לפרסום חייגו: 050-5788255

חינוך בהעוטף

חינוך ובתי ספר

בית הספר "חופים" בוחר את הפסקול של המדינה

כחלק מפרויקט "שיר למדינה" שהתקיים במהלך השנה בבית הספר "חופים" שבחוף אשקלון, הרכיבו התלמידים פסקול עם שירים אהובים עליהם במיוחד, אותן העבירו המורות במהלך השנה כמערכי שיעור (צילום: עדנה דגן)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 28, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

בבית הספר "חופים" שבקיבוץ יד מרדכי התקיים במהלך כל השנה פרויקט "שיר למדינה", שהחל למעשה כבר בחופש הגדול של שנה שעברה. עדנה דגן, מחנכת כיתה ג' ורכזת הפרויקט, מספרת שכל מורה בבית הספר בחרה שיר אותו רצתה להעביר כיחידת לימוד לתלמידים, "המטרה הייתה לחשוף את התלמיד לשירי ארץ ישראל, להקנות לו ידע וערוץ חשיבה נוסף והזדמנות לדרך הוראה אחרת שמתחברת אל התלמידים, וחושפת אותם לחוויות נוספות דרך השירים".

במהלך השנה, כל תלמידי בית הספר למדו בכל שבוע שיר אחר, וכעת נמצאים בתהליך של הכנת חוברת, בתוכה מופיעים כל מערכי השיעור שהכינו המורות, "אחרי שכל מורה כתבה יחידת לימוד, היחידה נוספה כמערך בתוך החוברת", מספרת עדנה ומוסיפה: "מורה למשל שבחרה את השיר 'קום והתהלך בארץ', הכינה מערך בו על התלמידים היה לגלות אילו ישובים יש בשיר, מי כתב אותו, למה הוא נכתב, על איזה אירוע, באיזה הקשר וכדומה. הילדים שיתפו פעולה ואהבו את כל השירים".

תלמידי כיתה ג'2, יחד עם עדנה המחנכת, היו אחראים להובלה של תהליך בחירת שיר, שייבחר כשיר של המדינה, "הבחירה הייתה מאוד קשה כי כל השירים מאוד יפים, שירי ארץ ישראל הישנה והטובה, ולכן החלטנו שנעשה פסקול של חופים עם מגוון רחב של שירים, ולא רק שיר אחד", היא מספרת.

"הפרויקט גרם לתלמידים להתחבר לאהבתם לארץ ישראל למרות המצב הביטחוני הקשה בעוטף, זה לא מנע מהם את אהבת היישוב ואהבת הארץ" מספרת עדנה, ואומרת שזה התבטא בשירים שהתלמידים בחרו כגון "אין לי ארץ אחרת" ו"כאן נולדתי". נוסף על כך, בעקבות הפרויקט תלמידים רבים בעקבות הפרויקט חיברו בעצמם שירים לארץ ישראל ואף המחיזו אותם, "למרות המצב הביטחוני הלא יציב באזורינו, הילדים בחרו שירי אהבה למקום ולמולדת. בברכת חג עצמאות רגוע  ומהנה, ושלא נפסיק לשיר".

השירים שנבחרו:

1. לו יהי/נעמי שמר

2. כל העולם כולו גשר צר מאוד/עופרה חזה

3. נולדתי לשלום/עוזי חיטמן

4. כאן/אורנה ומשה דץ

5. יש לי יום יום חג/נעמי שמר

6. ההר הירוק תמיד/רוחמה רז

7. חי/עופרה חזה

8. שבט אחים ואחיות

9. אין לי ארץ אחרת/גלי עטרי

10. שיר המסע לארץ ישראל/שלמה גרוניך ומקהלת שבא

11. הללויה/חלב ודבש

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: