לפרסום חייגו: 050-5788255

אירועים

"לאסוף רסיסים"

תאריך: 2019-06-24
שעה: 19:00
מקום: סינמטק שדרות
פרטים נוספים:

"לאסוף רסיסים"

הקרנה  הסרט בסינמטק שדרות 24.6.2019 בשעה 19:00  

בנוכחות היוצרות – האחיות לבית פרקש

אורך הסרט:   104 דק'   (כתוביות בעברית)

היינו ילדים ירושלמים שגרו בשכונת קריית-שמואל, שנבנתה ממש על התפר בין השכונות רחביה היהודית וקטמון הערבית. הימים הם שלהי תקופת המנדט, כאשר מסביב חיילים בריטים, אנשי מחתרות, נציגי האו"ם ושליחים שונים, המנסים לפשר ולמצוא פתרון למתח שבין יהודים וערבים ערב פרוץ מלחמת השחרור, בשנים 1947 – 1948.

מיד לאחר החלטת האומות המאוחדות על חלוקת ארץ ישראל למדינה יהודית וערבית, בכ"ט בנובמבר 1947 , פורצת המלחמה. קריית שמואל הופכת להיות חזית – צלפים יורים על העוברים ושבים, ללא הפסקה,  ומהר מאד, יש הדרדרות  להפגזת השכונה עם מרגמות ותותחים. בין ההפגזות, ילדים הולכים לבית הספר, משחקים בחוץ ונפגשים עם חברים; הם אוספים קליעים ורסיסי פגזים,  עוזרים לסחוב דליי מים למשפחה בזמן המצור, וגם עדים לקורבנות בגוף ובנפש. על בשרם הם חווים את המצור הארוך על ירושלים, המחסור במים ובמזון, וגם נאלצים להתפנות מדירותיהם. ההורים, שרובם עלו ארצה מאירופה בשל עליית היטלר לשלטון מספר שנים לפני כן, מתמודדים  בגבורה עם גידול ילדיהם בעיר המסוכנת, תוך התנדבות ל"משמר העם" ול"הגנה". 

כעבור שבעים שנה, חלק מילדים אלו, מספר, למרות הכול, על ילדות מאושרת השמורה בזיכרון כהרפתקה גדולה. אחרים, שאביהם נהרג או נפצע, נושאים עד היום צלקות, ומתקשים, למרות השנים הרבות שחלפו, לחלוק  רגשות עם אחרים.

הסרט, מתאר, מכלי ראשון את האווירה  והחוויות של אותה תקופה קשה, מזווית של ילדים והוריהם. בתיעוד נכלל חומר ארכיוני רב וייחודי – שרובו טרם נחשף לציבור, וכולל סרטים  ביתיים  בצבע של אמא של יוצרות הסרט – רותי גבע וליאורה קרויאנקר, האחיות לבית פרקש. צילומים מאלבומים פרטיים וכן יומנים ומכתבים שכתבו ההורים באותם ימים, מהווים נדבך נוסף בסרט. תיעוד נדיר זה מאפשר בחינה מרתקת של תחושות ומחשבות של מבוגרים, שכעולים חדשים, התאמצו להשתלב בתרבות הארץ-ישראלית.

האם פתיחת הנושאים הכאובים, שנקברו עמוק למשך שנים רבות – כי כך חונכנו - תאפשר לנו  ל"סגור מעגל" על הטרגדיות והכאב שחווינו בעבר?