לפרסום חייגו: 050-5788255

חוק ומשפט בהעוטף

חוק ומשפט

לראשונה בעולם: חולי פיברומיאלגיה יזכו לקצבת נכות!

בשבוע שעבר פורסם בכלי התקשורת כי המוסד לביטוח לאומי הודיע על הצעד, שיהפוך את ישראל למדינה הראשונה בעולם המכירה בפיברומיאלגיה כמחלה מוכרת המקנה שיעורי נכות וקצבאות מטעם המדינה. טור מקצועי מאת עו"ד טלי דיין (צילום: depositphotos)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

טלי דיין

עו"ד המתמחה בתחום דיני הביטוח - ביטוח לאומי הכולל נפגעי פעולות איבה, נכות מעבודה ונכות כללית. בנוסף, מתמחה בתחום הנזיקין - נזקי גוף: תאונות דרכים, תאונות עבודה, ונזקי רכוש: לרכב, לדירה, לבית עסק או לכל רכוש אחר.

בשבוע שעבר פורסם בכלי התקשורת כי המוסד לביטוח לאומי הודיע על הצעד, שיהפוך את ישראל למדינה הראשונה בעולם המכירה בפיברומיאלגיה כמחלה מוכרת המקנה שיעורי נכות וקצבאות מטעם המדינה. כעת, הלוקים במחלה יהיו זכאים לקצבת נכות כללית של עד 50% ללא תלות בליקויים נוספים.

כ-225 אלף בני אדם אובחנו בישראל כסובלים מהמחלה, וכ-202 אלף מתוכם הן נשים. הגילאים שמאפיינים את המחלה הם בין 20 ל-50, אך היא יכולה גם לתקוף ילדים. מאחר ולא קיימת בדיקת מעבדה או הדמיה שבאמצעותה ניתן לאבחן את התסמונת, היא אינה מאובחנת אצל 75% מהאנשים שסובלים ממנה. האבחנה כיום מתבססת על התלונות האופייניות ועל תגובת כאב בלחיצה על 11 נקודות לפחות מתוך 18 נקודות מוגדרות.

עד היום, מחלת הפיברומיאלגיה, המכונה בעברית "דאבת השרירים", לא הופיעה ברשימת הליקויים המזכים בקצבה ובשל כך הוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי ניסו לפתור את הקושי באמצעות קביעת אחוזי נכות חליפיים המתאימים לסימפטומים השונים של המחלה.

במוסד לביטוח לאומי הסבירו כי הסיבה שעדיין אין הכרה גורפת במחלה היא בשל כך שרופאים רבים בעולם סבורים כי מדובר בליקוי נפשי. הביטוח הלאומי מתנגד לקביעה זו, ובסיום בחינה מקצועית של רופאי המוסד, הלשכה המשפטית ואגף הגמלאות הוחלט כי יש מקום להוסיף את התסמונת אל ספר הליקויים, על פיו עובדות כלל הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

למעשה, מהם תנאי הזכאות לקצבת נכות כללית?
    1. גיל ותושבות- תושבי ישראל בגירים, מעל גיל 18, ושעדיין לא הגיעו לגיל פרישה. 
    2. הכנסות מעבודה- אדם לא עובד, או שהכנסותיו מעבודה כשכיר או כעצמאי נמוכות מסכום של
6,164 ₪ (החל משנת 2019)
    3. נכות רפואית- רופא מטעם המוסד לביטוח לאומי קבע נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות, או בשיעור של 40% לפחות, אם ישנם מס' ליקויים רפואיים ועל ליקוי מסוים נקבעה נכות רפואית בשיעור של 25% לפחות.
    4. דרגת אי כושר- עקב הנכות אדם אינו מסוגל לעבוד, או שיכולתו להשתכר ירדה ב50% לפחות, ונקבעה לו דרגת אי כושר מעל ל60%.

לאחר קבלת אישור בדבר הזכאות לקצבת נכות כללית, אדם נכה זכאי לצאת לעבוד ולהגדיל את הסכום ההכנסה מעבודה ולהמשיך לקבל קצבה. ההכנסה הכוללת מעבודה וקצבה תמיד תהיה גבוהה יותר מסכום הקצבה בלבד!

כמו כן, אם אדם המרוויח יותר מ-2,080 ₪ בחודש, הוא עשוי להיות זכאי לתוספת מלאה עבור בן/בת זוג והילדים, אם דרגת האי כושר בשיעור של מעל 60% ועד 74%. התוספת מותנית בסכום הכנסותיו/ה של בן/בת זוג.

אין האמור בכתבה זו תחליף לייעוץ או ייצוג משפטי ומהווה מידע כללי בלבד אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

הכותבת היא עו"ד המתמחה בתחום נזקי הגוף, בין היתר בתחום הביטוח הלאומי, נפגעי עבודה, נפגעי פעולות איבה, תאונות דרכים וכיוצ"ב .

מתלבטים אם מגיע לכם פיצוי? פנו אליי עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ: 
עו"ד טלי דיין- 050-7428337

(צילום: depositphotos)

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: