לפרסום חייגו: 050-5788255

אנשים ועסקים בהעוטף

אנשים ועסקים

הצלם מהעוטף שעושה חיל במרכז

רון מנה מקיבוץ יד מרדכי מתעסק בצילום עוד מהתיכון. בראיון מיוחד הוא מספר על הדרך שלו כצלם עצמאי, והאם צלמים בדרום יכולים להצליח כמו במרכז (צילום: גלית ברוק)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 28, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

רון מנה, בן 40 מקיבוץ יד מרדכי, הוא צלם מקצועי שהחל את דרכו עוד בנעוריו, "כבר בתיכון היה ניצוצות, אבל בעיקרון זה התחיל אחרי הצבא. למדתי לימודי קולנוע בספיר, ומשם זה המשיך", הוא מספר. לפני לימודי הקולנוע עבד רון בתפקידי הפקה ובכל מיני פרויקטים, וזו הסיבה שהחליט ללכת ללמוד קולנוע, "רציתי להבין מה בעצם אני עושה. את הצילום אהבתי תמיד, ותוך כדי הלימודים הבנתי שבזה אני רוצה להתמקד".

לרון עסק עצמאי, והוא מספר שבמקצוע הזה רוב הצלמים עובדים כך, "הפרויקטים מאוד דינמיים ומשתנים, אז זה עולם של עצמאים". אחרי הלימודים התגורר מספר שנים בתל אביב, ואחרי שהתחתן והקים משפחה, חזר לקיבוץ יד מרדכי, משם הוא במקור, "חזרנו לקיבוץ, לחינוך של הדרום". שגרת היום-יום שלו היא מאוד דינאמית ומשתנה, בהתאם למקצוע הצילום, "העבודה שלי די תלויה בפרויקטים, ובעיקר מפה לאוזן, זה עולם שבו כולם מכירים אחד את השני". בימים אלו הוא מצלם סדרה לתאגיד בכיכובו של שאנן סטריט, ובנוסף מצלם סדרות אוכל וסרטי תדמית, והיד עוד נטויה.

רון מספר שרוב העבודה היא במרכז הארץ, ומשתף אותנו על מקרה בו חברה שממוקמת ביד מרדכי, קיבוץ מגוריו, שכרו את שירותיו "בטעות": "יש חברה שיושבת ביד מרדכי של שירותי האבקה, הם רצו להכין סרט תדמית ופנו לחברת סרטים שנמצאת במרכז הארץ. החברה במרכז, איתה אני עובד, שלחו אותי כצלם, לגמרי במקרה. הם ידעו שאני גר בדרום, אבל לא בדיוק ידעו מאיפה. כך יצא שנשכרתי לצלם לחברה מהקיבוץ שלי, אבל בעקיפין, בעקבות הפנייה שלהם לחברה מהמרכז".

בהתייחס לשאלה האם אפשר להצליח בתור צלם בדרום, הוא מספר על כך שתעשיית הצילום השתנתה, "נהיינו דור דיגיטלי וחסר סבלנות. למשל בסרטי אירוע כמו כנס, בו אני מצלם במשך יום שלם, בסוף אני מוציא מכל החומר רק 50-40 שניות, כי לאנשים אין סבלנות", הוא אומר ומוסיף כי "מצד שני לווידאו יש היום המון כוח. הדור הצעיר רואים הרבה פרסומות, אם זה ביוטיוב או אם באינסטגרם, אז יש המון מקום לתוכן וידיאו". לדבריו, בגלל השינוי הדיגיטלי, כן יש מקום לצלמים בדרום, אבל צריך לפתח את התעשייה הזו, "השאלה היא איך לפתח ומי יעשה את זה, אני יודע שיש חבר'ה יוצאי ספיר שמנסים לפתח את תעשיית הצילום בדרום, ואני מקווה שזה יצליח. אני באופן אישי מעדיף לנסוע לשדרות או לבאר שבע מלתל-אביב, יש פחות פקקים".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: