פרעות הנאצים אך הם ממהרים להבהיר כי חייהם אמנם היו קשים, אבל לא בלתי נסבלים. בערב יום רביעי, בביתו של דוידי, הם הקרינו סרט דוקו מרתק המספר את סיפורם הייחודי של יהודי בולגריה אשר מנהיגיה היו ידידי אמת של הגרמנים ואף קראו רחובות בבולגריה על שמם של היטלר וחבריו המרצחים, ואתם בטח שואלים את עצמכם איך זה שעדיין שניים ממנהיגיה קיבלו עץ בגן חסידי אומות עולם?

11,343 יהודי תרקיה גורשו ע"י הבולגרים ונשלחו לתאי הגזים והומתו על אדמת פולין בתכנית הגירוש הראשונה של יהודי בולגריה. בתכנית הגירוש השנייה, המטרופוליט סטפן כבר שמע על כך והחל להילחם על חייהם וכמותו גם דימיטר פשב אשר ניהלו לחוד מאבק עיקש מול כל גורם רלוונטי ובעיקר מול מלך בולגריה וגרמו לו לשנות את מדיניותו ופעם אחר פעם לבטל את תכניות הגירוש, תוך סיכון ממשי לחייו, ולהביא להצלתם של עשרות אלפי יהודי בולגריה אשר בדרכם למחנות ההשמדה זכו לרדת בערי השדה ובכך ניצלו חייהם.

בתום הערב, העניקו נורית ואלון דוידי לבני הזוג בכר עציץ פרחים ותעודת הוקרה. "הדרך של 'זיכרון בסלון' מחיה את היום הזה ומאפשרת להיענות לאתגר הזה שהזמן עובר ועל כולנו מצווה לזכור ולא לשכוח", אמר דוידי לאורי וזיוה. "תודה רבה לכם ומאחל לכם אריכות ימים, תמשיכו לבקר בשדרות".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: