לפרסום חייגו: 050-5788255

סינמטק שדרות בהעוטף

פסטיבל הקולנוע הרומני 2019 יוצא לדרך

פסטיבל הקולנוע הרומני יתקיים בין התאריכים 11-30 באפריל בסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, הרצליה, חולון, שדרות וראש פינה. ממיטב הסרטים החדשים של השנתיים האחרונות ברומניה יוצגו לראשונה בישראל – מתוכן שש בכורות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

פסטיבל הקולנוע הרומני 2019 יתקיים בין התאריכים 11-30 באפריל בסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, הרצליה, חולון, שדרות וראש פינה. ממיטב הסרטים החדשים של השנתיים האחרונות ברומניה שיוצגו לראשונה בישראל – מתוכן שש בכורות (כל הסרטים עם כתוביות בעברית ואנגלית). הפסטיבל בחסות המכון הרומני לתרבות ובניהולה איריס לקנר MOVIEMANIA.

הפסטיבל יארח שלושה יוצרים אורחים מרומניה

סרט פתיחה: "משפחת מורומטה" – בנוכחות המפיק, טודור ג'ורג'יו

סרט נעילה: "חגיגת יום ההולדת" – בנוכחות הבימאי, דן קישו

סרט ביכורים: "סוד האושר" – בנוכחות הבימאי והשחקן הראשי, ולאד זמפירסקו

החל מ-11 באפריל ולאורך כל החודש בסינמטקים השונים ברחבי הארץ, ביניהם גם סינמטק שדרות.

הפסטיבל נערך בחסות המכון הרומני לתרבות בישראל ובניהולה של איריס לקנר MOVIEMANIA, והוא יעניק לצופים הזדמנות להכיר ולהיחשף לשמונה סרטים מהמיוחדים של השנתיים האחרונות ברומניה ולהציגם לקהל הישראלי. הסרטים המציגים: "משפחת מורומטה", "צעד אחד מאחורי השרף", "לא איכפת לי אם ההיסטוריה תזכור אותנו כברברים", "סוד האושר", "צ'רלסטון", "חגיגת יום ההולדת", "ביש מזל" ו"סיפור אהבה של קיץ".

הגל החדש של הקולנוע הרומני רכש לו מקום של כבוד בקרב אנשי תעשיית הקולנוע העולמית ובקרב הצופים הנלהבים המעריכים את האותנטיות, איכויות המשחק והייחודיות הניבטת מבין הסרטים של השנים האחרונות. הקולנוע הרומני מרחיב את יריעתו לז'אנרים שונים ומגוונים העושים שימוש בשפה הקולנועית הקלאסית לצד זו המתפתחת ומגישים תוצאות מרשימות.

 איריס לקנר MOVIEMANIA, המנהלת האמנותית של הפסטיבל: "לאחר החיפוש אחר הקולות החדשים בסצנה הקולנועית ברומניה, אני שמחה להציג 8 סרטים חדשים - שהשתתפו בפסטיבלים בינלאומיים וחלקם זכו בפרסים שונים. הסרטים משקפים את רומניה של היום תוך התייחסות לעבר ולעתיד לבוא. רומניה שיש בה מן החדש והמתקדם לצד הנוסטלגי והמתכתב עם אירועים שונים בעברה".

מרטין סולמון, מנכ"ל המכון הרומני לתרבות תל אביב: "פסטיבל הסרטים הרומני 2019 בישראל מביא עמו את בשורת הסרטים הרומנים החדשים המוערכים שזכו בהוקרה ובפרסים בינלאומיים. הפסטיבל מצטרף לחגיגות 15 שנה למכון הרומני לתרבות בישראל".

פירוט הסרטים וטבלת מועדי ההקרנות:

תקצירי הסרטים

# חגיגת יום ההולדת / THE ANNIVERSARY

לרגל יום הולדתו ה – 94 של אב המשפחה, מתכנסים המשפחה והחברים הקרובים לחגוג יחדיו בארוחת צהריים חגיגית.

מה שמתחיל בהתרגשות טבעית ורצון לכבד את המעמד, הופך לכאוס אחד גדול כאשר צפים ועולים משקעי העבר בין בני המשפחה, בין בני הדורות השונים ובין מי שאימץ את רומניה של היום למי שעדיין שבוי בקסמי הקומוניזם.

קאסט: מירצ'אה אלבולסקו, רזבן וסילסקו, אדריאן פדורארו, סימונה בונדוק

2017 / 86 דקות / בימוי: דן קישו

# סוד האושר / THE SECRET OF HAPPINESS

מפגש בין שני זוגות חברים לארוחת ערב מקבל תפנית מפתיעה ביותר כאשר אחד מהגברים מעלה חשד שאשתו מנהלת רומן עם הגבר השני, חברו הטוב.

מכאן הדרך להתדרדרות ולתגליות הכי לא צפויות היא קצרה והמתח נערם במהירות שיא... דרמה נפיצה !

זכה בפרסים בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של כלכותא ופרסי הקולנוע של לוס אנג'לס.

קאסט: ולאד זמפירסקו, אירינה ולצ'סקו, תאו מרטון

2017 / 90 דקות / בימוי: ולאד זמפירסקו

# משפחת מורומטה על קצה הזמן / MOROMETE FAMILY: ON THE EDGE OF TIME 

רומניה שלאחר מלחמת העולם השנייה. אזור כפרי.

קורות משפחת מורומטה שלאחר המלחמה ועם עליית הקומוניזם לשלטון – מצב המביא לחרדה קיומית, תהיות על העתיד לבוא וקונפליקטים בין אב המשפחה לבנו על רקע ההבדלים בגישה לחיים.

קאסט: הוראציו מאלאאלה, יוסיף פסטינה, אונה פיליאה, ג'ורג'ה וישו

2018 / 100 דקות / בימוי: סטרה גולאה / * מצולם בשחור לבן

# צעד אחד מאחורי השרף / ONE STEP BEHIND THE SERAPHIM

גבריאל בן ה-15 מבקש להיות כומר ומתחיל את לימודיו בסמינר אורתודוקסי. הוא מגיע למקום מצויד באמונה ואידאליזם ומופתע לגלות ריקבון מוסרי מכל עבר. עד מהרה הוא מוצא עצמו, יחד עם תלמידים נוספים, לכוד במאבק כוחות מר בין כומר אדוק ומתעלל לבין מורה חילוני ערמומי, מושחת וחסר מעצורים. גבריאל מבין שכדי לשרוד את הסמינר עליו להשתמש בדרכים עקלקלות .

סרט הביכורים של דניאל סאנדו נכתב בהשראת חוויותיו של הבמאי כנער בסמינר תיאולוגי ברומניה. הסרט זכה ב - 8 פרסי האוסקר הרומני, כולל פרסי הסרט, הבמאי והשחקן. עשוי נפלא !

קאסט: שטפן יאנקו, ולאד איבנוב, טוטו דומיטרסקו, כריסטיאן בוטה, יוליה אלכסנדרו דינו

2017 / 147 דקות / בימוי: דניאל סנדו

# לא איכפת לי אם ההיסטוריה תזכור אותנו כברברים / I DO NOT CARE IF WE GO DOWN IN HISTORY AS BARBARIANS

מריאנה, במאית תיאטרון אידאליסטית, נשכרת על ידי מועצת העיר לביים מופע חוצות כדי לחגוג את הניצחון הרומני בחזית המזרחית. אך למריאנה יש רעיון אחר : היא מבססת את המופע על טבח ידוע לשמצה. באוקטובר 1941 טבחו חיילים רומנים בסיוע כוחות נאצים בעשרות אלפי יהודים וצוענים בעיר אודסה שבאוקראינה. תוצאות המופע הסופי מצליחות להרים גבה או שתיים ולהפתיע גם את היוצרים.

סרטו החדש של ראדו ג'ודה זכה בפרס הסרט הטוב ובשבחים נלהבים של הביקורת בפסטיבל קרלובי וארי.

סאטירה ביקורתית עשויה באופן מקורי על חלק אפל נוסף בהיסטוריה של רומניה.

קאסט: אואנה יאקוב, אלכס בוגדן, אלכסנדרו דביז'ה

2018 / 140 דקות / בימוי: ראדו ג'ודה

# צ'רלסטון / CHARLESTON
מספר שבועות לאחר שאשתו נהרגת בתאונת דרכים, מנסה אלכסנדר שזה עתה מלאו לו 42 לאחות את השברים ולהבין כיצד להתעשת על עצמו. אז מופיע על סף דלתו סבסטיאן, בחור צעיר ומופנם, שהיה המאהב של אשתו בחמשת החודשים שקדמו למותה, עם בקשה מוזרה: לעזור לו להתגבר על מות האישה שאהב.
קומדיה שחורה.
קאסט: שרבן פאבלו, ראדו יאקובן, אנה אולארו
2017 / 119 דקות / בימוי: אנדריי קרצולסקו

# סיפור אהבה של קיץ / THE STORY OF A SUMMER LOVER
פטרו בן ה – 42 הוא מרצה למתמטיקה באוניברסיטה בבוקרשט המנהל את חייו על מי מנוחות. בערב הוא מחלק את זמנו בין בילוי עם חבריו הטובים על כוס בירה לבין בילוי עם חברתו, אירינה, עימה הוא נמצא בקשר פתוח.
הוא מתלבט האם להיפרד ממנה משום שאינו מצליח להגיע דווקא איתה לסיפוק מיני וכל זאת משתנה כאשר היא מודיעה לו שהיא בהריון ועתה עליו להחליט מה לעשות עם חייו.
הבחירה הרשמית בפסטיבל טאלין.
קאסט: אדריאן אנגל, יוליה צ'יוקינה, מריוס דרוג'יאנו, אלכסנדרו פאפאדופול
2018 / 100 דקות / בימוי: פאול נגואסקו

# ביש מזל / UNLUCKY
כל מה שרוברט רוצה זה להגיע בזמן לאודישן שיקבע את מהלך חייו והצלחתו בעתיד. חרף כל ניסיונותיו להגיע בזמן למקום, כל האירועים הכי דרמטיים ולא צפויים קורים לו בדרך והוא מרגיש שחוסר המזל הוא זה שרודף אותו…
קומדיית מצבים.
קאסט: ולאד לוגיגאן, דיאנה דומיטרסקו, וירג'יל יאנטו
2017 / 90 דקות / בימוי: לורה לונקאשו

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: