לפרסום חייגו: 050-5788255

קהילה בהעוטף

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

מתנדבי הצח"שים בשדרות תופסים תאוצה

צוותי החירום השכונתיים (צח"שים) בשדרות פעלו במרץ גם בסבב ההסלמה האחרון. לאחרונה עוד ועוד מתנדבים הצטרפו לצח"שים, שאמונים על מתן מענה אפקטיבי לתושבים בזמן חירום. דוידי: "חברי הצח"שים הם העיניים והאוזניים שלנו בשכונות"

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

עיריית שדרות, באמצעות היחידה לעבודה קהילתית באגף לשירותים חברתיים, ומרכז חוסן הפועל בעיר בעשור האחרון, הקימו צח"שים, המבוססים על תושבים מתנדבים. זאת, כדי להגביר את החוסן הקהילתי בשכונות השונות.

שדרות היא אחת מהערים הראשונות שהקימו צוותי חירום שכונתיים ומהווה מודל לעבודה לערים נוספות לאור הצרכים שיש לה ולאור והניסיון שצברה בהתמודדותה עם מצבי חירום ובמתן מענה מיידי לאירוע חירום ביטחוני ואזרחי, מיפוי צרכי התושבים, הכוונת כוחות העזר לתושבים עם צרכים מיוחדים או כאלו שבמצוקה והעברת תמונת מצב מתוך השכונות והמינהלות לעירייה בזמן אמת ותוך כדי שיתוף פעולה מלא עם אגפי העירייה השונים.

המתנדבים, שעברו הכשרות חירום רבות, בהן עזרה ראשונה, עזרה ראשונה נפשית, חילוץ והצלה ועוד והשתתפו בתרגילים לצד הגופים העירוניים וכוחות הביטחון וזה למעלה משנה שקבוצות של אזרחים פועלות בשדרות בנתינת מענה לתושבים בזמן מצב חירום. בהסלמות האחרונות הצוותים יצאו לשטח לאחר נפילות, ביקרו תושבים ושאלו לשלומם, כיוונו את ארגוני הסיוע לתת מענה מדויק לתושבים השונים ולא פחות חשוב, הראו נוכחות בקרב הציבור שבא לראותם בזמנים קשים שכאלו.

הצח"שים כיום פעילים במספר שכונות: נאות יצחק רבין, נאות הנביאים, נאות הנשיא ונאות אביב. בשכונות נאות אשכול ובן גוריון מתקיימים תהליכי גיוס בימים אלו.

ראש העיר, אלון דוידי: "חברי הצח"שים הם העיניים והאוזניים שלנו בשכונות, אנחנו מוקירים אותם ומעריכים אותם על התנדבותם. בזמן חירום הם חלק משמעותי ובלתי נפרד בתפקודה של העירייה. יש לנו יתרון גדול שיש לנו תושבים כמותם, תושבים אכפתיים שמעוניינים ורוצים לתת ולתרום למען שכניהם".

הממונה על האגף לשירותים חברתיים, עו"ד אלונה רבינוביץ' אליהו: "המהות של הצח"ש היא להיות שם בשביל האחר. כל אחד ואחת מהמתנדבים והמתנדבות כאן הוא גיבור/ה שבוחרים דווקא לצאת החוצה בזמן מצב חירום ולראות את האחר, המטרה היא שיפור הקשר הישיר בין הציבור לאגף לשירותים חברתיים בשעת חירום, ומבוסס על ההנחה שלתושבים יש ידע רב וחיוני על השכנים והקרובים שלהם. בשעת הצורך הם יוכלו לקבל מידע חיוני מהרשות ולדווח לרשויות הרווחה על מצוקות וצרכי התושבים בשכונת מגוריהם".

מנהלת הצח"שים, שלומית אקשטיין, סיכמה ואמרה: "המטרה של הצוותים האלה היא להוות מכפיל כוח לצוותי המקצוע כמו רווחה או חוסן כאשר הרשות נדרשת לתת מענה בזמן מצב חירום. הצוותים מורכבים מתושבים המכירים את השכונה, הם יודעים מי גר לבד, מי דייר חדש ברחוב, כמה קשישים גרים בשכונה ומה מצבם וכאשר יש נפילה של טיל, הצוותים האלה מכווננים להגיע לביקור אצל אותם אנשים. הדבק שמחזיק את תושבי שדרות היא הערבות ההדדית הקיימת כאן, התחושה הזו שלא משנה מה יקרה אנו ביחד, בשבילנו, בשביל משפחתנו, חברינו ועברו השכנים שלנו".

כאמור בימים אלו מתקיימים תהליכי גיוס לצוותים נוספים בשכונות נאות אשכול ובן גוריון. מי שרואה את עצמו שליח נאמן עבור משפחתו ושכניו מוזמן לקחת חלק בפרויקט החשוב הזה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: