לפרסום חייגו: 050-5788255

חינוך בהעוטף

חינוך ובתי ספר

השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת יוצא לדרך בסימן "סוף שיתוף במחשבה תחילה"

השבוע (9-14.2.2020) פותחת מערכת החינוך את השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת בסימן "סוף שיתוף במחשבה תחילה". השבוע ילווה במגוון רחב של פעילויות חינוכיות להעלאת המודעות לגלישה בטוחה בקרב ילדים ובני נוער ולמתן כלים למוגנות ברשת (צילום: באדיבות משרד החינוך – מחוז הדרום)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 29, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

השבוע (9-14.2.2020) פותחת מערכת החינוך את השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת בסימן "סוף שיתוף במחשבה תחילה". השבוע ילווה במגוון רחב של פעילויות חינוכיות להעלאת המודעות לגלישה בטוחה בקרב ילדים ובני נוער ולמתן כלים למוגנות ברשת. השנה, החליט המשרד יחד עם המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – 105, לשים דגש מיוחד על מסרים מותאמי גיל העוסקים בסיכונים הטמונים ברשת, במניעת פגיעה והתמודדות עמה ועל ההיבטים הפליליים של פגיעה ברשת.

 לרגל השבוע: מגוון מערכי שיעור חדשים, מסרים מותאמי גיל, הרצאות מומחים ומעגלי שיח. דגשים לתלמידי היסודי: זוכרים שפרסום מצחיק עלול להעליב אחרים, שווים יותר מפוסט, מגלים אכפתיות כלפי אחרים. דגשים לתלמידי העל יסודיים: אל תצלמו תמונות מביכות או רגישות, לכל אחד זכות לפרטיות, גיל האחריות הפלילית הוא 12 ומעלה.

שר החינוך רפי פרץ: "הסמארטפונים היום מהווים חלק מחיי ילדינו, לחיוב ולשלילה. ברשתות החברתיות יש הזדמנויות רבות אך גם ישנן סכנות רבות. במשרד החינוך, בשיתוף פעולה בינמשרדי, פיתחנו מגוון רחב של פעילויות חינוכיות להעלאת המודעות לגלישה בטוחה בקרב ילדים ובני נוער ולמתן כלים למוגנות ברשת. זה מצטרף למהלך שעשינו של בתי ספר יסודיים שמקיימים לימודים ללא סמארטפונים, בשיעור או בהפסקה. הגלישה ברשתות חברתיות היא חלק מהיומיום, אך תפקידנו כמערכת חינוך לבנות מודעות ולהקנות כלים להתמודדות עם הסיכונים שיש כיום במרחבי הרשת".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "מערכת החינוך מציינת השבוע את שבוע גלישה בטוחה, בשורה של פעילויות חינוכיות ומערכי שיעור ממוקדי גיל - בדגש מיוחד על התמודדות עם אלימות רשת. בשבוע זה נחדד במערכת החינוך מסרים מותאמי גיל שעוסקים בסכנות שטמונות ברשת, ובהיבטים הפליליים של פגיעה ברשת. הגברת המוגנות ברשת היא מיעדיה המרכזיים של מערכת החינוך. בכוונתנו להמשיך ולפעול למיגור תופעות האלימות ברשת, ולצייד את התלמידים בכישורי החיים הנדרשים להתמודדות עם אתגרי המרחב המקוון".

מיקוד לבתי ספר יסודיים: בבתי הספר היסודיים יעסקו הצוותים החינוכיים בסוגיות של: עלבון ודחייה חברתית, חשיפה לתכנים שאינם תואמי גיל ופנייה לעזרה במקרה הצורך. במסגרת העיסוק בנושאים אלו, יערך עם התלמידים שיח אודות פרסום תכנים, תמונות וסרטונים לאחר הפעלת שיקול דעת, בהסכמה ותוך התייחסות לגבול שבין צחוק והנאה לבין פגיעה, עלבון ודחייה חברתית.  

במהלך הפעילות יתאפשר לתלמידים לשאול שאלות, להפעיל חשיבה ביקורתית ולרכוש כלים שיסייעו להם להתנהל ברגישות ואכפתיות כלפי הזולת ברשת. המהלך נועד לבסס את ההבנה שחשיפה לתכנים שאינם תואמי גיל (תכנים אלימים, תכנים שעלולים לעורר לחץ ופחד, תכנים מיניים ועוד) עלולים להוביל למצבי סיכון ופגיעה. לבסוף, להקנות להם כלים שיסייעו להם בהתמודדות עם חשיפה לתכנים מסוג זה.

מיקוד לבתי הספר העל יסודיים: בבתי הספר העל יסודיים יעסקו הצוותים החינוכיים בסוגיות של: הפצת תמונות וסרטונים בעלי אופי מיני, החוק למניעת הטרדה מינית ופנייה לעזרה במידת הצורך. במסגרת העיסוק בנושאים אלו, יערך שיח עם התלמידים ויודגש כי תמונות וסרטונים שמצולמים עלולים לעלות לרשת ולעבור הלאה מבלי שתהיה לנו שליטה על כך ולכן יש לשקול את התנהלותנו לפני מעשה. הדבר נכון במיוחד כאשר אנו מתייחסים לתמונות ולסרטונים בעלי אופי מיני.

במסגרת השבוע הלאומי יודגש בפני התלמידים שצילום ושיתוף בתמונה/סרטון בעלי אופי מיני עלולים להוביל למצבי סיכון ופגיעה, ושכל אחד שהגיעו אליו תמונה או סרטון מסוג זה נושא באחריות אישית בכל הקשור להפצת המידע לאחרים. כמו כן, יוקנה להם את הידע בנוגע לחוק למניעת הטרדה מינית (והתיקון לחוק-"חוק הסרטונים") ויודגש בפניהם כי הפצת תמונה או סרטון של אדם המתמקדים במיניותו הם בניגוד לחוק ועלולים להוות עבירה פלילית.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: