לפרסום חייגו: 050-5788255

תרבות ופנאי בהעוטף

תרבות ופנאי

פסטיבל קולנוע דרום ה-18 ננעל אמש בהצלחה אדירה

פסטיבל קולנוע דרום הבינלאומי ה- 18, של בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, ננעל אמש בסינמטק שדרות. 120 סרטים ישראלים, סרטים קצרים ופרויקטים של בית הספר במכללת ספיר, 30 סרטים בינלאומיים, 5 בכורות ארציות ועולמיות, 8,000 דקות הקרנה בחמישה ימים ואלפי צופים במשך 10 ימים בשדרות ובערי הנגב (צילום: רועי דניאל דקל)

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צליל דיבקר

בת 28, נשואה + כלב, בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר. נולדתי וגדלתי בקיבוץ בארי. כיום מתגוררת בנתיבות.

יו"ר פסטיבל קולנוע דרום וראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, פרופ' סמי שלום שטרית: "הפסטיבל ביטא בתמונה, צבע וקול את החיבור האנושי המדהים, וייצג חגיגה תרבותית מיוחדת של הדרום, על ידי הדרום אבל לא רק עבור הדרום".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "יצירות הפסטיבל המוקרנות דווקא בשדרות הנן הוכחה שהתרבות והקולנוע אינן נחלתו של איש, של מגזר זה או אחר. שדרות הינה עיר של פסיפס תרבות ישראלי, עיר הטרוגנית בעלת שורשי תרבות מגוונת, עיר ממנה יצאו ויוצאים אמנים בתחומים שונים, מוסיקה, יצירה וקולנוע. אנו שמחים שהשנה הושם דגש על חיבור האוכלוסייה לפסטיבל והתאמתו לשורשי התרבות העמוקים של תושבי שדרות".

בשיאו של הפסטיבל הוכרזו הזוכים בתחרות סרטי הבוגרים:

פרס מיקה אילון לסרט העלילתי המצטיין הוענק ליוסי מדווד עבור הסרט "ירח שועלים". מנימוקי השופטים: "סיפור מורכב של זהות ואהבה נכזבת שמסופר בכלים מיוחדים, מינמליסטים, מקוריים וקולנועיים".

פרס הסרט התיעודי המצטיין באדיבות כאן 11 הוענק  לגל דור עבור הסרט "48 שעות עם אבא". מנימוקי השופטים: "סיפור אישי נדיר ואינטימי בעל דמויות טבעיות ואמינות".

פרס הפיילוט הטלוויזיוני המצטיין באדיבות מול 7 שדרות הוענק לגונן לזר עבור הסרט "שנת שמיטה". מנימוקי השופטים: "סיפור מצחיק וקליל שעדיין אומר הרבה על ארצנו".

פרס סרט האנימציה המצטיין באדיבות מועצת הקולנוע הוענק לשחר ארפוב עבור הסרט "שלח לי מלאך". מנימוקי השופטים: "סיפור אישי ויחד עם זאת אוניברסלי המבוים בעדינות וברגישות".

פרס ההפקה הטובה ביותר באדיבות דרומה הפקות מוענק לעדי בצר וליאור הנגבי עבור הסרט "זהר". מנימוקי השופטים: "הפקה מרשימה בעלת מורכבות טכנית אשר יצרה עושר ויזואלי בתוך הסרט".

פרס הצילום הטוב ביותר באדיבות מועצת הקולנוע הוענק לירון וינשטיין עבור הסרט "ילד טוב". מנימוקי השופטים: "שימוש עדין מדוייק ומאופק במצלמה".

פרס העריכה הטובה ביותר באדיבות כאן 11 הוענק לרומה בוטמן עבור הסרט "אגון ואני". מנימוקי השופטים: "העריכה משמשת כלי עיקרי בתהליך יצירת ובניית סיפור". 

פרס הלחנת המוזיקה המקורית באדיבות מועצת הקולנוע הוענק לאחיעד אהלי עבור הסרט "אבאדג שלי ואני". מנימוקי השופטים: "מוזיקה לסרט אנימציה משמשת כקול מספר נוסף ולא רק כמגדירת רגשות או כיוצרת אווירה. המוזיקה לסרט זה פועלת נכון בכל המישורים האלה. היא מספרת את הסיפור, מעניקה לסצנות השונות את הרגש המדויק וצובעת את הכל באווירה הנכונה. ניכרת ההשקעה הרבה בהקלטה עם תזמורת והשימוש המעודן בה. התוצאה הסופית נוגעת ללב".

פרס עיצוב הפסקול הטוב ביותר באדיבות מועצת הקולנוע הוענק לאלון סלע עבור הסרט "ילד טוב". מנימוקי השופטים: "בגלל הבחירה האמיצה לא ללוות את הסרט במוזיקה, נוצר למעשה פסקול שבנוי מקולות הסביבה והמציאות. החיתוך החד בין הסצנות הריאליסטיות והקלטת השטח מעניק לפסקול רובד כמעט מוזיקלי".

פרס המשחק הטוב ביותר באדיבות אגודת הסטודנטים והסטודנטיות במכללת ספיר הוענק לישי ללוש עבור הסרט "ילד טוב". מנימוקי השופטים: "משחק רגיש וטבעי מכיוון שהוא ילד טוב".

פרס העיצוב האומנותי הטוב ביותר באדיבות מול 7 הוענק לגל דור עבור הסרט "אלכס ונדיה לנצח". מנימוקי השופטים: "העיצוב האומנותי מתאים לסגנון התסריט והבימוי ויוצר קומפוזיציות מיוחדות ופריים מוקפד שמאפשרות מיזנסצנות מעוצבות".

פרס התסריט הטוב ביותר באדיבות מועצת הקולנוע הוענק לשאול לוי עבור הסרט "המדריך לזבל האנושי". מנימוקי השופטים: "תסריט מהיר מקורי וחד שמצליח לשרטט קווים בסיסיים בדמותו של כל ישראלי".

פרס חביב הקהל באדיבות סינמטק תל אביב ומול 7 הוענק לחני גל-עד עבור הסרט "זהר".

השנה התקיימה לראשונה תחרות לסרטים קצרים עצמאיים. הסרט "אלטעזאכן" של הבמאית רוני בהט זכה על יצירה עדינה מרגשת וצנועה, המזקקת מערכת יחסים בין אב לבנו ובין האדם לעברו, והסרט "וידוי" של הבמאית ורוניקה ניקול טטלבאום זכה על שפה קולנועית חד פעמית, תוך שימוש בזמן, חלל ואור  כל אחד מהזוכים קיבל 12,000 ש''ח, מהם 7,000 ש''ח מענק פיתוח והיתר פרס כספי.

ציון לשבח הוענק לסרט "כמונו נאהבים" של הבמאי דותן מורנו, על יצירת אנימציה מינימליסטית וסוחפת. חבר השופטים מנה את מורן איפרגן, מיקי פולונסקי וקובי מזרחי. הפרסים הוענקו מטעם התאחדות ענף הקולנוע בישראל ע''ש מרים הוכמן וקרן מקור.

עוד בפסטיבל –  תחת הכותרת "דקה דרום" - הוענק המקום הראשון לשני פרויקטים שבלטו במיוחד: "שדרות – רוטשילד", צילום ובימוי: מיקה לשד, עריכה: שקד חננאל. מנימוקי השופטים: "הצבענו כאן מתוך  רגש. הרגשנו את הדרום בצורה חזקה אמיתית וכנה. מצד אחד המון תקווה ומצד שני המון ייאוש. עריכה מופתית שתפסה רגע של החברה הישראלית".

"עזה – שדרות", בימוי ותיפוף: ירדן ביטון, עריכה: דורון שברצטוך צילום: יעל רוזן. מנימוקי השופטים: "תיפוף שמספר סיפור. כאן הרגשנו תקווה מטורפת ועוצמה שיצאה מהתופים והמבטים שהגיעו מהגגות של עזה עד לגבעות של שדרות. העביר בנו את התחושה הכנה שאפשר אחרת".

מקום 2 הוענק לסרט "שגרה". בימוי ועריכה: דניאל אמביה, צילום: אדיב שנקור, מוזיקה מקורית: עומר כהן, עיצוב פסקול: אביה ויצמן.
מנימוקי השופטים: "וואן שוט עשוי בצורה מדויקת שהעביר רגע אותנטי של ה'שגרה' הדרומית".  

מקום 3: "אידינגב". בימוי ואנימציה: אדם מגרלה, עריכה: זוהר ימין. צילום: עמית נאמן, פסקול: עומר כהן.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: