לפרסום חייגו: 050-5788255

קהילה בהעוטף

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

בואו לשמוע את הסיפור של שדרות

מוזיאון בית המייסדים יספר את סיפור הקמתה של העיר שדרות ויציג את תרומתם החלוצית של ראשוני היישוב בשנות ה-50 וה-60 ועד להישגיה של העיר בימים אלה. ראש העיר, אלון דוידי: "דווקא בימים ששדרות נמצאת בהתפתחות מואצת, ישנה חשיבות מיוחדת לזכור ולהוקיר את מסירות נפשם של דור המייסדים" (צילום תמונות הדמיה: חברת "דיסקין")

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

בימים אלה, שתנופת הפיתוח בשדרות תופסת תאוצה, מקימה עיריית שדרות את מוזיאון בית המייסדים שיספר את סיפור הקמתה של העיר. הפרויקט מנוהל על ידי הקרן לפיתוח שדרות והמועצה לשימור אתרים, נמצא בסוף שלבי תכנון, ובזמן הקרוב יחל הביצוע בפועל, כאשר הזמן המשוער לחנוכת המקום הינו בתחילת 2021. עלות הפרויקט היא כ-6 מיליון שקלים והוא ביוזמת ומימון משרד התרבות והספורט ובשיתוף עיריית שדרות שהתגייסה למהלך לטובת שימור והוקרה של דור המייסדים.

במסגרת הפרויקט, יוקם מוזיאון לכבודם של מייסדי העיר שיספר את סיפור מסירות נפשם של ראשוני העיר שהלכו בארץ לא זרועה והקימו עיר לתפארת באמצע הישימון בתנאים לא תנאים, מתוך תחושת ציונות ואהבת הארץ והפכו את השממה לעיר ואם בישראל.

המקום יציג את תרומתם החלוצית של ראשוני היישוב בשנות ה-50 וה-60 להתפתחותה של שדרות ויציג את מורשת העיר מראשיתה ועד היום על אתגריה והישגיה הרבים. הקמת המוזיאון תגרום להעמקת תחושת השייכות של התושבים לעיר ויצירת 'גאוות יחידה' מקומית, סביב סיפורה של העיר ומייסדיה. בית המייסדים יוקם במקום היסטורי שמתכתב עם הנוסטלגיה של ימי ראשית הקמתה - 'בית הנוער' שמוכר יותר בשמו הנוכחי – 'בית קשת'.

בדברי ההסבר של העירייה לבקשה להקמת בית מייסדים בעיר, נכתב כי "ראוי שבעיר שדרות יוקם משכן תיירותי משמעותי, אשר יחשוף בפני מבקריו את הדרכים השונות לחיים של חלוציות ומשמעות, תוך שאיבה מסיפורי העבר והמשך עד לחלוציות המודרנית של ימינו, יציג את סיפור החלוצים שהמשיכו את הפעולה הציונית החלוצית, אך סיפורם באתוס הציוני ובזיכרון הקולקטיבי לא בא עד היום לידי ביטוי ציבורי ממשי. בית מייסדים זה למעשה ישלים את הפרק הזה במעשה הציוני, עבור הדורות הבאים. אנו מאמינים כי בית מייסדים שכזה יהווה משכן תיירותי ומקור גאווה ועוצמה לעיר שדרות כולה, ויהווה מרכיב חשוב וחיובי לעידוד המשך השותפות של תושבי העיר והאזור כולו לבנייה ופיתוח של העיר והאזור".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "דווקא בימים ששדרות נמצאת בהתפתחות מואצת והופכת להיות עיר מרכזית ומשמעותית באזור הדרום, ישנה חשיבות מיוחדת לזכור ולהוקיר את מסירות נפשם של דור המייסדים, אלו ש'זרעו בדמעה' והיו הראשונים שייצקו את היסודות בימים קשים של עוני ומחסור, לכן עיריית שדרות מובילה את הקמת המוזיאון המכובד והחשוב הזה לכבודם, ודרכו ילמדו בני הדור החדש על מסירותו של דור הראשונים להקמת העיר".

המשנה לראש העיר ויו"ר הקרן לפיתוח, מיכאל אמסלם: "בית המייסדים יהיה עדות חיה לדורות קודמים, שוכני הפחונים והמעברות, מכורדיסטן, רומניה, לוב, מרוקו, שאהבת הארץ הייתה לבבת עינם ונשאו בעול קשיי קיום בכבוד למימוש חזון הציונות".

מנכ"ל הקרן לפיתוח שדרות, מיכאל סימן טוב: "בית המייסדים יהווה נקודת עוגן מרכזית של ענף התיירות בעיר ויהווה מוקד משיכה לאלפי מבקרים מהארץ ומחו"ל שיבואו להכיר, לטעום וללמוד מהעיר המיוחדת שלנו".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: