לפרסום חייגו: 050-5788255

הורות ומשפחה בהעוטף

טור הורות: שקרים בקרב ילדים

כמה פעמים קרה שהילד שיקר לכם? איך הרגשתם? כעסתם? צחקתם? נפגעתם? אורלי פטל אהרון בטור המסביר מדוע ילדים משקרים, ומה תפקידנו כהורים במקרים כאלו (צילום:depositphotos)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורלי פטל אהרון

יועצת משפחתית בצוות של מיכל דליות ומנחת קבוצות. נותנת ייעוץ פרטני לזוגות הורים, ומעבירה סדנאות הורות והרצאות

054-3972092

כמה פעמים קרה שהילד שיקר לכם? איך הרגשתם? כעסתם? צחקתם? נפגעתם?

כאשר ילדים משקרים הם לא עושים זאת במטרה להכעיס. בדרך כלל הם עושים זאת כיון שחסרה להם המיומנות של התמודדות עם מה שקרה באמת. אז הם בוחרים בשקר. תפקידנו כהורים היא להנחות וללמד אותם לפתור בעיות בדרך יותר יעילה.

אז למה בעצם ילדים משקרים?

1. לחץ חברתי. הילד רוצה להתחבר ולהרגיש שייך, ולפעמים יגרום לעצמו להיראות יותר מרשים כאשר ישקר לחברו ויגיד לו שקנו לו מטוס אמיתי.

2. תשומת לב. לעיתים ילדים רוצים למשוך את תשומת הלב של ההורים ויספרו שקר שיתפוס את אוזנם של ההורים וכך הם יתעניינו בהם יותר, יפסיקו את מעשיהם ויתייחסו לנאמר.

3. הימנעות מפגיעה באחרים. לפעמים אנחנו ההורים גורמים לילדים שלנו לשקר כדי למנוע פגיעה באחרים. למשל- "תגידי לסבתא שאהבת מאוד את הגרביים שקנתה לך" אנחנו לא מתכוונים לשקר אך מלמדים את הילדים שלפעמים כדי לא לפגוע אנחנו קצת מסובבים את האמת.

4. פיתרון בעיות. רוב הילדים פוחדים לשאת בתוצאות של מעשיהם כאשר עברו על איזשהו כלל בבית, בגן או בבית הספר והם פשוט משקרים לגבי המעשה כדי לא להסתבך.

יש לעשות הפרדה בין ילדים קטנים לגדולים יותר. ילד בן 4 יספר סיפורי אלף לילה ולילה כדרך להיות יצירתי ולהכניס הגיון לעולמו. גם בני ה 7-8 יעשו זאת אבל תהיה להם יש יותר חשיבה יותר דיכוטומית. "אני שונא את המורה הזו" כשלמעשה, הוא לא אהב שהעירה לו אתמול בשיעור אבל לרוב הוא דווקא די מחבב אותה.

מה עושים עם זה?

1. חכו רגע. כאשר תופסים ילד משקר - מומלץ לא להגיב על המקום. קחו זמן להירגע, דברו עם בן או בת הזוג שלכם, תנו לעצמכם זמן לחשוב והחליטו על התגובה הרצויה. רוב הסיכויים שאם תגיבו מייד, תהיו בלתי אפקטיביים.

2. מקדו את המסר. תהיו ספציפיים ,התמקדו בהתנהגות, ושאלו מה קרה שגרם לו להחליט שהוא צריך לשקר לכם בנושא. זכרו כי אינכם מחפשים תירוץ לשקר אלא באמת לזהות את הבעיה בה הילד נתקל ואשר החליט לפתור בעזרת שקר.

3. בלי רגשנות יתר. השתדלו לא להגיב בצורה רגשית מדי כמו כעס גדול, היעלבות ועוד.. חישבו על אילו התנהגויות של הילד אתם רוצים לדבר ובאילו תוצאות תנקטו אם התנהגותו לא תשתפר.

  • בלי הטפות והרצאות. אם תטיפו הילד פשוט יתנתק ויפסיק להקשיב הגידו בצורה רגועה ותמציתית משהו כמו: "אם תמשיך לשקר בנושא הלימודים, אלו יהיו התוצאות..." או "ברור לי שלא עשית XX. וזו התוצאה..." זיכרו שהתוצאה חייבת להיות משהו שאתם יכולים לקיים ולהתמיד בה, ומשהו שקשור להתנהגות.
  • השאירו את הדלת פתוחה. ייתכן והילד לא ירצה לדבר איתכם על הבעיה שלו בפעם הראשונה שתעלו את הנושא, אבל אם תישארו נייטרליים ופתוחים ותמנעו מלתקוף אותו, תוכלו ליצור אוירה בטוחה ולהשאיר דלת פתוחה על מנת שהילד יוכל לספר לכם את האמת בהמשך. 

זכרו שרוב הילדים לא ימשיכו לשקר לנצח. למעשה ישנו אחוז מאד קטן של ילדים שהופכים לשקרנים כרוניים. ברוב המקרים יש לילד סיבה "טובה" (מבחינתו) לשקר, גם אם הסיבה ניראית לנו שגויה ולא מוצדקת.

אם לא תקחו את השקרים באופן אישי ותזכרו שהילדים פשוט פותרים בעיה בצורה לא יעילה, תוכלו בהדרגה ללמד אותם איך להתמודד עם בעיות בצורה יותר ישירה עד שהם ילמדו לעשות זאת ללא צורך בשקרים.

(צילום: ethomander - 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: