לפרסום חייגו: 050-5788255

הורות ומשפחה בהעוטף

חג פורים - חג גדול לילדים?

מה קורה לילדים שחג פורים עבורם גורם לתחושת חוסר יציבות, יציאה משגרה ומראות מפחידים? אורלי פטל אהרון, יועצת משפחתית ומנחת הורים, בטור המסביר מה אפשר לעשות במקרים כאלו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורלי פטל אהרון

יועצת משפחתית בצוות של מיכל דליות ומנחת קבוצות. נותנת ייעוץ פרטני לזוגות הורים, ומעבירה סדנאות הורות והרצאות

054-3972092

חג פורים כבר כאן,והשמחה גדולה לפחות עבור חלק מהילדים כחג שילדים מאוד אוהבים. בחג הזה הם יכולים להיות מי שהם רוצים, להפוך לנסיכות עם שמלות מסתובבות, לאבירים נושאי חרב, להתלבש צבעוני, פרובוקטיבי ועוד ועוד. במקביל, החג הזה טומן בחובו המון רעש, צבעוניות, מסתוריות ומראות מבהילים.

עבור ילדים רגישים, החג הזה הוא עלול להציף, להפחיד ולגרום להם להימנע מלהשתתף בכל החגיגה. יש ילדים הזקוקים מאוד לתחושת הביטחון והקביעות שהשגרה מספקת להם. ילדים אלו יחושו בפורים פחות יציבות וביטחון ועלולים לחוות את החג ואת נושא ההתחפשות כקשה ומאיים. אנחנו ההורים, נותרים מבולבלים ומאוכזבים. השקענו בתחפושת שלהם, צילמנו, שיתפנו, וכל שאנחנו רוצים הוא שהילד יתחפש יהנה ויפרח כמו שאר הילדים מסביב. בקשה גדולה מדי? לפעמים כן.

אז מה אנחנו יכולים לעשות בכדי לעזור לילד רגיש לצלוח את החג הזה?

1. כשהילד מסרב להתחפש - הכינו ארגז תחפושות בביתכם ואפשרו לילד להתחפש בבית במהלך השנה. תנו לילד לבחור את התחפושת שלו בחג עצמו, גם אם הוא בוחר בתחפושת ישנה, ולא בזאת שהשקעתם וקניתם. יתכן שדווקא היא נוחה לו יותר על הגוף ושאותה הוא מכיר ואוהב. מאוד חשוב שהתחפושת תהיה נוחה ולא מסורבלת. אם בכל זאת הילד מסרב, אתם יכולים להציע לו ללבוש פריט אחד או שניים, למשל רק קשת עם אוזניים, או רק כובע. אל תתעקשו לאפר אותו, ובכלל- אל תתעקשו על שום דבר, אפשרו לו להחליט ולבחור בכדי שירגיש נוח ככל שאפשר.

2. כאשר הילד פוחד מאירועים רועשים והמוניים - אתם מכירים את הילד שלכם הכי טוב ולכן תדעו לתכנן את האירועים שבהם כדאי להשתתף ועל מה כדאי לוותר. באירועים רבי משתתפים רצוי להגיע בין הראשונים כך שהילד יוכל להסתגל בהדרגתיות לכמות האנשים ההולכת וגדלה. במידת האפשר רצוי להתמקם רחוק מגורם הרעש. ילדים צעירים שהולכים לגן עלולים להיבהל מכך שהגננת המוכרת להם נראית פתאום שונה ומצחיקה/מבהילה. תפקידינו הוא לתווך להם, לאפשר להם, לתת להם את הזמן בהסתגלות בבוקר, ולהכין אותם מבעוד מועד לכניסה לגן ולמה שהולך לקרות שם.

3. הכי חשוב - תיאום ציפיות. קחו אחריות ואל תצפו מהילד להיות עם התחפושת לאורך זמן או להשתתף באירוע עד סופו. קחו איתכם בגדי החלפה נוחים ואהובים על הילד, שבמידת הצורך הוא יחליף על מנת להרגיע את החושים המשתוללים. נסו לא להביע אכזבה ולא להלחיץ את הילד בזמן החגיגה, רק כדי להשיג עוד כמה תמונות עם התחפושת. האמון של הילד בהורים שיהיו קשובים למצוקה שלו, חיוני לחוויה הרגעית שלו ולחוויות עתידיות בחגי פורים הבאים.

פורים שמח לכולם!

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: