לפרסום חייגו: 050-5788255

רפואה ובריאות בהעוטף

בריאות רפואה

יום תורם הדם הבינלאומי: עלייה בתרומות הדם בישראל

לקראת יום תורם הדם הבינלאומי שמצוין היום, במד"א פרסמו את נתוני תרומות הדם בישראל - בשנת 2018 נתרמו בישראל 257,843 מנות דם. מנכ"ל מד"א אלי בין: "אני מודה למאות אלפי האנשים שמגיעים לתרום דם בהתנדבות לטובת כלל תושבי מדינת ישראל" (צילום: דוברות מד"א)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 29, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

בישראל וברחבי העולם מציינים היום (שישי) את יום תורם הדם הבינלאומי, לעידוד המודעות לתרומות הדם. תאריך זה מציין את יום הולדתו של ד"ר קרל לנדשטיינר, רופא וביולוג אוסטרי, אשר גילה בשנת 1900 את קיום סוגי הדם השונים, ובכך אפשר לתת עירויי דם למי שזקוקים לטיפול זה להצלת חייהם.

מנתוני שירותי הדם של מגן דוד אדום עולה כי מתחילת שנת 2019 התרימו מתרימי הדם של מד"א 112,790 מנות דם. בתקופה המקבילה אשתקד נתרמו 111,409 מנות דם בישראל. כל מנות הדם ניתנות ע"י תורמי ותורמות דם מתנדבים. בשנת 2018 נתרמו בישראל 257,843 מנות דם. כ-70% מתורמי הדם הם גברים (182,030) וכ-30% נשים (75,813). 75% מתורמי הדם בשנת 2018 הם בני 17-40, ו-25% בני 40 ומעלה. 

מגן דוד אדום הוא הגוף האחראי בישראל על פי חוק לניהול מאגר הדם הנדרש למערכת הבריאות ולכלל הציבור, לרבות התרמת מנות הדם, בדיקתן, הכנת מרכיבי הדם השונים, אחסנתן ואספקתן. המאגר משרת את כלל גופי המדינה, ומד"א הוא זה שמספק את מנות הדם במקרי הצורך לכל בתי החולים בארץ ולצה"ל, בשגרה ובמצבי חירום.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "תרומת דם הינה זכות וחובה אזרחית המשותפת לכל אזרחי ישראל, וכיום הציבור מכלל המגזרים נענה למטרת הצלת החיים החשובה הזו. כולם מבינים היטב את החשיבות שבתרומה. אני מודה למאות אלפי האנשים שמגיעים לתרום דם בהתנדבות לטובת כלל תושבי מדינת ישראל, וכמובן למתרימי הדם של מד"א על מלאכת הקודש שלהם להצלת חיים".

סמנכ"ל שירותי הדם במד"א, פרופ' אילת שנער: "ביום הולדתו של ד"ר קרל לנדשטיינר, אנחנו מודים לכל תורמי ותורמות הדם בארץ, בשם החולים שאת חייהם הם מסייעים לנו להציל. כדי לעמוד בדרישות מערכת הבריאות בארץ ולשמור על מלאי הדם במדינת ישראל, עלינו להתרים כ-1000 מנות דם ביום. בשנת 2018 ראינו מגמה של עלייה במספר התורמים שהגיעו לעמדות ההתרמה של שירותי הדם של מד"א ותרמו דם. עבודתם המסורה והמקצועית של המתרימים ושדרוג הבדיקות הנערכות למנות הדם, לזיהוי מחלות העלולות לעבור בעירוי, מאפשרים לשלב בין שמירה על איכותן ובטיחותן הגבוהה של מנות ומרכיבי הדם, ובין הרצון לתרום ולסייע בהצלת חיים".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: