לפרסום חייגו: 050-5788255

חינוך בהעוטף

חינוך ובתי ספר

הנהלת מחוז הדרום עוטפת את העוטף

צוות הנהלה מורחב ממחוז הדרום במשרד החינוך הגיע השבוע אל יישובי העוטף לפגישות עם ראשי רשויות, צוותים מקצועיים וצוותי הוראה כדי לברר צרכים ולגבש תכנית מותאמת, זאת כחלק ממערך תמיכה נרחב אותו מעניק משרד החינוך לרשויות (צילום: דוברות משרד החינוך מחוז דרום)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 28, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

בעקבות סבב ההסלמה האחרון בחודש שעבר, במהלכו נורו אל יישובי הדרום מאות רקטות ששיבשו את אורח החיים באותם הימים וגם לאחריהם, סיירה השבוע הנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך ובראשה רם זהבי, מנהל המחוז, בשדרות ובמועצה האזורית אשכול. מנהל המחוז ביקש לעמוד מקרוב על הצרכים הנדרשים לרשויות, לצוותי החינוך ולתלמידים לנוכח ההסלמה התכופה באירועים הביטחוניים. זהו חלק ממסע למידה שהחל במחוז ומטרתו להדק עוד יותר את שיתוף הפעולה בין המחוז לבין הרשויות ומוסדות החינוך. 

בתחילת היום התכנסה מליאה רחבה במקיף אמי"ת בשדרות, בה הנהלת המחוז פגשה את ראש עיריית שדרות אלון דוידי, ראש המועצה האזורית שדות נגב  תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית חוף אשקלון איתמר רביבו, מנהלי מחלקות החינוך ברשויות, מנהלי השירותים הפסיכולוגיים וגורמי מקצוע נוספים.

מנהל המחוז רם זהבי הוביל שיח בו ביקש לקבל תמונת מצב מלאה ככל האפשר על ההתמודדות ועל הצרכים של הישובים ושל מוסדות החינוך: "חשוב לנו לפגוש אתכם, צוותי ההוראה, הייעוץ והפסיכולוגים, ולקבל מכם במישרין מידע על התחושות, הצרכים והרשמים. אנו רוצים לשמוע מכם כיצד אתם מתמודדים עם המעבר משגרה לחירום ולהיפך".

בהמשך ביקרה הנהלת המחוז בגן "שיזף" בשדרות, בניהולה של מיכל עינב. ילדי הגן ביטאו את החששות שלהם, את משאלות לבם ("שלא יהיה יותר צבע אדום", "שיהיה שלום", "שלא נצטרך יותר ללכת לממ"ד") ואת האופן בו הם מפיגים את הפחד. הנהלת המחוז יצאה נרגשת ומחוזקת  מהביקור בגן, גם מדבריהם של הילדים וגם מהמערך החינוכי-טיפולי בעיר, שמשמש עבור הילדים מעטפת ביטחון.

בבית הספר "שקמים-מעוז" בשדרות, ולאחר מכן בבית הספר "ניצני אשכול" במועצה האזורית אשכול העמיקו את ההיכרות עם ההתמודדות של צוותי ההוראה מול האתגרים והקשיים המקצועיים והאישיים. ברשויות עוטף עזה מתקיימת תכנית ממשלתית מזה שנים רבות, במסגרתה מוקצים משאבים ייעודיים לצרכים רגשיים ולימודיים של התלמידים, לחיזוק חוסנם בכל הרבדים, בעתות של חירום ובעתות של שגרת-חירום. כמו כן קיימת תכנית מחוזית מובנית באשר לאופן הפעולה של כל גורמי המקצוע במחוז במהלך ימים של הסלמה ולאחריהם. יחד עם זאת ציין מנהל המחוז כי לנוכח המציאות עמה מתמודדת המערכת בכללותה בכל יישובי העוטף, "צריך לשנות את כללי המשחק". 

בסיכום היום אמר זהבי לצוותים: "פגשנו היום צוותי הוראה מיוחדים שאין כמוהם באף מקום אחר בארץ ובעולם. למה שאתם מתמודדים עמו בשגרת עבודתכם אין אח ורע. יש לכם פרקטיקות ייחודיות, שיטות ויוזמות שנולדו מתוך ההתמודדות".

לצד החלטות שיגובשו בהמשך, החליט זהבי להקים צוות ייעודי שיקדם תיירות חינוכית, במסגרתה יתארחו ביישובי עוטף עזה צוותי הוראה וחינוך מישובים מרוחקים במהלך תקופת ההיערכות לשנת הלימודים הבאה, במטרה להעמיק את ההיכרות של צוותי חינוך חיצוניים עם האתגרים הניצבים בפני עמיתיהם בדרום.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: