לפרסום חייגו: 050-5788255

חוק ומשפט בהעוטף

חוק ומשפט

נקודות למחשבה

קיבלתם דו"ח תנועה? עו"ד עודד חביב מסביר מה עושים עכשיו ואיך הדרך בה נתמודד עם הדו"ח תשפיע על רישיון הנהיגה היקר שלנו. על כך ועל שיטת הנקודות בכתבה זו (צילום: depositphotos)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עו"ד עודד חביב

עו"ד חביב שימש כקצין חקירות בכיר במשטרת ישראל ביחידות שונות ביניהן יאחב"ל ,ימ"ר לכיש , תחנת שדרות ותחנת אשקלון. כיום בעל משרד עו"ד הנותן ייעוץ משפטי בתחום הפלילי והתעבורתי.

odedhaviv.law@gmail.com

מעטים אם בכלל "הצדיקים" שבינינו, אשר מעולם לא זכו "להתכבד" בדו"ח תנועה אשר נמסר להם ידנית ע"י שוטר או נשלח להם בדואר עם צילום בו מתנוסס הרכב בו נהגו, או שעל שמם הוא רשום. אפשר להתווכח על נחיצות האכיפה של עבירות מסוימות במקומות מסוימים ועל האפקטיביות שלהם במניעת תאונות, אבל בסופו של דבר אין חולק כי כחלק מהמלחמה בנגע תאונות הדרכים האכיפה נחוצה, והעצה הטובה ביותר עוד קודם לדרכים להתמודדות עם דו"ח תנועה היא לנהוג בזהירות! ובכל זאת, קיבלנו דו"ח. מה עושים עכשיו ואיך הדרך בה נתמודד עם הדו"ח תשפיע על רישיון הנהיגה היקר שלנו. על כך ועל שיטת הנקודות בכתבה זו.

דו"חות התנועה מתחלקים לשני סוגים:

ברירת משפט /קנס – דו"חות אשר בגינן נקבע קנס , והנהג בוחר אם לשלם את הקנס ובכך למעשה להודות בביצוע העבירה , או להישפט. אלה דוחות שניתנים בגין עבירות כמו חלק מעבירות הרמזור, מהירות מופרזת של עד 30 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית או עד 40 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית , אי עצירה בתמרור עצור ועוד.

הזמנה למשפט- הדו"חות בגין העבירות היותר חמורות ,שהעונש הנגזר בגינן הוא ע"י בית המשפט. דו"חות אלה ניתנים על עבירות כמו אי מתן זכות קדימה בניגוד לתמרור "עצור" או "תן זכות קדימה" , נהיגה בשכרות, נהיגה ללא רישיון בתוקף ועוד.

ההתמודדות עם דו"חות ההזמנה למשפט תהא בין כותלי בית משפט או לפעמים עוד קודם לכן במו"מ עם התובע , על מנת להגיע להסדר מקל שיצמצם את ההשלכות הצפויות של העבירה שביצענו. אולם מה לגבי דו"חות הקנס? לפני שנענה על כך רצוי שנכיר את שיטת הניקוד שעשויה להשפיע על ההחלטה בעניין זה.

שיטת הניקוד למעשה יוצרת מדרג של עבירות תנועה הנושאות עימן נקודות חובה, כאשר עבירות חמורות או מסוכנות יותר "מזכות" את הנהג בניקוד גבוה יותר. צבירת הניקוד מלמדת על אופיו של הנהג ומידת מסוכנותו ומחייבת אותו באמצעי תיקון בהתאם לנקודות שצבר.

הנקודות  תקפות החל מיום ביצוע העבירה למשך שנתיים למי שצבר עד 20 נקודות,  ולמשך 4 שנים למי שצבר 22 נקודות או יותר. בכל מקרה נקודות יישארו תקפות כל עוד לא בוצעו אמצעי התיקון שהוטלו.

בתוספת השישית לתקנות התעבורה מפורטות העבירות שהרשעה בהן גוררת צבירת נקודות .להלן מספר דוגמאות:

 • נהיגה ללא רישיון נהיגה  8 נק'
 • נהיגה בשכרות 10 נק'
 • נהיגה כשברמזור אור אדום 10 נק'
 • אי ציות לשוטר במדים או שוטר שהזדהה 6 נק'
 • עקיפה כשהדרך לא פנויה 10 נק'
 • עקיפה מימין 4 נק'
 • עקיפת רכב עוקף 6 נק'
 • אי ציות לתמרור ב 37 מתן זכות קדימה 10 נק'
 • לוחית זיהוי אחורית אינה מוארת 2 נק'
 • נהיגה מעל 30 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית 10 נק'
 • נהיגה מעל 40 קמ"ש מעל המותר בדרך שאינה עירונית 10 נק'

מהו מדרג הנקודות ומהם אמצעי התיקון?

צבירת 12-22 נקודות – קורס נהיגה מונעת

צבירת 24-34  נקודות – שני קורסים של נהיגה מונעת (בסיסי ומתקדם)

צבירת 36 נקודות ומעלה – פסילת רישיון נהיגה ל 3 חודשים + עמידה במבחן נהיגה עיוני (תיאוריה)

צבירת 36 נקודות פעמיים בתוך 6 שנים רצופות – פסילת רישיון נהיגה ל 9 חודשים+ עמידה במבחן נהיגה עיוני (תיאוריה)+עמידה במבחן נהיגה מעשי (טסט)+בדיקות רפואיות

צבירת 72 נקודות – פסילת רישיון ל 9 חודשים +תיאוריה + מבחן מעשי (טסט)+ בדיקות רפואיות

לצבירת הנקודות יש אם כן השלכה משמעותית על דרך הפעולה בה ננקוט עם קבלת כל דו"ח. עם קבלת דו"חות הקנס ניתן לפעול בדרכים הבאות:

 1. תשלום הדו"ח תוך 90 יום מיום המצאת הדו"ח המקורי, ובכך למעשה להודות בביצוע העבירה והמשמעות היא הרשעה שנרשמה לחובתנו ואיתה הנקודות, אם העבירה נושאת לצידה כאלה.
 2. הגשת בקשה להישפט תוך 90 יום מיום המצאת הדו"ח המקורי,אם אתם חושבים שלא ביצעתם את העבירה או יש ליקוי משמעותי בדו"ח. כאן יש לקחת בחשבון, במיוחד אם אתם מגיעים ללא ייצוג סנגור , שיתכן והשופט לא יקבל את טענותיכם ואז יכול הוא גם להטיל עונש העולה בחומרתו על ברירת המשפט ואף לפסול את רישיונכם על תנאי או אפילו בפועל .
 3. הגשת בקשה לביטול הדו"ח תוך 30 יום מיום המצאת הדו"ח המקורי, אם על פניו הדו"ח ניתן שלא כדין. לבקשה יש לצרף את צילום הדו"ח ומסמכים לאימות טענותיכם. אם יוחלט לסרב לבקשתכם , ישלח אליכם ספח בקשה להישפט וניתן יהיה להגיש בקשה להישפט תוך 30 יום מקבלת ההודעה.
 4. הגשת בקשה להמרת הדו"ח לנהג אחר תוך 90 יום מיום המצאת הדו"ח המקורי, אם הרכב רשום עליכם אך בפועל מישהו אחר נהג ברכב .כאן יש לצרף מעבר לתצלום הדו"ח, את פרטי הנהג שביצע את העבירה וכן הצהרה שלו כי החזיק או נהג ברכב ביום ביצוע העבירה בצירוף צילום רישיון נהיגה בתוקף.
 5. הגשת בקשה להמרת הדו"ח באזהרה תוך 30 יום מיום המצאת הדו"ח המקורי, בצירוף צילום הדו"ח וצילום תעודת זהות וחתימה. היענות לבקשה זו תלויה כמובן בעבר התעבורתי שלכם , אך גם בחומרת העבירה , ולאחרונה הוחמרה המדיניות ומעטות הן הבקשות הנענות בחיוב.

חשוב להדגיש מחד כי תשלום הדו"ח משמעותו הרשעה שממנה אין כמעט דרך חזרה (אלא בנסיבות חריגות מאד), ומאידך אי תשלום יגרור אחריו תוספת פיגור בשיעור של 50% מגובה הקנס המקורי ומדי חצי שנה יתווספו לו 5% נוספים (הדו"ח לא משלם את עצמו כשהוא מודבק על המקרר)

הנקודות כאמור הן שיקול משמעותי לדרך הפעולה שננקוט, אולם הן אינן בתחום האחריות של המשטרה, ועל מנת לברר את מצבכם עליכם לפנות למוקד המידע של משרד התחבורה בטלפון *5678 או באתר האינטרנט www.mot.gov.il

הפניות למרכז פניות נהגים ארצי (מפנ"א) יכול שיהיו טלפונית למוקד 110 , בדואר ת.ד 120 פ"ת מיקוד 4910002 (בדואר רשום ולשמור אסמכתא)  או באמצעות פנייה מקוונת באתר www.gov.il

רישיון הנהיגה שלכם הוא נכס יקר ערך שלא תרצו לאבד, לכן חשוב מאד להתייעץ בטרם נקיטת כל פעולה שתסכן אותו , אבל חשוב יותר עוד קודם – סעו בזהירות!!

(צילום: depositphotos)

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: