לפרסום חייגו: 050-5788255

אנשים ועסקים בהעוטף

אנשים ועסקים

פורצת תקרת הזכוכית

בעקבות טלטלה אישית שעברה במבצע "צוק איתן", החליטה נעמה שקד לוי מקיבוץ גבולות לחשב מסלול חדש, ולהקים עסק בשם "פורצת תקרת זכוכית", ששם לו למטרה להעלות למודעות את המסרים החברתיים המגבילים ועוצרים נשים בכל תחומי החיים (צילום: עדי זלק וינר)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 28, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

את העסק "פורצת תקרת זכוכית" הקימה נעמה שקד לוי מקיבוץ גבולות שבמועצה האזורית אשכול מספר חודשים אחרי שהסתיים מבצע "צוק איתן": "המבצע גרם לי לטלטלה אישית, והבנתי שהייעוד שלי הוא להביא את נושא המגדר למודעות, בעיקר בקרב נשים וכדי לעזור להן לחולל שינוי בחיים שלהן", היא מספרת.

העסק הוקם במטרה להביא למודעות את ההשפעות החברתיות העמוקות שיש לתפיסות מגדריות על נשים וגברים כאחד, "השליחות שלי היא להעלות למודעות את המסרים החברתיים הסמויים והגלויים המגבילים ועוצרים נשים בכל תחומי החיים – חינוך, נהיגה, בריאות, תקציבים, עסקים, עולם העבודה, לימודים – ועוד ועוד. החזון הוא לאפשר לכל אחת ואחת בחירה בבניית החיים שהיא באמת רוצה לחיות".

כיום נעמה עוסקת כמרצה ומנחת קבוצות, והיא מעבירה קורסים והרצאות לקהלים מגוונים, אבל בעיקר לנשים בדרום, "אני רוצה שהן יידעו שהתפיסות החברתיות מסביבנו מאוד מקשות עלינו להבין מה באמת אנחנו רוצות ורוצים. יש ציפיות חברתיות מאוד ברורות מה האישה אמורה לעשות, איזה מקצוע מתאים לה, מה זה אומר להיות אימא טובה. אלו הנחות שיושבות לנו מאוד עמוק, ואני חושבת שהן מפריעות לנו לבחור את מה שמתאים לנו". לדבריה, המצב כיום לא כל-כך מאוזן, "נשים מרוויחות פחות מגברים, הן מצופות להיות הכתובת בבית לילדים, וזה מאוד מצמצם את אפשרויות הבחירה. יש הסללה מאוד ברורה לאיזה כיוונים מקובל שנשים יהיו בהן, וזה לא בהכרח מה שמתאים לנו". חלק מההרצאות והקורסים שהיא מעבירה מיועדים במיוחד לאימהות, "כדי שנשים ילמדו מה מתאים להן ואיך לשלב זאת עם האימהות שלהן - מה שמתאים לי, מה שמניע אותי, מה שמשמעותי לי, זה תמיד הכיוון".

המאבק למען נשים לא נגמר בעסק, וכיום היא מנהלת קבוצת פייסבוק אשר הקימה ונקראת בשם "כולנו קונות מעצמאיות". הקבוצה נועדה לחבר בין נשים לעצמאיות בארץ, מעודדת נשים לקנות מנשים, בדגש על קנייה של תוצרת דרומית, ועוזרת להן לקדם את העסקים שלהן. בנוסף, היא פעילה חברתית ומתנדבת בפורום נשים של אשכול, "לקחתי חלק פעיל בהובלת מחאת תושבי העוטף שהייתה ברוטשילד. מעבר לכך, אני בחרתי לגור בדרום, עברנו לכאן לפני 9 שנים מרחובות. אני מאוד אוהבת את הדרום, ואני מאמינה ביכולת שלי להשפיע על המרחב שבו אני גרה - אם זה בעסק, לעודד נשים דרומיות להתחבר לעצמם, לעסוק במה שהן אוהבות ומה שמתאים להן, ואם זה לשפר את המצב הביטחוני, שפה יש בעיניי עניין של מדיניות. אני רוצה להשפיע על המדיניות, כדי שהמצב הזה לא יישאר כמו שהוא היום".

"החזון שלי הוא להתחבר למה משמעותי לאנשים ולעזור להם לזוז קדימה. הייתי רוצה שהארגונים, החברות והרשויות פה בדרום ישכילו ליהנות מהשירותים שיש לעסקים המקומיים, להפסיק להביא מבחוץ אלא להשתמש במה שיש פה בפנים, כי יש פה שפע אדיר של עסקים מאוד מגוונים ברמה מאוד גבוהה", מספרת נעמה ומוסיפה כי החלום אליו היא שואפת הוא שיבינו כי שוויון מגדרי במדינת ישראל הוא גם הוגן חברתית, אבל גם מנוף אדיר לצמיחה כלכלית: "זה לא משהו הזוי, זה לא נשים נגד גברים, זה מאוד משמעותי, ועל זה אני מרצה הרבה ומעבירה קורסים בארגונים שונים, כדי שיפנימו את זה ויתחילו ליישם".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: