לפרסום חייגו: 050-5788255

אנשים ועסקים בהעוטף

אנשים ועסקים

"הלב שלי תמיד הלך לאלה שיותר קשה להם"

עם ניסיון של 40 שנה בתחום החינוך, משתפת אותנו דבורה גלעד, תושבת העוטף, על העבודה כמאמנת הורים, ילדים ומבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז, "למדתי להקשיב, לדבר בגובה העיניים, ליצור אמון וביטחון ולהוביל ילדים ומבוגרים להצלחה" (צילום: עדי זלק וינר)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 28, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

דבורה גלעד היא מאמנת הורים, ילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז. בשנת 1982 הגיעה עם משפחתה לקיבוץ צאלים, שם התגוררו במשך 13 שנה, ולפני 5 שנים עברו לאשקלון. דבורה מספרת שהעיסוק בחינוך, הנחיית קבוצות ואימון אישי התחיל אי שם כשהייתה ילדה בבית הספר היסודי, "לא הייתי תלמידה מצטיינת או טובה במיוחד, אבל המחנכת ביקשה ממני שאעזור לתלמידה חלשה. מאז מצאתי את עצמי עובדת עם ילדים. הייתי מטפלת בחברת ילדים בקיבוץ צאלים, למדתי הוראה והייתי מחנכת של כיתות ה-'ו' בבית הספר ניצני אשכול".

לאחר שנפרדו מהקיבוץ, עברה המשפחה לגור תקופה בגן יבנה, שם גם עבדה כמורה, וכשיצאה לשנת שבתון החליטה לעשות הסבה מקצועית להנחיית קבוצות, "אחרי שנה בה הייתי מחנכת כיתה ו' וראש צוות של מחנכות, יצאתי לחופש הגדול ולשנת שבתון. המנהלת של עמותת יזמות חברתית בבית הספר, פנתה אליי ושאלה אותי האם אני מוכנה להנחות קבוצת עולים קווקזים בנושא של תעסוקה בבאר שבע. המוטו של פרויקט היזמות, אותו חוו ולמדו התלמידים, היה ללכת אל הבלתי נודע, אז כמובן שאמרתי לה כן". עבור דבורה זו הייתה תפנית מאוד משמעותית, מכיוון שלא עסקה עדיין באותה תקופה בהנחיה ובאימון.

דבורה החלה לימודי הנחיית קבוצות, סיימה את עבודתה בבית הספר, ובמשך 17 השנים הבאות הנחתה סדנאות תעסוקה במגזרים שונים, "אלו היו סדנאות מאוד ממושכות של חצי שנה, ובינתיים למדתי גם אימון אישי. היות והחינוך כן היה בנשמתי, פיתחתי תכנית שקראתי לה 'אימון להצלחה בלימודים', שברבות השנים התמקדה בהפרעת קשב. גם כשהייתי מחנכת וגם כשהייתי מנחה - הלב שלי תמיד הלך לאלה שיותר קשה להם. אני לא קשוחה, אסרטיבית למדתי להיות, והצלחתי לפתח את הדרך שלי ולנהל את הכיתה בלי לצעוק. הייתי  מחנכת שלא צועקת. הלב שלי היה איתם, ואני חושבת שהצלחתי לעזור להם".

היום היא עובדת כעצמאית בעלת קליניקה באשקלון, בה היא מאמנת הורים, ילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז אבל לא רק, "היות ויש לי 17 שנים של ניסיון בהנחיה ואימון תעסוקתי, אני יודעת לעזור לאנשים לגבש כיוון תעסוקה ולהתכונן להשתלבות בעבודה, ובמקביל אני מאמנת אנשים בוגרים שהילד שבהם חווה את הקושי ואת התסכול מהפרעת הקשב שלו, ונותנת להם מענה לקשיים האובייקטיבים שלהם". אצל ילדים, האימון שמתקיים הוא תהליך משפחתי, "לרוב אחד ההורים מתקשר ומספר על הקשיים של הילד שלו. אני מקיימת פגישה ראשונה עם ההורים, שמטרתה היא בעצם לזהות את הקשיים והצרכים גם שלהם וגם של הילד, ובסוף הפגישה אני מתווה איזושהי תכנית, שאני מעריכה, מהניסיון שלי, שתיתן להם מענה בשלב ראשון". בהמשך התהליך, מתקיימות הפגישות עם הילד וההורים במקביל, אך לעיתים התהליך הוא מול ההורים בלבד, "אני נפגשת איתם, שומעת איפה הקושי, המתח, תחושת חוסר האונים, ונותנת להם כלים מדויקים וברורים שמאפשרים להם להתחיל להתנהל בבית עם הילדים שלהם בצורה יותר יעילה ונעימה".

"בשנה האחרונה ארזתי את כל הידע והניסיון שלי לקורס דיגיטלי, המיועד להורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז", אומרת דבורה, ומספרת כי הקורס מורכב מסרטונים קצרים, ובהם שלושה פרקים מרכזיים. בכל פרק מקבלים רקע, ידע וכלים מדויקים וברורים הקשורים למוטיבציה, לימודים, ניהול זמן, ניהול משימות וכדומה, "יש פרק המתייחס לכישורים חברתיים, פרק המתייחס לתקשורת מקרבת בין הורים לילדים, איך אני יוצר תקשורת טובה עם הילד שלי, ופרק שמתייחס לעניין ברמה האישית - הדימוי העצמי, הביטחון, הוויסות הרגשי. איך ליצור את התנאים הטובים עבור הילד שלי שיהיה פנוי ללמידה, וברגע שהוא יהיה פנוי ללמידה אפשר לתת לו את כל הכלים האלו".

לכרטיס העסק של דבורה באינדקס העסקים "העוטף": לחצו כאן

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: