לפרסום חייגו: 050-5788255

מאמרים בהעוטף

זימון לחקירה במשטרה

משטרת ישראל אמונה על ביטחונם של אזרחי המדינה, כאשר תפקידה העיקרי הוא לשמור על הסדר הציבורי תוך שימוש באמצעי אכיפה שונים. אזרחים שעוברים על חוקים פליליים שונים, המופיעים, בין היתר, בחוק העונשין, צפויים להיענש על כך באמצעות מתן סנקציה קלה עד חמורה בהתאם לסוג העבירה שבוצעה ונסיבות אחרות. במקרים רבים נדרשת המשטרה לחקור מעשה פלילי שבוצע על ידי אזרח, על מנת להגיע לחקר האמת ולמצות בהמשך את הדין הראוי עם האשם בעבירה. כדי לערוך את החקירה במשטרה הם רשאים לזמן אזרחים החשודים במעורבות במעשה הפלילי שנעשה, וכן גם אזרחים שהיו עדים למתרחש. אין ספק כי קבלת זימון לחקירה במשטרה לחץ כאן היא עניין מלחיץ. כדי להיערך בצורה הטובה ביותר לתהליך החקירה הצפוי מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי מנוסה, כדי להיערך בהתאם למטרת הזימון לחקירה – האם לצורך תשאול וגביית עדות, או שמא מדובר על חקירה באזהרה.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

חקירה של חשודים (חקירה באזהרה)

חקירה באזהרה מבוצעת כלפי אדם החשוד במעשה פלילי, ולכן קיימות לזכותו שתי זכויות:

  • זכות השתיקה – זכות זו מאפשרת לחשוד לשתוק לאורך כל החקירה, וכך למעשה להגן על עצמו מפני אמירת דברים מפלילים שיוכלו לשמש לרעתו בסופו של דבר.
  • הזכות לייעוץ עם עורך דין – הזכות השנייה נוגעת לאפשרות של קבלת ייעוץ וליווי של עורך דין פלילי במהלך החקירה. זכות זו הינה מהותית במיוחד, כיוון שרק עו"ד מנוסה בתחום יוכל לסייע לחשוד ויעשה כל שביכולתו, בהתנהלות נכונה, להימנע מהגשת כתב אישום וריצוי עונש מאסר.

יש לזכור כי הזכות לקבלת יעוץ מעורך דין היא זכות בסיסית וקריטית עבור החשוד, ולכן זכותו לבקש השהייה של מהלך החקירה עד לבחירת עו"ד פלילי מתאים עבורו.

לראיות הנאספות במהלך חקירה במשטרה וכן לדברים שמוסר הנחקר, חשיבות רבה על השאלה האם יוגש בסופו של דבר כתב אישום נגד החשוד, כאשר קיימים הנחיות מיוחדות שעל נחקר לדעת בטרם הוא מוסר את גרסתו לאירועים בהם הוא חשוד, בפני חוקרי משטרה מיומנים. 

חקירה לצורך תשאול וגביית עדויות

סוג נוסף של חקירה במשטרה מתייחס אל חקירת אזרח לצורך גביית עדויות ותשאול, כאשר מוסר העדות אינו חשוד בעבירה או מעשה פלילי. משום כך זכויות של נחקר זה שונות מחשוד, והוא אינו רשאי לשמור על זכות השתיקה במהלך חקירתו.

יחד עם זאת, קיימת עבורו זכות לחיסיון מפני הפללה עצמית, ולכן הוא רשאי להימנע מלמסור עדות, מסמכים או ראיות שיכולות לקשור אותו לעבירה ולגרום להפללתו. על אף שהחקירה מתבצעת לצרכי תשאול בלבד, יש לדעת כי אופייה עלול להשתנות כהרף עין והיא תתבצע כחקירה באזהרה במידה ועולה חשד כי העד חשוד בפלילים.

מדוע מומלץ לפנות לייעוץ של עו"ד פלילי

על פי האמור לעיל, ניתן לראות כי בין אם מדובר על חקירה של חשוד או חקירת עד – החשיבות של היוועצות עם עורך דין פלילי היא חשובה במיוחד. עו"ד פלילי ישים לנגד עיניו אך ורק את טובתו של הנחקר, ויידע כיצד להתנהל מול החוקרים במעמד החקירה ויידע כיצד לסייע נכון לנחקר להימנע מליפול למלכודות ותחבולות חקירה שיזיקו לנחקר. המאמר מאת משרד עורכי דין מנשה רון

(תמונה: FreePic

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: