לפרסום חייגו: 050-5788255

קהילה בהעוטף

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

עובדי עיריית שדרות למען התושבים גם בחירום - סיכום השבוע שחלף

תושבי שדרות התמודדו השבוע עם 48 שעות קשות ביותר, בהן נשמעו עשרות אזעקות בעיר ו-4 רקטות נפלו בתוך שכונות וגרמו לנזקים. לא היו נפגעים מהרקטות, אך רביםן לקו בחרדה וקיבלו טיפול. הקושי התעצם עם ההודעה על החזרה המהירה לשגרה ביום שני בבוקר. ראש העיר, אלון דוידי, החליט לפתוח את הגנים ובתי הספר ואמר: "אנחנו רוצים לאפשר לילדים, להורים ולצוותי החינוך לחזור אט אט לשגרה, המסגרות הן המקום הטוב ביותר עבור הילדים בימים אלו"

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

אירוע הירי בקצין הגששים ובחיילת סמוך לגדר ביום שישי שעבר, שגרר תגובה מצד צה"ל, הוביל לירי בלתי פוסק של רקטות קסאם וגראד, פצמ"רים ואף טיל קורנט אחד קטלני לעבר כלל יישובי הדרום ואף אזור השפלה ובית שמש.

כבר עם תחילת הירי פתחו מנכ"ל העירייה, טל טורן, והקב"ט, דוד שניאור, את מרכז ההפעלה ואליהם הצטרפו ראשי מכלולי חירום נוספים. מוקד מידע ושירות לתושב תוגבר בעובדים כדי לתת מענה לפניות התושבים. בשבת אחה"צ פגעה רקטה במדרכה באחת משכונות העיר, מה שגרם לנזק למספר בתים וכלי רכב וכן רשת הצללה של בית ספר. במהלך היום מספר תושבים נפגעו קל לאחר שמעדו בדרכם לממ"ד.

בלילה שבין שבת לראשון פגעה רקטה בגג בניין מגורים, הסמוך לגן ילדים בשכונה ותיקה בעיר. נזק רב נגרם לגן וגם לבניין ולדירות. לא היו נפגעים. צוותי העירייה, בראשות ראש העיר, אלון דוידי, המנכ"ל, עובדים סוציאליים, הצח"שים (צוותי חירום שכונתיים) ואחרים הגיעו מיד למקום, אמדו את הנזקים וכבר בבוקר דאגו לפינוי תכולת הגן לגן חלופי.

ביום ראשון בבוקר, באחד המטחים ששוגרו לעיר, נפלה רקטה בשטח באחת השכונות החדשות, הנמצא בהכנת תשתיות לבנייה. בערב ראשון נפלה רקטה בבניין בעיר וגרמה לנזק בלי נפגעים. בנוסף, בית ניזוק מחלקי טיל יירוט.

מכלול משאבי קהילה, שהינו מודל ייחודי שנוסד בשדרות ואומץ ברשויות אחרות, פעל רבות מאז החלה ההסלמה, בין השאר בבניית מערך הפוגות, מענה מתנדבים לפי צורך שעלה מהשטח, צוותי החירום השכונתיים שסייעו באחד מאזורי הפגיעה, כ-10 מתנדבים של צח"ש נכנסו לכל הבתים בבלוקים מסביב ועזרו לתושבים בניקוי זכוכיות וכד' כדי להחזיר את הבית לתפקוד סביר. בנוסף, גויסו בני נוער במסגרת "מנהיגות נוער בחירום", גויסו צעירים מקהילות וארגונים (חממה למנהיגות, דרור ישראל, גרעין תורני, יחידת למעורבות חברתית בספיר, כפר סטודנטים איילים) והמכלול נערך בצורה מיטבית לפתיחת 9 מקלטים ברחבי העיר ליום שני, כולל בניית מערך הכשרה בהיבט דידקטי וכלים לחוסן, הזנה, ערכות הפעלה, אך באותו בוקר פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה.

גם צוותים טכניים של חברת "עמיגור" ומס רכוש הגיעו לבניין שנפגע והחלו לאמוד נזקים ולנקות את השברים. עובדות השכונה של סניף שדרות נכנסו לדירות כדי להרגיע את הדיירים ולתת להם תחושת ביטחון.

המוקד העירוני עבד החל מיום שבת בבוקר במתכונת מתוגברת ובסך-הכל התקבלו במוקד מעל 1,000 שיחות בנושא חירום, כאשר זמן המענה הממוצע עמד על 9 שניות. המוקד משמש כמשל"ט ומפעיל את הכוחות בעת נפילת טיל קסאם, ומעבר לזה מקבל פניות שונות בנושאי: חוסן / קבלת מידע וכד'. סיירת המוקד סייעה לתושבים רבים בבקשות חריגות כגון סיוע בסגירת חלונות / דלתות של ממ"ד, עזרה בסחיבת קניות לבית ועוד.

האגף לשירותים חברתיים, בשיתוף מרכז חוסן, מפעיל צוותי התערבות בחירום 24 שעות ביממה. כלל עובדי האגף מקבלים הכשרות במהלך כל השנה על מנת להיות ערוכים למתן מענה טיפולי הטוב ביותר עבור כלל האוכלוסייה בשעות חירום. הצוותים הגיעו השבוע לכל אזורי הפגיעה ברחבי העיר, ביצעו סריקה מקיפה גם של הבתים שנפגעו וגם של הבתים הסובבים אותם על מנת לאתר נפגעי חרדה או תושבים שזקוקים לעזרה כזו או אחרת. במהלך פעילות זו המטפלים נכנסו לבתים והרגיעו את התושבים, נתנו מענה טיפולי בחירום לפי צורך, אספו נתונים לטובת המשך טיפול ב"יום שאחרי" כאשר העובדים הסוציאליים המטפלים הגיעו לבתים להמשך טיפול והכוונה. כמו כן, האגף מפעיל את צוותי הצח"ש המגיעים לאזור התקרית, עוברים בבתים ומסייעים בפינוי זכוכיות שבורות ומתן מענים לתושבים.

כלל עובדי האגף נתנו מענה למטופלי האגף בזמן חירום כאשר האגף נותן מענה לאוכלוסיות רבות ומגוונות כגון קשישים, נכים, משפחות מתמודדות ועוד – העובדים הסוציאליים יוצרים קשר טלפוני ואף מבצעים ביקורי בית לפי צורך, שואלים לשלומם, בודקים האם יש צרכים שבוערים וניתן לתת להם מענה במסגרת זו.

עם תחילת ההסלמה, מרכז חוסן קיבל עשרות פניות של תושבים, שחוו מצוקה כתוצאה מהמצב הביטחוני: בכי מרובה של ילדים, רעידות, הקאות, קשיי הירדמות, היצמדות להורים, חשש לצאת מהממ"ד, דאגה ואי ודאות. הצוות נתן הדרכה להורים, כלים להרפיה והרגעה ובמידת הצורך, כאשר זיהו שיש לתושבים סימפטומים של "דחק" והם אינם מצליחים להירגע או להרגיע את ילדיהם, יצאו מטפלים לביקורי בית, שם אנשי הצוות עשו עבודה עם המשפחות ויצאו מביתם רק כאשר בני המשפחה חשו רגועים יותר ועם תחושת מסוגלות גבוהה יותר, להתמודד עם המצב. ביום ראשון הזמין צוות המרכז ילדים לפינת החי הטיפולית, לפעילות של עיבוד החוויה, איורור רגשות וחיבור מחדש לכוחות. הגיעו מעל 60 ילדים. מרגש היה לראות כיצד בעלי החיים מסייעים כל כך לילדים בהתמודדות עם הפחד.

כמו בכל הסלמה בשנה האחרונה, יוזם מרכז חוסן בשיתוף המדריכים של "דרור ישראל", כניסה לבתי משפחות עם ערכות מקסימות לשהייה נעימה בממ"ד: בועות סבון, דפי צביעה, סיפור מחזק על התמודדות עם פחדים, פלסטלינה, משחק חווייתי ועוד.

חלק מרכזי בטיפול היה לעובדי השירות הפסיכולוגי-חינוכי (שפ"ח) שהתמודדו תחילה עם הילדים בעת ההסלמה והשבתת הלימודים ומיום שני ב"חזרה לשגרה". צוותי פסיכולוגים ומטפלים הגיעו לבתיהם של תלמידים שהוריהם דיווחו כי הם בחרדה והעניקו להם טיפול. ביום שני יצאו צוותי הפסיכולוגים, יועצות ומטפלי שפ"י וצוות חוסן לתת מענה במסגרות החינוך. היום החל בשיח של אוורור ועיבוד רגשי עם צוותי המורים והגננות, תוך הדרכה כיצד לקיים שיח זה עם התלמידים. שיח זה אפשר לילדים לשתף בחוויות ובתחושות שלהם, לצד מענה של קבלת כלים להתמודדות וחיזוק כוחות ההתמודדות של הילדים. בהמשך ניתן מענה הפוגתי שאפשר לילדים שחרור ופריקת מתח.
בגן חינוך מיוחד, שספג פגיעה במבנה ונדרש לעבור למבנה אחר, פסיכולוגית הגן ליוותה את גננת הגן ואת הצוות תוך חשיבה על מעגלי ההורים והיידוע על הפגיעה במבנה הגן לצד תכנון והדרכה כיצד ליידע את הילדים בדבר. פסיכולוגית הגן, ליוותה את הצוות וילדי הגן עם החזרה לשגרת לימודים.

באגף החינוך נתקלו בקושי לספק הזנה לגני הילדים ובתי הספר בשל ההתראה הקצרה, אז עובדי האגף עצמו רכשו את האוכל ודאגו לכריכים עבור הילדים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: