לפרסום חייגו: 050-5788255

אנשים ועסקים בהעוטף

אנשים ועסקים

בואו נדבר על זה - עסקים ומגדר

נעמה שקד לוי, תושבת העוטף, מרצה ומנחת קבוצות ובעלת העסק "פורצת תקרת זכוכית", בטור חדש אשר יעסוק הפעם על החיבור החשוב שבין מגדר לעסקים (צילום:depositphotos)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

נעמה שקד לוי

מרצה ומנחת קבוצות, אנתרופולוגית (חוקרת תרבות) ומומחית למגדר, בעלת העסק "פורצת תקרות זכוכית" שמציע לצד ייעוצים אישיים מגוון הרצאות העשרה; הרצאות וסדנאות המקדמות את תחומי ידע - של מגדר ושוויון מגדרי; כמו גם קורסים ותהליכי הטמעה של שוויון מגדרי בחברות וארגונים

שלום לכולן/ם, זהו טור ראשון על החיבור החשוב שבין מגדר לעסקים. נעים מאוד, שמי נעמה שקד לוי, מרצה ומנחת קבוצות, בעלת העסק "פורצת תקרות זכוכית", מקיבוץ גבולות. המומחיות שלי היא לזהות חסמים חברתיים ואמונות אישיות מעכבות, להעלות אותן למודעות וכמובן לשחרר אותנו מהן ולבחור את הנתיב שמתאים בדיוק לנו.

שנייה לפני שאסביר על הקשר בין עסקים ומגדר, אסביר בשתי מילים - מה זה מגדר?  הכוונה במגדר לתפיסות החברתיות שיש לנו בכל חברה לגבי גברים ונשים - איך אנחנו אמורים ואמורות להיראות, באיזה מקצועות לעסוק, מה לא מקובל שנעשה וכולי.

מגדר לדוגמה? לגמרי הגיוני לנו לראות נהג משאית, הרבה פחות מסתדר לנו נהגת משאית - בישראל כמעט שאין נהגות משאית, בעוד שבמדינות אחרות בעולם זה ממש מקובל. זה נכון לגבי המון מקצועות ועסקים, בענף הבנייה למשל - קבלנית? מהנדסת בניין? כמובן שכבר יש נשים אבל הן חוות תגובות מהסביבה שגבר בתחום לעולם לא יתקל בהן.

בואו נחשוב על עבודה בעסק במהלך חול המועד - אם אתה אבא ובעל עסק עצמאי, אין שום ציפייה ממך לעצור את העבודה ולא להמשיך להתפרנס בגלל שהילדים והילדות בחופש.

לעומת זאת אם את אמא בעלת עסק עצמאי, הסיכוי שאת תשמעי כל מיני הערות כלפיך גבוהה - סיפרה לי חברה בעלת עסק בתחום האפייה, שאמא שלה לא הבינה למה היא ממשיכה לעבוד ולקדם את העסק שלה במהלך בחופשת הקיץ, במקום להיות עם הילדים. אמהות רבות ישמעו כל מיני משפטים מהסביבה הקרובה - את ממילא בבית אז למה צריך קייטנה / צהרון? או  למה לא סידרת / בישלת? את ממילא בבית.. וזה מקשה מאוד. לפעמים בעלת העסק עצמה נקרעת בין מחויבויות, דבר שלבן זוגה ייתכן שכלל לא קורה. הרי כל בעל או בעלת עסק שעובדים מהבית, יודעים ויודעות שאי אפשר לתקתק את הבית ולשעשע את הילדים וגם לעבוד, העניין הוא שאיכשהו יש לנו ציפייה מנשים להיות קודם כל אמהות ורק אחר כך בעלות עסקים.

אגב - גם האבות מפסידים, אולי אם זה היה רגיל שאבא נמצא גם בבית במהלך החופש - גם אתם הייתם יכולים להוריד הילוך בעסק וליהנות בלב שקט מזמן משפחה, בלי נקיפות מצפון על הפרנסה…

 אז נתתי לנו חומר למחשבה, תחשבו על התגובות לבעלי ובעלות עסקים, לבני ובנות הזוג שלכם/ן, אין לי ספק שביחד אפשר לחולל שינוי, וליהנות מחיי שפע הן בעסק והן במשפחה.

בברכת שפע עלינו וחג שמח, שלכן/ם, נעמה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: