לפרסום חייגו: 050-5788255

חינוך בהעוטף

חינוך ובתי ספר

תרבות פוסט קורונה: תכנית למנהלי מוסדות תרבות נפתחה מחדש במכללה האקדמית ספיר

התקופה הנוכחית העלתה על סדר היום את נושא התרבות בארץ, את שאלת חשיבותה ונחיצותה בכלל ובמשבר הקורונה בפרט. מוסדות התרבות היו הראשונים לסגור את שעריהם, והאחרונים לפתוח אותם בשנית. בדומה לתחומים אחרים בשוק התעסוקה, תחום התרבות עובר תהליכי התמקצעות בשנים האחרונות. בתוך כך, תכנית המנהלים לתואר הראשון במחלקה לתרבות – יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר נפתחת מחדש. המחלקה היא היחידה מבין מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל שמציעה תואר הראשון בתרבות, ותכנית המנהלים מותאמת לעובדים והעובדות בשדה התרבות בישראל

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 29, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

התקופה הנוכחית העלתה על סדר היום את נושא התרבות בארץ, את שאלת חשיבותה ונחיצותה בכלל ובמשבר הקורונה בפרט. מוסדות התרבות היו הראשונים לסגור את שעריהם, והאחרונים לפתוח אותם בשנית.

בדומה לתחומים אחרים בשוק התעסוקה, תחום התרבות עובר תהליכי התמקצעות בשנים האחרונות, ונשמעות יותר ויותר דרישות למנהלים ועובדים בעלי תואר בתחום. 

החברה הישראלית זקוקה למנהלים, יזמים ואנשי שטח בתחומי התרבות שהוכשרו להתבונן לעומק בתהליכים פוליטיים וכלכליים המעצבים את התרבות הישראלית, להגיב אליהם באופן אסטרטגי ומחושב ולהגן על עולמות התרבות הישראלית.

תכנית המנהלים לתואר הראשון במחלקה לתרבות – יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר נפתחת מחדש. המחלקה היא היחידה מבין מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל שמציעה תואר הראשון בתרבות, ותכנית המנהלים מותאמת לעובדים והעובדות בשדה התרבות בישראל.

התכנית משלבת בין לימודים אקדמיים בשדה הבין־תחומי "לימודי תרבות" לבין התמחות מעשית ומקצועית בתחום יזמות וניהול תרבות: הנהגה וניהול יעילים של מוסדות תרבות ציבוריים ופרטיים; גיוס ופיתוח משאבים;  תכנון אסטרטגיה כלכלית; בניית אמצעי הערכה ומדידה למוסדות; יצירת תוכן ושיווק; יזמות תרבותית וחברתית.

במסגרת ההכשרה המקצועית והמעשית בתכנית המנהלים יכירו התלמידים לעומק את אופיו, ייחודו ומבנהו של שדה התרבות הישראלי, על המוסדות, הגופים, המדיניות ודרכי הפעולה המכוננים אותו. בתוך כך, לתכנית העדכנית נוספה קורס המתכתב עם רוח התקופה – "ניהול תרבות בעתות משבר".

התלמידים יזכו בהכשרה מקצועית ועדכנית ביזמות, ניהול ושיווק תרבות, שבמהלכה יבחנו אתגרים מקצועיים בתחום, כגון: מערכת היחסים בין ניהול לבין ניהול אמנותי, פיתוח משאבים, הישרדות כלכלית וכיוצא בזה.

התכנית נמשכת שלוש שנים, והיא מותאמת לפעילים בתחומי התרבות והאומנות בישראל, שלהם ניסיון תעסוקתי, כגון: מנהלי מוסדות וארגוני תרבות במגזר הציבורי והפרטי; עובדים ומנהלים במתנ"סים ובאגפי תרבות ואמנות ברשויות המקומיות; יזמי תרבות, יוצרים ואמנים עצמאיים; עובדים ומנהלים בגופי תרבות, בהן תיאטראות, מוזיאונים וגלריות; מפיקי פסטיבלים ואירועי תרבות.

ד"ר ניר קדם, ראש המחלקה לתרבות – יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר:  "מצוקתם של מוסדות התרבות, היזמים והאמנים בתקופת משבר זו ממחישה עד כאב את הצורך בפיתוח 'עורק פועם' של מנהלים, שיטפלו ביד מיומנת ומקצועית באתגרים המטלטלים את שדה התרבות הישראלי. תכנית המנהלים שמציעה המחלקה התחדשה על מנת להגיב לצורך מהותי זה, ולצייד את בוגריה בארגז כלים מקצועי ומגוון שיאפשר להם להתמודד בהצלחה עם אתגרים אלו ורבים נוספים גם בעתיד".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: