לפרסום חייגו: 050-5788255

חוק ומשפט בהעוטף

חוק ומשפט

נפגעי עבודה – איחוד נכויות, החמרת מצב ומה שביניהם

טור מקצועי מאת עו"ד טלי דיין - כל מה שרציתם לדעת על פיצויים במקרה של תאונת עבודה, אחוזי נכות, פנייה לביטוח לאומי ועוד (צילום: depositphotos)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

טלי דיין

עו"ד המתמחה בתחום דיני הביטוח - ביטוח לאומי הכולל נפגעי פעולות איבה, נכות מעבודה ונכות כללית. בנוסף, מתמחה בתחום הנזיקין - נזקי גוף: תאונות דרכים, תאונות עבודה, ונזקי רכוש: לרכב, לדירה, לבית עסק או לכל רכוש אחר.

מ', בן 47, עובד במפעל אלומיניום, משכורתו הממוצעת עמדה על כ-10,000 ₪, מ' היה מעורב ב-2 תאונות עבודה שונות, כאשר עבור התאונה הראשונה נקבעו לו 10% נכות צמיתה עבור כתף שמאל, ומענק חד פעמי בסך של כ-32,000 ₪ ועבור התאונה השנייה, נקבעו לו 15% נכות צמיתה עבור ברך ימין, ומענק בסך של כ-48,000 ₪. עבור 2 התאונות קיבל מענק כולל בסך של כ-80,000 ₪.

לאחר פנייה למוסד לביטוח לאומי לביצוע איחוד נכויות, נקבע למ' 24% נכות צמיתה, ובכך זכה בקצבה חודשית בסך של כ-1,800 ₪ , קרי, לכל הפחות עד גיל 67, מ' זכאי לפיצוי בסך של כ-432,000 ₪!!

כלומר, לא בוצע שינוי באחוזי הנכות להם היה זכאי, אלא רק באופן החישוב! וכפועל יוצא זכה מ' בפיצוי נוסף של מאות אלפי שקלים.

כידוע, לאחר הכרה בתאונה כתאונת עבודה ישנה אפשרות להגשת תביעה לנכות וקבלת גמלה או מענק חד פעמי מהמוסד לביטוח לאומי. קיימים מקרים רבים בהם אדם נפגע במס' תאונות עבודה ונקבעים לו אחוזי נכות צמיתה מתחת ל20%, כך שזוכים בקבלת מענק חד פעמי. זאת למרות שסך כל הנכות ממנה סובל כתוצאה מתאונות העבודה הוא מעל 20%.

במקרים כאלו, רשאי נפגע לפנות למוסד לביטוח לאומי בבקשה לאחד את הנכויות שנקבעו לו במסגרת ענף נפגעי עבודה. לאחר אישור הבקשה, הנפגע יוזמן להיבדק ע"י וועדה רפואית פעם נוספת בכדי שזו תקבע לו נכות כוללת. במידה ואכן נכותו תהיה גבוהה מ20% נכות צמיתה, יתחיל הנפגע לקבל גמלת נכות חודשית.

רבים המקרים בהם הציבור כלל אינו מודע להליך זה של צירוף נכויות, עקב כך אינו מנצל את זכויותיו ומפסיד כסף רב. הסכומים יכולים להגיע למאות אלפי שקלים, לאורך כל תקופת חייו של נפגע תאונת עבודה.

יש לזכור כי בכל פנייה לשינוי דרגת נכות שנקבעה במוסד לביטוח לאומי, קיים סיכון של הפחתה באחוזי הנכות, על כן, יש להתייעץ עם עו"ד לפני הגשת התביעה ובדיקה חוזרת של וועדה רפואית.

מלבד האפשרות לבצע איחוד נכויות, לאחר ההכרה בתאונת עבודה/מחלת מקצוע וקבלת אחוזי נכות צמיתה, רשאי הנפגע לשוב ולפנות למוסד לביטוח לאומי בבקשה לבדיקה חוזרת מידיי 6 חודשים במידה וחלה החמרה במצבו הרפואי. את הפנייה המחודשת יש לבצע בצירוף תיעוד רפואי ואישור מהרופא המטפל בדבר ההחמרה במצב. גם במקרה זה חשוב להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הביטוח הלאומי טרם הגשת התביעה.

אין האמור בכתבה זו תחליף לייעוץ או ייצוג משפטי ומהווה מידע כללי בלבד אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

הכותבת היא עו"ד המתמחה בתחום נזקי הגוף, בין היתר בתחום הביטוח הלאומי, נפגעי עבודה, נפגעי פעולות איבה, תאונות דרכים וכיוצ"ב .

מתלבטים אם מגיע לכם פיצוי? פנו אליי עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ: 
עו"ד טלי דיין- 050-7428337

(צילום: depositphotos)

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: