לפרסום חייגו: 050-5788255

הורות ומשפחה בהעוטף

אמפתיה אצל ילדים

טור מאת אורלי פטל אהרון המדבר על נושא האמפתיה בקרב ילדים, וכיצד עלינו ההורים להתנהג על מנת לעזור לילדינו ליצור ולפתח את התכונה הזו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורלי פטל אהרון

יועצת משפחתית בצוות של מיכל דליות ומנחת קבוצות. נותנת ייעוץ פרטני לזוגות הורים, ומעבירה סדנאות הורות והרצאות

054-3972092

אמפתיה אצל ילדים היא הבסיס להסתגלות חברתית. ילדים בעלי יכולת אמפתית טובה יצליחו להסתגל טוב יותר במצבים חברתיים מגוונים, בהצטרפות אח חדש למשפחה ועוד.

הסרטון המקסים (ביותר!) שלפניכם ממחיש בצורה פשוטה מהי אמפתיה. הוא מדבר על 4 תכונות של אמפתיה:

1. לקיחת פרספקטיבה - היכולת להבין את נקודת המבט של אדם אחר או להכיר את בנקודת המבט שלו כאמת שלו.

2. הימנעות משיפוטיות.

3. זיהוי רגשות אצל אנשים אחרים ותקשור הרגשות שזיהינו.

4. להרגיש עם אנשים.

ובקצרה, כיצד נעזור לילדינו לפתח אמפתיה?

1. מודלינג- להיות אמפתיים בעצמינו לסביבתינו ולילד שלנו. לדוגמה - כשאחד ההורים מבין שההורה השני כבר עייף מדי/זקוק לזמן משלו, ומציע להחליף אותו במשימה עם הילד. משפטים כמו: "שבי לאכול בשקט, אני אצא איתו לסיבוב", "אני רואה שהגעת מאוד עייף מהעבודה היום, אני אשכיב את הילדים היום, לך לנוח" - כשהילד רואה שאנחנו אמפתיים לסביבה שלנו, הוא לומד להתייחס באופן דומה לסביבה שלו. בנוסף יש להתייחס באמפתיה לקשייו של הילד - "אני מבינה שאתה רוצה שוקולד, גם אני אוהבת מאוד שוקולד, אך היום כבר קיבלת, בשמחה אתן לך מחר שוקולד".

2. לדבר ולחנך לערכים שמובילים לאמפתיה. לדוגמה- לפתוח את הדלת לבאים אחריך במכולת, לקום לאיש מבוגר באוטובוס, לעזור לילד שאיבד את אימו במקום סואן, לחלוק עם אחרים את הביס האחרון ועוד.

3. הסבת תשומת ליבו של הילד לרגשותיו של האחר. לדוגמה - לשאול את הילד: "איך אתה חושב שהיא מרגישה עכשיו שלא שיתפתם אותה במשחק שלכם", ולתת לילד לתמלל את הרגשות של הילדה. ניתן גם להקריא לו ספר על רגשות, או להראות לו פנים המביעות רגשות שונים. הסרט "הקול בראש" הוא סרט מקסים המדבר ומתאר רגשות בצורה טובה וניתנת להבנה.

בהצלחה!

(צילום: depositphotos)

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: