לפרסום חייגו: 050-5788255

תרבות ופנאי בהעוטף

תרבות ופנאי

"שדרותים" כבש את פסטיבל קולנוע דרום

אחד הסרטים שכבש במיוחד את אורחי הפסטיבל שהתקיים השבוע היה "שדרותים", בו הופיעו חמישה תושבי העיר עם סיפוריהם המיוחדים והמעניינים. ראש העיר, אלון דוידי: "מרגש מאוד לראות יוצרים רבים שנושמים וחיים קולנוע כאן, בשדרות" (צילום: רועי דניאל דקל)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

פסטיבל קולנוע דרום התקיים ביוזמת ובהפקת בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, בניהולו של פרופ' סמי שלום שטרית, ובשיתוף עיריית שדרות והרשות לפיתוח הנגב. את הפסטיבל ניהלה יעל מימוני והפיק תמיר הוד. בפסטיבל הוקרנו 120 סרטים ישראלים קצרים ופרויקטים של בית הספר במכללת ספיר, 30 סרטים בינלאומיים, 5 בכורות ארציות ועולמיות ובסך-הכל 8,000 דקות הקרנה בחמישה ימים.

מי שכבש במיוחד את עיני האורחים באולם מלא עד אפס מקום, היה הסרט "שדרותים" - פרויקט דוקומנטרי חברתי ראשון בשדרות. הפרויקט מביא לקדמת המסך את סיפוריהם של תושבי/ות שדרות ואת העושר והגיוון החברתי המאפיין את העיר. בחודש ינואר 2019 הוציא הפסטיבל קול קורא לתושבי העיר לקחת חלק בפרויקט הייחודי, ויצא לדרך עם 5 המשתתפים הראשונים – בפרויקט שעתיד להפוך למסורת במסגרת הפסטיבל. "שדרותים" הוא אסופה דוקומנטרית של 5 נקודות מבט שדרותיות, 5 סיפורים של תושבי/ות העיר המופקים בהשתתפותם ובליווי מקצועי של הבמאי רפאל בלולו: אור ליפשיץ, אורי כהן, דביר סאסי, סולטן אלקעדי ועופר קורצברג.

במהלך כ-3 חודשים התקיימו מפגשי תחקיר דוקומנטרי עם תושבי העיר, ומתוכם נרקמה אסופה של קולנוע דוקומנטרי, מקומי ומקורי. במהלך תקופת הסדנה המשותפת הביאו כל אחד מהתושבים את סיפוריהם האישיים ונקודות המבט הייחודיות שלהם לכדי יצירות דוקומנטריות קצרות, אישיות ואוניברסליות. מתוך חמשת הסרטים, מצטיירת העיר שדרות כדמות נוספת בפרויקט, מורכבת, אנושית ונושמת. מטרת הפרויקט, שעתיד להתקיים בכל שנה במסגרת פסטיבל קולנוע דרום, להיות במה חדשה לקולות מקומיים מרתקים, לקחת חלק בשיח סביב ייצוג בקולנוע ובטלויזיה, תוך חיפוש מתמיד של שפה ועשייה דוקומנטרית רעננה. ביום שני גם הוקרן סרט מחווה לזכרו של ששון שרה ז"ל, בו סיפרו תושבי העיר ובני משפחתו על זיכרון משמעותי ממנו.

הפסטיבל נפתח בהקרנת בכורה לא חשאית של "המוסד", סרטו החדש של אלון גור אריה, בהפקת סרטי יונייטד קינג ודרומהפקות. בין הכוכבים שכבשו את רחבת סינמטק שדרות היו  צחי הלוי, עדי הימלבלוי, עומר מילר, תומר שרון וטל טירנגל. הפסטיבל אירח את הבמאי ההוליוודי הנודע דיוויד צוקר, שליווה אמנותית את הפרויקט.

במהלך השבוע התקיימו הופעות רבות בפארק עזריאלי, בהפקת "אינדינגב" וביום רביעי הופיעה להקת "שפתיים" עם מייסדה, הזמר ובן שדרות, חיים אוליאל, כאשר ביום חמישי, באירוע הנעילה, הופעה של להקת "כנסיית השכל", שנוסדה וצמחה בשדרות. כמו כן, התקיימו הקרנות סרטים בבתי משפחות רובין ושושן וכן בקומונת שדרות.

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, היה ראשון המברכים באירוע הפתיחה ואמר: "הדבר המשמעותי ביותר שאומרים שדרות אומרים מוזיקה, קסאמים, פיתוח, שמדברים על מכללת ספיר, זה שם נרדף לקולנוע. יש כאן יוצרים טובים, זה פרי עמלם. אני מתרגש מאוד ששדרות התמזגה עם הפסטיבל, התמיכה גם רחבה יותר עם הרשות לפיתוח הנגב. הדבר המרכזי עבורי זה סרט כמו 'שדרותים', מחווה לששון שרה ז"ל, בתים שנפתחים להקרנות סרטים, זה הכיף שלי ושל התושבים".

יו"ר פסטיבל קולנוע דרום וראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, פרופ' סמי שלום שטרית: "הפסטיבל הוא חגיגה תרבותית מיוחדת של הדרום, על ידי הדרום אבל לא רק עבור הדרום, אלא כמיטב מסורת האירוח בדרום אנו פותחים את דלתנו וליבנו לכל תושבי הארץ".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: