לפרסום חייגו: 050-5788255

רפואה ובריאות בהעוטף

בריאות רפואה

הזכות למות בכבוד ומהו הוספיס בית

טור מאת סמדר בקר העוסק בנושא קבלת טיפול רפואי ביתי, רצונם של החולים, הזכויות המגיעות להם וכל מה שצריך לדעת על הנושא

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

סמדר בקר

סמדר בקר, אחות קהילה והוספיס ב"כללית" מרפאת יד מרדכי, בת וחברת קיבוץ יד מרדכי

smadarbecker72@gmail.com

במחצית שנות ה 90 של המאה הקודמת נחקקו שני חוקים חשובים ביותר במדינת ישראל המגדירים את זכויותיהם של תושבי ואזרחי המדינה  בכל הקשור לקבלת טיפול רפואי וזכויות הפרט הקשורים בכך - חוק בריאות ממלכתי (1994) וחוק זכויות החולה (1996).

עם העלייה בתוחלת החיים ושינוי בתפיסה הפטרוניסטית (הרופא יודע הכי טוב מהי טובת המטופל), נחקק בשנת 2005 חוק נוסף - "חוק החולה הנוטה למות", המאפשר לכל אדם, ללא קשר לגילו או למצב בריאותו, לבחור באופן בו היה רוצה שיטפלו בו בהגיעו לסוף ימיו, או אם וכאשר יגיע למצב מסכן חיים ולא יוכל לומר מה רצונו. באתר משרד הבריאות קיימים טפסים המגדירים רצון זה של האדם הנקראים הנחיות מקדימות, וכל אדם המעוניין בכך יכול למלא טפסים אלה בהסבר אחות או רופא.

על פי מחקרים, נמצא כי מרבית האנשים היו רוצים לסיים את חייהם בביתם, בחיק משפחתם ולא במוסדות אשפוזיים. אף על פי כן, קיימת אי התאמה מספרית בין אלו המציינים כי זהו רצונם לבין אלו שאכן מסיימים כך את חייהם. קיימות מספר סיבות לפער זה ביניהן – מחסום התקשורת, הקושי לדבר על נושא המוות ככלל, החשש להכאיב לבני המשפחה בעצם פתיחת בדיון בנושא, חוסר הידיעה על השירות הרפואי הניתן בבית – ועל כך ארחיב במעט - משרד הבריאות מנהל הדרכות והתמחויות ספציפיות של צוותים רפואיים בתחום. בקופות החולים כבר קיימים צוותים מטפלים  רב מקצועיים (רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים, דיאטניות), הנותנים שירות לחולים סופניים בבתיהם וכן חברות פרטיות הנותנות שירות זה.

חשוב לציין כי הטיפול הביתי ניתן למכלול רחב של מחלות  על פי דרגת החומרה של המחלה (אי ספיקת לב, COPD, אי ספיקת כליות, אלצהיימר ועוד), ולעיתים ההשתייכות להוספיס הינה לתקופה מסויימת עקב החמרה ולאחר מכן קיימת הטבה ואין בכך צורך יותר.

טיפול תומך- פליאטיבי

הטיפול התומך הינו התפיסה המובילה לטיפול באנשים החולים במחלות חשוכות מרפא מטרת העל בטיפול התומך הינה מניעת סבל, איננו מכוונים לריפוי אלא להקלה בתסמינים כגון כאב, אי שקט, חרדה, קשיי נשימה ועוד.

מעט מהלב

כאחות קהילה המכוונת מאוד לתחום הפליאטיבי ומתוך אמונה שלמה כי כל אדם זכאי לבחור את דרכו, אני זוכה להכיר אנשים, ללוות משפחות ברגעים הקשים ביותר. זכות גדולה היא מעבר לתהליך האישי מול המטופלים ובני משפחתם להיות חלק מהתהליך הגדול הזה, מהבאת התפיסה וקיומה אל כלל האוכלוסייה.

אז לסיום...

במידה ואתם או ומישהו מיקירכם סובל ממחלה חשוכת מרפא אל תחששו להעלות את הנושא בפני הצוות הרפואי המטפל. כמו כן, כל המעוניין למלא את טופס ההנחיות המוקדמות / ייפוי כח-  ניתן להדפיס את הטפסים באתר משרד הבריאות ולגשת למרפאתכם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1

אבי | 20:16   04.05.19