לפרסום חייגו: 050-5788255

הורות ומשפחה בהעוטף

טור מקצועי: עקרונות ההתנהלות הכלכלית המשפחתית

חופשת הקיץ כבר כאן, ועם כל הכיף המשפחתי התקופה הזאת גם מביאה איתה אתגר למנהל/ת כלכלת המשפחה. האם אצלך בבית כלכלת המשפחה מנוהלת בצורה נכונה? האם המשפחה שלך מוכנה לאתגר? (צילום: depositphotos)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שירן אבקסיס

בעלים ומנכ"לית של חברת VALUE, הנותנת ערך בהתפתחות בהון האנושי וערך בהון הכלכלי. יועצת ארגונית ויועצת עסקית שמתמחה בפיננסים. בוגרת תואר ראשון במנהל עסקים, ניהול וכלכלה

ניהול כלכלת המשפחה הוא תחום קרוב לליבי, אמנם העיסוק העיקרי שלי הוא יעוץ ארגוני ויעוץ עסקי, אבל הנושא הכלכלי הוא נדבך של התחום הזה ובהרבה מקרים נכנס כחלק בלתי נפרד מהתהליך שאני עוברת עם הלקוחות שלי. עקרונות הניהול העסקי לא שונות מעקרונות ההתנהלות הכלכלית המשפחתית, לכן אני דורשת מהלקוחות שלי לדעת לנהל את כספי המשפחה עוד קודם לניהול הכספים העסקיים. הניהול הכלכלי המשפחתי הוא בדיוק כמו ניהול מפעל! אי אפשר להתנהל נכון אם אין לנו מטרות, יעדים, תכנון, אסטרטגיה, אקסלים וחישובים ולפני הכל, אי אפשר להתנהל נכון אם אין לנו חלום!

מי שלא חולם לא מגשים, ולכן כדי להבין אם אנחנו מתנהלים בצורה נכונה כלכלית אנחנו צריכים לשאול את עצמינו: "מה החלום שלי?" יש חלומות קצרי טווח, כמו טיול משפחתי גדול בחו"ל או השקעה בעסק הקטן ללא תלות כלכלית, ויש חלומות לטווח ארוך יותר כמו לעזור לילדים שלי במהלך חייהם בתחנות חשובות- אולי נרצה לארגן להם אירוע לבר מצווה, לעזור לממן חתונה או לטוס כל המשפחה לחו"ל. בנוסף, יש ערכים שאנחנו בוחרים להשקיע בהם כמו בריאות לדוגמא- שאיפה לחיות בבריאות ארוכת טווח עולה כסף וככל שהשנים עוברות ההשקעה גבוהה יותר ולכן מחייבת תכנון כלכלי והיערכות. עלינו להכיר את החלומות שלנו ולדעת אילו ערכים מנחים ומובילים אותנו על מנת שנוכל לקדם את הגשמתם.

התנהלות נכונה דורשת תכנון.

בתור התחלה מומלץ לתכנן את ההוצאות הכלכליות לפי רבעונים- מינואר ועד דצמבר (ולא לפני שנת הלימודים כפי שרבים מתנהלים)  ראשית יש לעקוב אחרי כל ההוצאות ברבעון הנוכחי, כאשר אנחנו יודעים מהם כל אמצעי התשלום שאנו משתמשים בהם (מזומן, אשראי, העברה בנקאית, צ'קים, פייפל ועוד) הדבר יסייע לנו למנוע פערי מידע ולהימנע ממצב שבו אנחנו שוכחים מה קרה עם  500 השקלים שהוצאנו במזומן. כך אנחנו מנהלים מעקב מדויק אחרי הכסף שלנו ובסיום הרבעון יש ביכולתנו לנתח את ההוצאות וללמוד על תשלומי שוטף קבועים, הוצאות משתנות, בלתי מתוכנן ועוד.

מתוך התבוננות על הרבעון הקודם נוכל כבר לתכנן את הרבעון הבא  ולהגדיר מסגרות תקציב קבועות ומשתנות; אם לצורך העניין נרצה לרכוש טלוויזיה, נתכנן את הקנייה מראש ונכניס אותה לתחשיב הרבעוני. ונחליט מה להוריד באותו חודש. התכנון הקפדני מאפשר לנו שליטה ומונע התפזרות מבלי להבין לאן נעלם הכסף.  בהמשך אני ממליצה לוותר על פריסה לתשלומים כיוון שהתשלומים מתפזרים על טווח רחב של זמן והם מגיעים שוב ושוב ומתעתעים בנו.

כמו כן רצוי להיזהר מהלוואות לטובת רכישות שלא נמצאות בתקציב. הלוואות נותנות לנו תחושה שיש לנו כסף אבל הכסף הזה לא באמת שלנו. כך קורה כשחברת רכב למשל מאפשרת מימון מלא לרכישת רכבים יוקרתיים אבל בעצם הכסף הזה מתווסף להוצאות הקבועות, מכביד עלינו מידי חודש וגורם למרדף ושיעבוד.  ובכלל, ההמלצה בהתנהלות הכלכלית היא לדעת ולהכיר. לנהל טבלת אקסל, להיכנס לאפליקציה של הבנק ולבדוק את החשבון תדיר, להכיר מושגים פיננסיים כמו תזרים מזומנים, ריביות, הלוואות. לא להתנהל כלאחר יד מבלי לדעת כמה כסף נכנס וכמה יוצא.

כדאי לעבוד עם מודל מוגדר ומחושב כפי שאנו מעבירים ללקוחות וכפי שאני עובדת בעצמי. ב16.6.19 אקיים הרצאה בה אדבר בדיוק על זה- מהו המודל הנכון לניהול כלכלי. המודל מתאים גם לעצמאיים בתחילת דרכם וגם לכל מי שרוצה ללמוד לשלוט בחשבון הבנק וניהול כלכלת המשפחה. מתנהלים נכון - מרוויחים יותר.

(צילום: depositphotos)

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: