לפרסום חייגו: 050-5788255

קהילה בהעוטף

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

הלב והנשמה מאחורי "מעברים נגב מערבי"

דורון אשטן, מנהלת מעברים נגב מערבי ותושבת העוטף, חיה ונושמת תעסוקה מהבוקר ועד הלילה. בראיון מיוחד היא משתפת אותנו במיתוג המחודש של החברה, הפרויקטים שהיא מנסה לקדם וגם איך זה לחיות עם המשפחה פה באזור (צילום: עדי זלק וילנר)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 28, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

דורון אשטן, מנהלת "מעברים נגב מערבי" נולדה וגדלה במושב עין הבשור במועצה אזורית אשכול, ומתגוררת שם גם כיום. היא אימא לשלושה - שתי בנות ובן, "בשנות העשרים שלי גרתי במרכז, ואיך שנולדה הבכורה שלי אמרתי לבעלי שאני חוזרת לגור במושב. ישר מבית החולים נסעתי לעין הבשור להורים, בעלי התעסק באריזות, ובא לגור איתי שם עד שבנינו את הבית".

בצבא שירתה כמדריכת חי"ר, והיא מספרת שזה היה התפקיד הראשון אשר לימד אותה מה זה מנהיגות, "אחרי שנה הפכתי להיות על תקן קצינה, וכבר בחופשת שחרור התחלתי לעבוד באינטרנט זהב, זה היה מסלול קידום יחסית מהיר אצלי. באינטרנט זהב סיימתי בתור מנהלת צוות של השירות והגבייה העסקית, זה היה תפקיד מאוד מעניין ומאתגר, ואז התאחדנו עם 012, והוצע לי שם תפקיד גדול של ניהול המוקדים העסקיים". דורון החליטה לוותר על ההצעה, בשביל הזדמנות להצטרף לסמנכ"לים שפרשו מאינטרנט זהב והלכו להקים חברה חדשה – חברת תקשורת בשם אואזיס טכנולוגיות תקשורת, "הצטרפתי אליהם כשהם היו מעטים. הייתי גם עוזרת מנכ"ל, גם בשיווק, גם בלוגיסטיקה, גם מנהלת משרד, גם רכש, גם הנהלת חשבונות, עשיתי הכול מהכול. מהר מאוד הם צמחו, ועם הלידה של הבכורה שלי עזבתי וחזרתי הביתה".

לאחר החזרה לעין הבשור, הגיעה לפגישה ראשונית במעברים, שירות שהמועצה נותנת ללא תשלום לכל התושבים שלה, "הגעתי לאינטק ראשוני ויצאתי כשהציעו לי עבודה, בדיוק נפתחה משרה שם של קשרי מעסיקים וגיוס משאבים. זה היה לפני 9 שנים, בשנת 2010, ואחרי 7 שנים בתפקיד קיבלתי הצעה לנהל את מעברים, לאחר שהמנהלת הקודמת סיימה את התפקיד". בקרוב תציין דורון שנתיים לתפקידה כמנהלת מעברים, "אנחנו כל הזמן מתאימים את עצמנו לשטח. הרעיון היה להגדיל את המגוון של המשרות וגם את ההיצע, ולנסות להביא משרות שיתאימו לתושבים שלנו".

"מעברים היא שותפות. היא תכנית של משרד הרווחה, העבודה והשירותים הקהילתיים תחת המחלקה לעבודה קהילתית, ושותפות של שלוש מועצות – אשכול, מרחבים ושדות נגב. זו תכנית שעובדת רק בפריפריה ומתעסקת רק בתעסוקה, גם מחפשי עבודה שרוצים קידום שדרוג או שינוי תעסוקתי, וגם כל אדם מרגע החלום על עסק ועד ההקמה שלו. אנחנו מקשרים גם לגורמים עסקיים במרחב כמו מעוף, שיודעים לתת לנו קורסים וכלים מקצועיים וייעוץ מסובסד", היא מספרת, ולדבריה זה לא מובן מאליו שמועצות משקיעות כך שתחום התעסוקה יהיה חרוט על דגלן, "זה ברור שבמגזר הכפרי יש אתגרים שאין במקומות אחרים - גם הריחוק הגיאוגרפי, גם העובדה שיש לנו אוכלוסייה גדולה של קיבוצים ולא כולם ניידים, גם המצב הביטחוני שתמיד יושב שם מלמעלה ועוד. היתרון במעברים, בניגוד לכל ארגון אחר שפועל במרחב, הוא שאנחנו בקשר עם השטח. השלוחות שלנו נמצאות בתוך המועצות, הקורסים, ההרצאות, הסדנאות והליווי נעשה בתוך המועצות, אנחנו בקשר ישיר עם האנשים כל הזמן", אני חייבת לציין שכל העבודה נעשית ע"י צוות נשים מדהימות,מקצועיות ומסורות וכמובן תושבות האזור".

כחלק מהתכנית, היא מספרת שהם מחויבים לתת שירות של ייעוץ וליווי, מפגישה אחת ועד תהליך מתמשך, "האדם נכנס למערכת למינימום של שלוש שנים, במהלכם אנחנו מתקשרים אליו כל חצי שנה לראות מה שלומו מבחינה תעסוקתית, אם הוא צריך עזרה, אם הוא חושב שהוא נמצא במקום שמתאים לו או שאולי הוא צריך עוד פגישה. אנחנו בעיקר שומעים צרכים ומפתחים דברים מותאמים, כלומר לא רק פתרונות תפורים מהשטח, אלא אנחנו יודעים לבנות יחד עם גופים כמו מעוף וספיר פתרונות חדשים". כך לדוגמה, אם קיים צורך באנליסטים כמקצוע של עבודה מהבית - הם מפתחים קורס אנליסטים, "כל מה שיכול לעזור לאנשים לשפר את המצב התעסוקתי שלהם".

דורון משתפת שהיא מתעסקת הרבה ביצירת שותפויות, "אני תמיד מנסה להגדיל את התעשייה למשהו רחב. אני נמצאת במועצות פיזית לפחות יום-יומיים בשבוע, חשוב לי שיראו אותי, שאנשים כל הזמן יזכרו שיש מעברים בשטח, מאוד היה לי חשוב להיות מעורבת בכל יוזמה תעסוקתית שמתקיימת במרחב. מישהו צריך לדבר את הקול הזה של תעסוקה כשהוא עוד בשלב התכנון, המחשבה האסטרטגית. היום המועצות יודעות שאני שם". כיום, היא מקדמת יוזמה של מעברים לפתוח פורום תיירנים אזורי, "הפורום ייעשה דרך מעוף שדרות, אבל הוא לא יהיה רק של העוטף, אנחנו מדברים אזורית. למשל אם אנחנו מקימים מועדון של נגב עסקים, מועדון יזמים מקומי, אנחנו מזמינים אליו את כל מי שרוצה לבוא, מכל מועצות העוטף".

בנוסף, במעברים עובדים כיום על מיתוג מחדש, "הכנסנו חותמת, במסגרתה אנחנו מקדמים כלכלה מקומית. זה משהו שמעברים ממש הכניסו לשיח. אנחנו לא מתפשרים על איכות, ואם נביא שם גדול וחזק מתל אביב התושבים כנראה יבואו לשמוע, אבל אם נביא את הצלם השכן הם לא בטוח יבואו. יש דברים שהתושבים מאוד יודעים לצרוך מקומי, ויש דברים שעדיין אנחנו צריכים ממש לחנך לזה".

"היום אני במקום שבו הייתי 7 שנים אימא ועובדת, וברגע שקיבלתי את התפקיד של הניהול נזכרתי שאני אוהבת לעשות את זה, שאני טובה בזה, אני נהנית מזה. אני מרגישה שאני משיגה את המטרות שלי, יש לי הרבה יותר סיפוק ממה שאני עושה", היא מספרת, ומשתפת על התחושות כאימא לילדים בעוטף עזה, "זה אתגר של חיים. אתה יושב במרפסת הקסומה והשלווה שלך, גר בקהילה חזקה עם תרבות, ובשנייה זה מתחיל. אתה שומע מטוס, שומע אחריו עוד שלושה ואתה מבין שמשהו הולך לקרות. ברגע זה הופך לאזור מלחמה". לדבריה, החזרה לשגרה אחרי סבב היא חזרה קשוחה, ולמרות זאת היא לא רואה את עצמה אורזת את המשפחה ועוזבת, "אני לא יכולה לדמיין הורה שגר בעוטף שאין לו את ההתלבטות הזאת, ואת המחשבה האם הוא שורט את הילדים שלו יותר מדי. מצד שני המשפחה שלי פה, וכל שכבת הגיל שלי חזרה לגור ובנתה בעין הבשור, אנחנו קהילה מדהימה ומיוחדת, ויש חוסן. המציאות תקבע אם הוא יחזיק לנצח".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
וואו!!!
קרן | 12:39   06.07.19