לפרסום חייגו: 050-5788255

הורות ומשפחה בהעוטף

כיצד נשפיע על דימויו העצמי של הילד שלנו?

טור מאת אורלי פטל אהרון העוסק בנושא ביטחון ודימוי עצמי בקרב ילדים, וכיצד אתם ההורים יכולים להשפיע על כך(צילום:אורלי פטל)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורלי פטל אהרון

יועצת משפחתית בצוות של מיכל דליות ומנחת קבוצות. נותנת ייעוץ פרטני לזוגות הורים, ומעבירה סדנאות הורות והרצאות

054-3972092

כולנו רוצים לגדל ילדים שדימויים העצמי גבוה, מלאים בביטחון, ילדים שיודעים להעריך את עצמם נכונה, שיצליחו ליפול, לנער את האבק ולקום, שלא יפחדו מכישלונות. לצערנו, לא תמיד נוכל לשלוט בכך. לעיתים מספיק ילד אחד ביריון בכיתה בכדי להוריד לילד שלנו את ביטחונו העצמי. לפעמים יהיה זה דווקא מורה שבאופן שיטתי מתעלם ממנו כשהוא מצביע בכיתה. הרבה פעמים עצם ההשוואה שהילד עורך אל מול חבריו עלולה לגרום לו להרגיש לא יוצלח. ולפעמים אלו פשוט החיים. הילד מתנסה ונכשל פעם ועוד פעם ובכך מתקבע ביטחונו העצמי.

אז איך אנחנו ההורים בכל זאת יכולים להשפיע על דימויים העצמי של ילדינו?

על פי הגישה האדלריאנית עידוד הוא הכלי האולטימטיבי לחיזוק דימויו העצמי של הילד.

כיצד נעודד? לפניכם 10 עקרונות:

1. הבדילו בין עידוד לשבח- בראש ובראשונה יש לשים לב להבדל בין שני הדברים. בעוד שבח ניתן על הצלחה, עידוד ניתן על הדרך ועל מאמץ. אם ננקוט בדרך של שבחים (איזה צייר מדהים אתה! קיבלת 100, ילד חכם שלי!) זה עלול ליצור אצל הילד לחץ (מה יקרה אם בפעם הבאה אכשל?) להעמיס עליו דרישות גבוהות, לערער את האמון בהורה המגזים (אני בכלל לא צייר מעולה, במקרה יצא לי ציור נחמד) ועוד... ועל כן, טוב העידוד מהשבח. ("הציור שלך מעניין, אהבתי אותו", "כל הכבוד על המאמץ במבחן")

1.  קבלו את הילד כמו שהוא – הפרידו בין פנטזיה למציאות. חלמנו ורצינו ילד מסויים, ונולד לנו ילד קצת שונה מהפנטזיה. קבלו אותו כפי שהוא. הוקירו אותו על מה שהוא. זו עבודה עצמית שלנו ההורים, שתעזור מאוד גם לילד לקבל את עצמו .

2. כבדו את הילד – אל תזלזלו בכאבו, האמינו לו כי כואב לו, אל תשפילו, אל תקניטו. גם אם נוצר ויכוח, קבלו את העובדה שיכולה להיות לילד דעה שונה משלכם.

3. הדגישו את החיובי והמצוי ולא השלילי והרצוי – למצוא את החיובי בעצמינו, בבן הזוג שלנו וגם בילד שלנו- זוהי תפיסת עולם. נסו להדגיש את הטוב בילד, בפני עצמכם ובפניו. אל תחפשו כל הזמן מה לא בסדר.

4. העריכו את הילד על עצם היותו – נסו להיזכר כמה חיכיתם לו, כמה הוא יקר לכם. הוקירו את מה שהוא מביא לחייכם, את המתנה שהוא עבורכם.

5. הגדירו מטרות קצרות טווח - אם החלטתם על שינוי או מטרה, אל תציבו יעדים רחוקים מדי שקשים ליישום. האכזבה תגיע מהר ואיתה ייפגע דימויו העצמי. הגדירו מטרות בצעדים קטנים, כאשר כל צעד שהילד עושה הוא הזדמנות לעידוד. כך תוכלו לייצר לילד חוויה של הצלחה שתחזק את ביטחונו, ותגרום לו לרצות לנסות להצליח שוב.

6. הפרידו בין העושה מהמעשה- התייחסו למעשה עצמו: "קשה לי להבין כשאתה בוכה" ולא לעושה: "למה אתה כזה בכיין?" אל תתייגו. מעשים ניתן לשנות, תנו לו את ההזדמנות הזו בכך שלא תגדירו אותו כמישהו מסוים, אלא התייחסו לכל מעשה לגופו.

8. האמונה שלנו בילד היא עצמה העידוד- ברגע שאנחנו סומכים על הילד, ומקרינים לו את זה- מיד עולה ביטחונו. בנוסף, העברת מסר חיובי שאנחנו סומכים על החיים, אופטימיים ומאמינים שיהיה טוב- מחזקת את הילד.

9. הקשיבו, שאלו שאלות –חשוב מאוד להקדיש זמן ולהקשיב לילד. לשאול שאלות ולא למהר לתת פתרונות. לתת לו לחשוב בעצמו. בעזרת השאלות שלנו- א. הילד יחוש ויבין שמתעניינים בו. ב. הילד ירגיש שהוא הגיע לפיתרון בעצמו וייבצע את הדברים מתוך הנעה פנימית, ולא כי אמא/אבא אמרו.

10. שינוי בתפיסת כישלונות ושגיאות- זכרו כי כל שגיאה היא הזדמנות. הדרך היחידה ללמידה אמיתית- היא ללמוד מהטעויות של עצמינו. אפשרו לילד להתנסות ולטעות, עודדו אותו על המאמץ והניסיון, ושדרו לו שזה בסדר לטעות.

לסיכום, לא תמיד נוכל לשלוט על דימויו וביטחונו העצמי של הילד שלנו. אך אם ניתן לו את הכלים הנכונים ונעודד אותו, נישלח אותו אל "העולם הגדול" כשהוא פתוח יותר, מוכן יותר וחזק יותר להתמודד עם החיים ועם מה שהם מזמנים לו.

בהצלחה!

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: