לפרסום חייגו: 050-5788255

חוק ומשפט בהעוטף

חוק ומשפט

נפגעי פעולות איבה - חשוב שתדעו את זכויותיכם!(טור מאת עו"ד טלי דיין)

טור מאת טלי דיין: אחרי המטח האחרון הרגשתי צורך בכתיבת מס' שורות עבור הנפגעים ה"שקטים", אלו הסובלים מחרדה בשקט, לבד, ומנסים להתמודד מבלי לבקש סיוע מהמדינה (צילום: depositphotos)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

טלי דיין

עו"ד המתמחה בתחום דיני הביטוח - ביטוח לאומי הכולל נפגעי פעולות איבה, נכות מעבודה ונכות כללית. בנוסף, מתמחה בתחום הנזיקין - נזקי גוף: תאונות דרכים, תאונות עבודה, ונזקי רכוש: לרכב, לדירה, לבית עסק או לכל רכוש אחר.

אחרי המטח האחרון הרגשתי צורך בכתיבת מס' שורות עבור הנפגעים ה"שקטים", אלו הסובלים מחרדה בשקט, לבד, ומנסים להתמודד מבלי לבקש סיוע מהמדינה.

חשוב שתדעו הביטוח הלאומי בשיתוף עם משרד הבריאות פתח מרכזי סיוע לנפגעי חרדה, כדי לתת מענה מיידי למי שנחשף לאירוע איבה, ובעקבותיו חש תסמיני חרדה, הטיפול מיועד לכלל האוכלוסייה!

נפגעי חרדה עשויים להיות זכאים, על פי המלצת אנשי מקצוע, לקבלת טיפולים נפשיים לתגובת דחק,
עד
12 טיפולים פרטניים. המטפלים הם עובדים סוציאליים קליניים, פסיכולוגים קליניים ופסיכיאטרים, שעברו הכשרה לטיפול קצר מועד בטראומה.

בהגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי לקבלת הכרה כנפגע פעולות איבה יש להראות את הקשר הסיבתי בין המצב הנפשי/פיזי ולבין הפגיעה באירוע איבה, אין צורך באירוע ספציפי לתושבי עוטף עזה! יחד עם זאת, אם קיים אירוע ספציפי יש לציין זאת.

לאחר קבלת ההכרה, הנפגע זכאי לטיפול רפואי, תגמולים כספיים ולהטבות שונות כדי לסייע ולתמוך בהחלמה. בנוסף להטבות השונות, נפגע פעולות איבה זכאי להגשת תביעה לנכות, לאחר בדיקה של וועדה רפואית, וקביעה של דרגת נכות קבועה הנפגע יהיה זכאי למענק חד פעמי או לקצבה חודשית, בהתאם לגובה הנכות שתקבע.

מי שתביעתו לא התקבלה, ולא קיבל הכרה כי פגיעתו נובעת מאירוע איבה, קרי, דחיית הרשות המאשרת מטעם משרד הביטחון, ישנה אפשרות להגיש ערר לבית המשפט המחוזי בת"א בשבתו כוועדת ערר לפי חוק התמלוגים לנפגעי פעולות איבה. את הערר יש להגיש תוך 60 יום מקבלת הודעת הדחייה של הרשות המאשרת.

נפגעי פעולות איבה ובני משפחותיהם זכאים לתגמולים ולהטבות שונות, טרם הגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי, מומלץ להתייעץ ולהגיע בליווי עו"ד המתמחה בתחום הביטוח הלאומי .

לאחר קביעת דרגת נכות קבועה/ נכות צמיתה, ניתן להגיש תביעה לדיון מחדש להחמרת מצב בחלוף
6 חודשים מקביעת דרגת נכות אחרונה. להגשת תביעה להחמרת מצב יש לצרף אישור רפואי מתאים המעיד את ההחמרה במצב. לאחר קבלת התביעה, הנפגע יופיע בפני וועדה רפואית שתקבע את דרגת נכותו הנוכחית, מומלץ להגיע בליווי עו"ד לוועדה הרפואית.

קיימים מקרים בהם המבוטח עונה על תנאי הזכאות של יותר מקצבה אחת בעקבות אירוע אחד, אז יהיה עליו להחליט איזו קצבה מועדפת עליו, לצורך זה יש לקחת בחשבון את המרכיבים השונים לרבות גובה השכר, הטבות ומרכיבים נוספים הקיימים במסגרת כל חוק. לדוג' חוק הביטוח הלאומי-נכות כללית לעומת חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה.

לעומת זאת, ישנם מקרים בהם נפגע יוכל ליהנות מ-2 קצבאות אם לא מדובר באותו האירוע,
לדוג' אם אדם זכאי לקצבת נכות כללית ללא קשר לפגיעה בגין אירוע איבה. גם בנושא זה חשוב להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הביטוח הלאומי בכלל, ובתחום נפגעי פעולות איבה בפרט.

*אין האמור בכתבה זו תחליף לייעוץ או ייצוג משפטי ומהווה מידע כללי בלבד אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא*

הכותבת היא עו"ד המתמחה בתחום נזקי הגוף, בין היתר בתחום הביטוח הלאומי, נפגעי עבודה, נפגעי פעולות איבה, תאונות דרכים וכיוצ"ב .

מתלבטים אם מגיע לכם פיצוי? פנו אליי עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ: עו"ד טלי דיין- 050-7428337

(צילום: depositphotos)

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: