לפרסום חייגו: 050-5788255

תרבות ופנאי בהעוטף

תרבות ופנאי

פסטיבל קולנוע דרום 2021 יוצא לדרך בסינמטק שדרות: 17-21.10

בית הספר לאומנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר ופסטיבל קולנוע דרום אשר שינה את יצירת המסך בישראל חוגגים שני עשורים "פסטיבל קולנוע דרום" מציג תכנית אמנותית עשירה ומרגשת של סרטי בוגרים, קולנוע ישראלי ובינלאומי עכשווי, שתכלול בין היתר: אירוע פתיחה מרגש עם הקרנה של הסרט "מחברות שחורות" של שלומי אלקבץ וטקס הסרת הלוט לרחוב ע"ש רונית אלקבץ ליד הסינמטק בעיר שדרות; פוקוס כריס לנדרת'; פוקוס ארי פולמן; פוקוס קולנוע קפריסאי; סרטי ביכורים בינלאומיים; תחרות קולנוע קצר; תחרות קולנוע דרום חדש; אירוע פיצ'ינג טלוויזיה מיוחד בהשתתפות אנשי ונשות תעשיית הטלוויזיה בישראל ועוד ועוד

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת העוטף

haotef@gmail.com

www.haotef.co.il

פסטיבל קולנוע דרום, מיסודו של בית הספר לאומנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר, ובשיתוף עיריית שדרות, מועצה אזורית שער הנגב וסלקום, יתקיים בין התאריכים 17-21.10 בסינמטק שדרות ויכלול שורה של אירועי קולנוע - מהקרנות סרטי בוגרים, סרטים בינלאומיים בהקרנות בכורה, ועד לאירועי תעשיה רחבים שנועדו לפתוח ולפרוץ גבולות.

הפסטיבל, שחוגג 20 שנה, הינו האירוע הקולנועי המשמעותי ביותר שמקיימת מכללת ספיר, והוא מסמל את חזית שיתוף הפעולה התרבותי בין ספיר לשדרות.  

 

פרופ׳ סמי שלום שטרית, יו״ר הפסטיבל וראש ביה״ס לאמנויות הקול והמסך: "הפסטיבל נוסד לפני שני עשורים על ידי מכללת ספיר, אשר כמה שנים קודם גם יזמה את הקמת הסינמטק בשדרות. בתחילה הוא שימש במה להצגת סרטי הבוגרים שלנו ואט אט נוספו לו פנים נוספים כמו קולנוע ישראלי, קולנוע תיעודי, סרטי בכורה, קולנוע בינלאומי עם אורחים בינלאומיים וכמובן מופעי מוזיקה, שירה ואמנויות שונות. הפסטיבל צמח והיה לפסטיבל בינלאומי ייחודי המוכר בארץ ובעולם כפסטיבל הרביעי בישראל והיחיד בין אשדוד לאילת שהוא פסטיבל בעל תכנית מלאה ורבת פנים. בכל השנים הללו הבוגרים והבוגרות, הסטודנטים והסטודנטיות, המשיכו להוביל את הפסטיבל ביצירותיהם כמו גם בפעילותם בפסטיבל עצמו וזו כבר מסורת ארוכת שנים אצלנו שהפסטיבל מנוהל ומופק ומבוצע על-ידי בוגרים ובוגרות שלנו".

רני בלייר, ראש התואר הראשון בבית הספר לאמנויות הקול והמסך: "כשהוקם פסטיבל קולנוע דרום על ידי ראש בית הספר דאז, אבנר פיינגלרנט, מעט האמינו כי ישרוד, והוא שרד והתפתח, והתבגר, והפך לאחד מאירועי התרבות המרכזיים בדרום ובעיר המאמצת שלו שדרות. מלחמות, מבצעים, קסאמים ושדות בוערים מסביב מעולם לא עצרו את רוחו של הפסטיבל, את רוח ספיר, אפילו המגיפה לא עצרה אותו בשנה שעברה ויצאנו החוצה לפסטיבל שכולו דרייב אין".

פסטיבל קולנוע דרום המכללה האקדמית ספיר, עיריית שדרות, המועצה האזורית שער הנגב וסלקום מזמינים את הקהל הרחב לחגיגה יוצאת דופן של קולנוע, טלוויזיה ואנימציה מישראל ומהעולם:

 • אירוע פתיחה בשיתוף עיריית שדרות: טקס הסרת הלוט עבור רחוב רונית אלקבץ ליד סינמטק והקרנה חגיגית של סרטו החדש של שלומי אלקבץ "מחברות שחורות", על חייה ויצירתה של רונית אלקבץ, אחותו.
  אירוע הפתיחה המיוחד ינציח את שמה של רונית אלקבץ ויכבד אותה בהקרנה מיוחדת של הסרט "מחברות שחורות" – כשקורא בקלפים מנבא את מות אחותו, אח מחליט לצאת למסע לשכתוב ההווה והעתיד בניסיון להצילה.

 

 • תחרות קולנוע דרום חדש- יוצגו 32 סרטים של בוגרים טריים מבי"ס לאמנויות הקול והמסך ויכללו: סרטים עלילתיים, תיעודיים, אנימציה וסדרות TV. בין המתחרים תוכלו למצוא את סרטה של עומר דאידה "עדר" הזוכה הטרי של דוקאביב 2021. בראש חבר השיפוט תעמוד, השחקנית, התסריטאית, המחזאית ובמאית הקולנוע, זוכת פרס אופיר, חנה אזולאי הספרי

 

 

 • אירוע פיצ'ינג טלוויזיה מיוחד בהשתתפות אנשי ונשות תעשיית הטלוויזיה בישראל- במסגרת האירוע החגיגי בו יציגו הסטודנטים פרויקטים מגוונים לפיתוח סדרות טלוויזיה ורשת עליהם עבדו בשנתיים האחרונות  בליווי טובי המורים. הפרויקטים יוצגו בפני ראשי תעשיית הטלוויזיה, מפיקים ומפיקות, יוצרים ויוצרות, מנהלי ומנהלות קרנות וגופי שידור וכמו כן תשתתף נציגה של פסטיבל SERIES MANIA, הבינלאומי.
 • אירוע נעילה- הקרנה מיוחדת של הסרט "השחיין" של אדם קלדרון. הסרט "השחיין" זכה במענק פיתוח בפסטיבל קולנוע דרום 2015 והשתתף בחממת סטודיו דרום 2016. אדם קלדרון, בן קיבוץ בארי והסרט כולו צולם באזור הנגב המערבי.

 

 • פוקוס ארי פולמן- תכנית פוקוס מיוחדת לאחד מהיוצרים מלאי התעוזה, החשובים והבולטים בקולנוע הישראלי והבינלאומי העכשווי.
  במסגרת הפסטיבל יוקרנו יצירות נבחרות: "החומר שממנו עשויה האהבה"- בהקרנה בלעדית, "קלרה הקדושה", "ואלס עם באשיר", "איפה אנה פרנק?", ותיערך כיתת אמן על האתגרים בהפקת סרטי אנימציה עלילתיים מלאים בישראל.

 

 

 • פוקוס כריס לנדרת'- הוא יוצר וחוקר אנימציה אמריקאי קנדי זוכה אוסקר וממפתחי תוכנת ה"מאיה" (Maya), התוכנה המובילה בעולם לאנימציית תל מימד (3D). לנדרת', מהיוצרים והחוקרים המרכזיים בשדה האנימציה העולמי, משלב גישה טכנולוגית עם תעוזה יצירתית ומחקרית בשדה האנימציה. הוא מותח את גבולות הז'אנר ואת גבולות הטכנולוגיה, כאשר לצד פיתוח כלים טכנולוגיים ליצירת ריאליזם באנימציה הוא מבקש ללכוד באמצעותם את המציאות המטאפורית ואת המורכבות הפסיכולוגית של הטבע האנושי.

במסגרת הפוקוס יתקיימו הקרנת סרטים וקצרים ומפגש עם לנדרת': "הסוף" (1995) מועמד לפרס האוסקר בקטגורית סרט האנימציה הקצר הטוב ביותר; "בינגו" (1998) זוכה פרס הג'ני הקנדי בקטגורית סרט האנימציה הקצר הטוב ביותר; "ריאן" (2004) זוכה פרס האוסקר בקטגורית סרט האנימציה הקצר הטוב ביותר; "עמוד השדרה" (2009); "סיסמה תת-הכרתית" (2013) זוכה פרס הסרט הקצר, פסטיבל אנסי.

וכן יתקיימו כיתת וסדנת אמן Making Faces.

 • פוקוס קולנוע קפריסאי- פסטיבל קולנוע דרום, בשיתוף פרויקט קולנוע- קרן רבינוביץ לאמנויות ו-Cyprus Film Days IFF, מעניקים זרקור לאחת מתעשיות הקולנוע הים-תיכוניות הקרובות לישראל מבחינה גיאוגרפית אך הפחות מוכרות במחוזותינו – תעשיית הקולנוע בקפריסין.

במסגרת הפסטיבל יוקרנו סרטים נבחרים מן הקולנוע הקפריסאי העכשווי בנוכחות היוצרות והיוצרים. ארבעת הסרטים שיוקרנו בפסטיבל מאפשרים היכרות עם הקולנוע העלילתי הקפריסאי על היבטיו התמטיים והאסתטיים. בין האורחים.ות: טוניה מישאלי (במאית ומפיקה), סטברוס פאמפלס (תסריטאי ובמאי), דיומדס ניקיטה (ראש מנהל מדור קולנוע, משרד החינוך, התרבות, הספורט והנוער, קפריסין). 

כמו כן,  יתקיים מפגש ראשון להיכרות בין שתי תעשיות הקולנוע, בשאיפה לקידום שותפויות בין תעשיית הקולנוע הקפריסאית לישראלית.

 

 • ביכורים בינלאומיים- זו השנה השנייה בה פסטיבל קולנוע דרום מעניק במה לסרטי ביכורים במסגרת תוכנית אשר שואפת להציג את הקולות הבולטים בקולנוע הבינלאומי. שני היבטים משותפים מאחדים בין הסרטים שיוצגו בימי הפסטיבל – נושא ההתבגרות וההבשלה הנפשיים מחד ותעוזה אסתטית ויצירתית אשר בוחנת את הז'אנרים והצפייה הקולנועיים מאידך. כולם מוקרנים בבכורה ישראלית במסגרת הפסטיבל, והם יבול מכמה מפסטיבלי הקולנוע המשובחים בעולם.

במסגרת התוכנית יוקרנו הסרטים: "היום נגמר" מאת הבמאי הסיני קיו רוי, שהוקרן במסגרת תחרות סרטי הביכורים של פסטיבל לוקרנו האחרון; "ירח, 66 שאלות" מאת הבמאית היוונייה ז'קלין לנצו, שהוקרן בפסטיבל ברלין במסגרת התחרותית "אנקאונטרס",  שמטרתה להעניק במה ליוצרים מסקרנים מרחבי העולם; "האחיות מקלאוסו", זוכה שני פרסים בפסטיבל ונציה 2020 מאת הבמאית האיטלקייה אמה דנטה; "רסיסים" מאת הבמאית הארגנטינאית נטליה גרילדה, שהוקרן בפסטיבל מאר דה פלטה, שדרך סיפור משפחתי מעלה שאלות פוליטיות; "הצנזורית", מסרטי הז'אנר המדוברים של השנה החולפת, מאת הבמאית הבריטית פראנו ביילי-בונד. 

 • תחרות קולנוע קצר- זו השנה השלישית שפסטיבל קולנוע דרום מקיים תחרות סרטים קצרים ויעניק פרס בשווי 25,000 ₪ למנצחים. בחבר השיפוט של התחרות ערן קולירין, מהבמאים המובילים בקולנוע הישראלי, שיצירותיו עטורות הפרסים והשבחים הוקרנו על גבי הבמות היוקרתיות ביותר, בהן יצירתו החדשה, "ויהי בוקר", שתוקרן אף היא במסגרת הפסטיבל.

 

 

 • מענק פאטה מורגנה- מיזם קולנוע נגב  

מיזם קולנוע נגב, מיסודם של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי ומכללת הנגב, בפרויקט "פאטה מורגנה" ליצירת סרטי אנימציה קצרצרים.  

הפרויקט מבקש לשים את יצירת האנימציה במרכז העשייה האמנותית בנגב תוך דגש על סיפורים ייחודיים השואבים השראה מהאנשים והמקומות המאפיינים את הנגב.   

במסגרת הפרויקט יופקו עד חמישה סרטי אנימציה קצרצרים באורך של 5-3 דקות ובהשקעה של עד 50,000 ש"ח כל אחד. 

הזוכים במענקי ההשקעה יוכרזו בפסטיבל קולנוע דרום במסגרת אירוע הנעילה, ומיועדים להקרנת בכורה בפסטיבל קולנוע דרום 2022. 

 

 • המעבורת- סדרת סדנאות המבקשת להעניק כלים ליוצרות ויוצרים בתחילת דרכם. בין הסדנאות והאירועים: פיצ'ינג דוקומנטרי לסטודנטים וסטודנטיות, מיסודה של אסנת טרבלסי ובהפקת הפורום הדוקומנטרי בישראל ופסטיבל קולנוע דרום, יתקיים השנה בפעם ה-17; פוקוס לקולנוע הקצר של אלינור נחמיה, יוצרת בתחילת הדרך עם גוף עבודה מרשים; "בין תל אביב ללוס אנג'לס" – סדנה עם המפיקה אילנה שושן על המעבר מישראל להוליווד, ועל הפקה בהוליווד. סדנה בשיתוף חברת מטאפור בהובלה של רונן בלזם ושמעון שכטר על חשיבות השפה הקולנועית בתהליך גיוס כספים, וסדנה בהובלת אלעד פלג מדרומהפקות אודות האתגרים העומדים בפני הפקה של סרט אנימציה מתוך ניסיונו – מסע של עשר שנים על הפקת הסרט "מלך החגיגת". 
 • קולנוע ישראלי עלילתי - החל מיומו הראשון של פסטיבל קולנוע דרום – לפני עשרים שנים בדיוק – חרט על דגלו הפסטיבל את בשורת הקולנוע הישראלי האלטרנטיבי, מבחינה הפקתית, תמטית ואסתטית כאחת. במסגרת הפסטיבל יוקרנו חמישה סרטים עלילתיים המשקפים שאיפה זו: ויהי בוקר מאת ערן קולירין; ארץ נשיה מאת איציק רוזן בהקרנת בכורה; הסירו דאגה מליבכם מאת תום שובל; מישהו יאהב מישהו מאת הדס בן ארויה; השחיין מאת אדם קלדרון, שהשתתף ב"סטודיו דרום" 2016, חממה בינלאומית לפיתוח סרטי ביכורים ביוזמת פסטיבל קולנוע דרום ובשיתוף פסטיבל שלוש היבשות בנאנט, צרפת והמכון הצרפתי בתל אביב.   

קולנוע ישראלי תיעודי - חמישה סרטים יוקרנו במסגרת תוכנית הקולנוע התיעודי בפסטיבל. המשותף לחמשת הסרטים הוא המסע או החיפוש של גיבורי הסרטים בהגדרת מקומם בעולם ובחברה שבה הם פועלים, וברובם בולטת ההתייחסות למדיום הקולנועי ולאפשרויות הגלומות בו. בין הסרטים: מחברות שחורות מאת שלומי אלקבץ; הצופה יעל דנון וערן שגיא בהקרנת בכורה; על הסף מאת יונתן חיימוביץ; רחוב חד-סטרי מאת ארז פרי; אשת חיל מאת אנה סומרשף.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: