לפרסום חייגו: 050-5788255

מוזיקה ואמנות בהעוטף

מוזיקה ואמנות בעוטף

כפר הנוער "ביכורים" - הבית של התלמידים המצטיינים

כשנכנסים בשערי כפר ביכורים פתאום מתחילים להרגיש משהו בלב. אולי זה השילוב של כפר נוער של תלמידים מצטיינים, אולי אלו קולות הנגינה והשירה שבוקעים מהחדרים השונים, אולי אלו המרחבים הירוקים או אולי אלו החיוכים שיש לבני הנוער על הפנים ואולי מדובר בשילוב של הכל (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "ביכורים")

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

כפר הנוער ביכורים הוא אי של שקט אומנות  ומוזיקה בלב המועצה האזורית אשכול. כ-40 תלמידים בין הכיתות ט' - י"ב המצטיינים בתחומי האומנות השונים כמו מוזיקה, אומנות פלסטית ואומנות חזותית והחל משנת הלימודי הקרובה גם מחול, רואים בו בית חם.

בשעות הבוקר התלמידים לומדים בבית הספר התיכון האזורי נופי הבשור, ואחר הצהריים התלמידים משלימים עוד 9-10 יחידות אומנות הכוללים כמובן סדנאות אישיות וקובוצתית ופרויקט אישי בתחום שבחרו.

"מאז ומתמיד ציירתי ואהבתי אומנות והייתי בטוחה שאהיה ציירת כשאהיה גדולה" מספרת לנו מיכל משדה בוקר, שעולה לכיתה י"א, ומוסיפה "אבל רק כשהגעתי לכאן, ונחשפתי לעוד תחומים כמו הדפסות, אנימציה, פיסול ווידאו ארט, פתאום נפתח לי הראש והיצירתיות ואני לא בטוחה שאהיה רק ציירת כשאגדל" אומרת לנו עם חיוך.

אנחנו ממשיכים להסתובב ברחבי כפר הנוער, למרות הקיץ והחמסין, ברחבי הכפר נעים ורוח נעימה נושבת בין העצים. אנחנו הולכים לנו בשביל לכיוון הצלילים בחדר, נכנסים בדלת הראשית וצלילי מוזיקה נשמעים מכל כיוון - כלי הקשה, כינורות ואפילו צ'לו וטרומבון.

במסדרון אנחנו פוגשים את טל, תלמיד כיתה י"א עם תיק גיטרה על גבו. אנחנו עוצרים אותו לשיחה קצרה ושואלים "אז למה החלטת להגיע לכאן? לעזוב את הבית וההורים ולהגיע לכפר הנוער?". טל עונה: "התחלתי לנגן בכיתה ג'. בהתחלה למדתי חלילית בצהרון ואחר כך החלטתי להמשיך לגיטרה. בלי להיות יותר מדי שחצן, הבנתי שאני ממש טוב בזה. חוגי המוזיקה של הגיל שלי היו 'קטנים עליי', וישר הקפיצו אותי לקבוצות המתקדמות יותר. גם בקונסרבטוריון בבאר טוביה הופעתי כבר עם הבוגרים עוד כשהייתי ביסודי. הבנתי שאם אני רוצה להתקדם, אין לי מספיק מקומות לגדול בהם בבית והפתרון הוא לעבור לבד או לבקש מכל המשפחה שלי להתנתק ולעבור למרכז כדי שאוכל ללמוד באחד מהתיכונים לאומנויות. אבל אז שמעתי על 'ביכורים' והחלטתי להגיש מועמדות, התקבלתי ומאז אני פה".

מצטרפת לשיחה גם עלמה, תלמידת כיתה י"א המתגוררת במקור בערוגות: "אני למשל שרה ומנגנת על יוקללה, שזה כלי די נדיר לילדים. החברים שלי מהכיתה לא הבינו למה לא בחרתי בגיטרה, בכינור או בתופים, אבל אני מאוד אוהבת את היוקללה, ובעיקר את המלודיה שהיא מפיקה. הבנתי שאו שאתאמן לבד, או בקונסרבטוריום שמחוץ למושב או שאגיע לכאן", היא אומרת ומוסיפה: "פה אנחנו מתאמנים ביחד ולבד בחדרי החזרות. זה קורה הרבה שאנחנו פשוט מצטרפים אחד לשני. וכן, כאן אני חברה כבר בשלושה הרכבים שונים". 

גם  רועי וגם טליה מציינים בפנינו את הערך המוסף שהם מקבלים בכפר - את האמנים, המורים והמרצים הכי טובים בארץ שבאים לכפר להרצות ולהעביר כיתות אומן דבר שמעניק להם עוד ידע, כלים וחשיפה לסגנונות מוזיקליים שונים. אנחנו מסיימים עם היום עם תחושת התרוממות והאמת, קצת עצבות. למה עצבות? כי אנחנו לא יכולים לחזור בזמן ולתיכון.


ההרשמה לשנת הלימודים הבאה נפתחה! תלמידים מצטיינים במקצועות האומנות הפלסטית, הנגינה והשירה מוזמנים להגיש את מועמדותם.

לכניסה לאתר ביכורים: https://bikurim.org/

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: