לפרסום חייגו: 050-5788255

אנשים ועסקים בהעוטף

אנשים ועסקים

"רון-ארט": יודאיקה לפי בקשתך

רונן חורב, תושב העוטף, הוא בין האמנים היחידים בדרום שעוסק בניפוח זכוכית, ומייצר בסטודיו שלו יצירות יודאיקה בעבודות יד מאלמנטים טבעיים: "אני מסוגל לעבוד עם כל גודל, צורה וחומר. אוהב שמאתגרים אותי ונותנים לי חומר חדש" (צילום: תומר שונם הלוי)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 29, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

רונן חורב מהיישוב מעגלים הוא אומן יודאיקה בעיצוב אישי, אשר יוצר בעיקר בניפוח זכוכית, ויטראז', אבן ועץ. הוא מספר שכבר בילדות אהב לעסוק בעבודות כפיים ולייצר דברים מיוחדים, "כילדים לא אהבנו ללמוד. בית הספר היה קרוב לבית אז הייתי בורח הרבה, אבל מגיע הביתה ומשתעמם". הוא מספר שכדי להפיג את השעמום, היה לוקח גזרי עץ ומגלף לעצמו כל מיני דברים עם סכין יפנית פשוטה, "בהמשך עלה לי הרעיון לעשות בית מזוזה, והכנתי בית מזוזה מעצי זית, לא בצורה מקצועית ובלי ידע מקדים. אני מרגיש שמה שיש לי זה מתנת אל, הטכניקות שאני עובד איתם היום זה דברים שברובם לא למדתי, אלא כישרון טבעי".

בסביבות גיל הנעורים המשיך לפתח את הכישרון, והיה מייצר פריטים מיוחדים ומחלק אותם לחברים ובני משפחה, "ראיתי שמתלהבים מהעשייה שלי והתחלתי לפתח את זה. אחרי הצבא המשכתי עם היצירה, ועלה לי רעיון ליצור חלון זכוכית בתוך עץ באחת היצירות שלי. כך התחלתי לעבוד עם שני חומרים ביצירה אחת". אחותו הגדולה של רון הכירה לו את המושג ויטראז', אמנות שמשתמשת בטכניקות שונות לחיבור זכוכיות לכדי מוצר שלם, וקנתה עבורו חומרים שיוכל להשתמש בהם, "דברים מינימליים, שיהיה לי להתחלת העבודה, והתחלתי לשלב את הזכוכית עם העץ בתוך היצירות שלי". לדבריו, עבודה עם חומר העץ היא מאוד מלכלכת, ועקב העבודה עם הויטראז' נגלה לפניו עולם הזכוכית, "עם עץ עובדים וקודחים וזה הרבה נסורת, ועבודה עם זכוכית זו עבודה יותר נקייה".

בשלבים יותר מאוחרים החל רונן למכור את היצירות שלו, והוא מספר שלאחר החתונה החליטה אשתו לפתח את התחביב לכדי מקצוע, "היא רשמה אותי בהפתעה לקורס ניפוח זכוכית בבאר שבע אצל אדם בשם בן אליהו, בין היחידים בארץ שלימד את זה, מהוותיקים של פעם. בגלל שהקורס היה יקר העדפתי לוותר, אבל אשתי דיברה עם המרצה וסגרה איתו שילמד אותי באופן פרטני קורס מקוצר של 20 שעות. כך למדתי ממנו את העיקרון של ניפוח הזכוכית, אבל אחרי שהבנתי את העיקרון החלטתי לעזוב את הקורס ולהמשיך ללמוד לבד".

כיום עובד רונן ביצירותיו עם אלמנטים טבעיים נוספים – אבן, נחושת, מתכות וכדומה, והוא מייצר גם חנוכיות, גופי תאורה בניפוח זכוכית, ברכות כלה, מגשים ופמוטים, "תוך כדי עבודה צצים לי הרבה רעיונות, ואני לומד ליצור שילובים של חומרים טבעיים". הסטודיו שלו ממוקם במושב בו הוא מתגורר, והוא מכין בו יצירות לפי הזמנה, וגם מוכר מלאי קיים, "אפשר לקחת ולשלב טכניקות לפי הזמנה, העיצוב לפי רצון הלקוח. בגלל שזה עיצוב אישי – אני מסוגל לעבוד עם כל גודל, צורה וחומר. אוהב שמאתגרים אותי ונותנים לי חומר חדש".  

(צילום: אמנון ארד)

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
בן אדם מדהים!! (ל"ת)
אנונימי | 17:22   08.07.19
1
אלוף!
מגאסי | 09:02   27.03.19