לפרסום חייגו: 050-5788255

רפואה ובריאות בהעוטף

בריאות רפואה

בחירה באיכות חיים – זכות וחובה גם יחד

מתי לאחרונה חשבתם על עצמכם מתבגרים? מזדקנים? מתקרבים לסוף החיים? לא נושא שמדברים עליו ליד שולחן השבת ולא בכייף עם החבר'ה. הטור הבא מאת איריס חיים, אחות מוסמכת, יעסוק בדיוק בנושא שלא תמיד קל לדבר עליו, אבל צריך

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

מתי לאחרונה חשבתם על עצמכם מתבגרים? מזדקנים? מתקרבים לסוף החיים? לא נושא שמדברים עליו ליד שולחן השבת ולא בכייף עם החבר'ה. הזקנה במסדרון? "אוי ואבוי כמה נורא" אנחנו מצקצקים בלשוננו כשאנחנו צופים בטלוויזיה במהדורת החדשות, אבל באותה נשימה אנחנו מאשפזים את הורינו באותו מסדרון  אחרי ציפייה של שעות בחדר המיון.

לאחרונה מתגבר העיסוק בנושא מערכת הבריאות, וכל פעם מחדש עולות הצעות שונות שלרוב אינן מיושמות, ולפיכך מצבם של אותם זקנים (מילה שלא אוהבים לומר) רק מחמיר.

האוכלוסיה המבוגרת מתחלקת לתפיסתי ל-3  חלקים:

*זקנים עצמאיים שמתפקדים, מבלים במרכזי ספורט ובמתנ"סים עם פעילות מגוונת ומעניינת

*זקנים חולים שיושבים בבית וזקוקים למטפלות ולבני משפחתם לעזרה

*זקנים סיעודיים שנמצאים בביתם או בבתי אבות , אינם מתקשרים, מוזנים באמצעות צינורות האכלה (ונכללים במדדי תוחלת החיים.)

מדינת ישראל מתגאה במדד של תוחלת חיים גבוהה מאוד לעומת מדינות אחרות אבל:

אין מדד של איכות חיים, חלק מאוד גדול מאותם אנשים שחיים עד גיל מופלג- 85+ סובלים מדמנציה מתקדמת, אינם שולטים בסוגרים ואינם מכירים את בני משפחתם.

אז, האם אנחנו רוצים לחיות לאורך שנים במצב הזה? האם אנחנו רוצים להתאשפז שוב ושוב במחלקה פנימית במסדרון? או במקרה הטוב לשכב במיטה בבית ולקבל שירות של רופא ואחות שיבואו אלינו הביתה? האם ברירת המחדל של הזקנה היא חולי , סיעוד וריתוק לבית?

אני רוצה לדבר פה בכמה מילים על  חוק החולה הנוטה למות ועל ייפוי הכוח המתמשך - 2 טפסים שכל אדם הרוצה לראות את עתידו אחרת חייב למלא ויפה שעה אחת קודם.

ייפוי הכוח המתמשך הוא מסמך המחליף את מינוי האפוטרופוס הידוע, חוסך זמן והרבה טרדות אך בעיקר מיידע את האדם אותו אנו ממנים בדבר רצונותינו בעניינן טיפול רפואי כזה או אחר ובעניין עניינים רכושיים ואישיים. מילוי נכון של המסמך יכול למנוע מצב שתמצא את עצמך הולך וחוזר ללא רצונך להתאשפז במסדרון או לקבל הזנה ללא רצונך. משלים את המסך טופס הנחיות מקדימות של חוק החולה הנוטה למות- טופס של משרד הבריאות שיש למלא עם רופא או אחות מוסמכת.

מזמינה אתכם ליצור קשר בנושא חשוב זה .

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: